Çene Bölgesinde Kararma Nasıl Giderilir

Çene bölgesindeki kararmaların sebebi

Çene bölgesinde oluşan kararmalar genellikle estetik açıdan rahatsız eden renk değişimleridir. Fiziksel ve çevresel faktörlere bağlı gelişen bu durum özellikle görsel olarak kişiyi rahatsız etmektedir. Bazı durumlarda, altında yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişiyor olsa da çevresel etkenlere bağlı oluşumu daha yaygın görülür.

Yaşlanma, hormonal değişimler ve hiper pigmentasyon dediğimiz ciltteki renk değişim durumlarında da kararmalar görülebilir.

Çevresel etkenler içinde güneşin ultraviyole ışınları kararmalara sebep olmaktadır. Hassas cilde sahip kişiler güneş ışınları altında uzun süreli kalmaları halinde daha çabuk etkilenirler.

Yaşlanmanın etkisi ile cilde rengini veren maddelerin azalması ile kararmalar görülmeye başlar.

Ergenlik, menopoz ve gebelik dönemleri de ciltte renk değişimlerine ve kararmalara sebep olabilen dönemlerdir. Bu dönemlerde meydana gelen renk değişimleri ve kararmalar da en önemli faktör vücutta değişen hormon seviyeleridir.

Sağlıklı ve yeterli beslenme alışkanlığından yoksun kişilerde ciltte kararmaya maruz kalabilirler. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmaması cildin yapısının zamanla bozulmasına sebep olmaktadır.

Ciltte renk değişimleri için bir diğer önemli sebep de strestir. Stresin artması da cildin bozulmasına, renginde değişikliğe ve kararmaya sebep olmaktadır.

Bayanlarda yanlış yapılan kozmetik uygulamalar, kalitesiz ve bilinçsiz ağda seçimleri, yanlış lazer tedavileri de ciltte kararmaya sebep olmaktadır.

Sağlığı her yönden olumsuz etkileyen sigara ve alkol cilt problemlerine sebep olduğu gibi kararmalara da sebep olmaktadır.

Tüy dökücü ve tüy sarartıcı kullanımına bağlı olarak da kararmalar görülebilir.

 

Çene kararması nasıl geçer?

Cildimiz her türlü değişime çok hızlı cevap veren ve etkisini hemen gösteren bölgelerimiz arasındadır. Cilt sağlığına özen göstermek, cilt kararmalarına da engel olmaktadır.

  • Düzenli uyumak,
  • Stresten uzak durmak,
  • Beslenmeye özen göstermek,
  • Vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmek,

dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır.

Kozmetik uygulamalar sonrasında hemen güneşe çıkmak, tüy dökücü kullanımı sonrasında güneşe maruz kalmak ciltte melanin pigmentinin artışına sebep olup kararmaların oluşmasını sebep olmaktadır. Çene bölgesinde oluşan kararmalar zamanla kendiliğinden geçmektedir. Uzun süreli ve dirençli bir kararma ile karşı karşıya kaldıysanız bir dermatoloji uzmanına başvurup gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmanızı öneririz.

 

 

Çene kararmasına çözümler

Cildinizde kararma yeni oluşmaya başladıysa ve sizi aşırı rahatsız etmiyorsa, önereceğimiz yöntemler ile evde kendi kendinize ilk bakımınızı yapabilirsiniz.

 

Badem yağı maskesi

Hazır badem yağı yerine geceden bir miktar bademi su içine ıslatın. Suda bekletilen bademlerin kabuklarını soyup püre haline getirdikten sonra bir miktar bal ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı maske halinde cildinize uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile durulayın. Cildinizi besleyen bu karışım aynı zamanda cilde parlaklık ve beyazlıkta sağlar.

İlgili yazımız:

Badem Yağı Nedir ve Cilde Faydaları

 

Turunçgiller (Narenciye) maskesi

A, C, E vitamini bakımından zengin olan turunçgiller (portakal, greyfurt, mandalina, limon) cildi onarıcı ve hücre hasarını engelleyen özelliklere sahiptirler. Bir blender yardımı ile bütün meyveler karıştırılıp üzerine bir miktar su ilave edin. Hamur kıvamına getirip cildinize uygulamanız yeterli olacaktır. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

İlgili yazımız:

Portakal Kabuğu Ve Yoğurt Maskesi İle Cilt Beyazlatma

 

Patates maskesi

Geleneksel bir yöntem olan patates maskesi, ciltte oluşan darbe ve morluklara karşı halk arasında en yaygın kullanılan maske türüdür. İçerdiği nişasta sayesinde cildi parlatma özelliği olan patates kararmalara karşı da etkili bir yöntemdir.

İlgili yazımız:

Patates İle Güzelleşmenizi Sağlayacak 17 Yöntem  1-13

 

Elma sirkesi

Ciltte meydana gelen kararmalara karşı cilt tonunu dengeleyen özelliği olan elma sirkesini eşit ölçüde maden suyu ile karıştırın. Özellikle temiz cilde uygulanması gereken bu kür de (gece makyaj temizliği sonrası önerilir) cildi beyazlatma da etkilidir. Cildinizde yaklaşık yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

İlgili yazımız:

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

 

Yumurta akı maskesi

Yumurta akını sarısından ayırdıktan sonra mikserde çırpın. Köpük haline gelen yumurta sarısını cildinize uygulayın. 15-20 dakika sonra soğuk su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Haftada üç kez tekrarlamanız gereken bu yöntem ile de kararmaların önüne geçebilirsiniz.

İlgili yazımız:

Yumurta Akı Maskesi İle Gözenekleri Sıkılaştırmak ve Cildi Canlandırmak Çok Kolay

 

Aloe vera

Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan aloe vera bitkisinin cilt üzerinde etkileri de tartışmasız mükemmeldir. Hazır halde alabileceğiz aloe vera jeli kullanabilir ya da evde yetiştirdiğiniz aloe veranın jel kısmını da kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda gerçekten işe yaradığını göreceksiniz.

İlgili yazımız:

Kararmış El ve Ayakları Beyazlatmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz 10 Muhteşem Yöntem

 

Karbonat ve yoğurt maskesi

Karbonatın tek başına veya yoğurtla hazırlanan maskeleri de cilt rengini açma da çok etkilidir. Bir miktar karbonatı su ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra cildinize uygulayın. Yaklaşık 5 dakika bekleyip sıcak su ile durulayın. Bu maskeyi haftada iki seferden fazla uygulamayın. Yarım çay kaşığı karbonatı bir tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırıp hazırladığınız maskeyi yarım saat cildinizde beklettikten sonra önce ılık ve ardından soğuk su ile temizleyin. Karbonat maskesi kullanımda dikkat edilmesi gereken nokta; ciltte yeni oluşmuş bir yara, yanık ya da tahriş söz konusu ise kesinlikle kullanmayın.

İlgili yazımız:

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır ve Kullananlar

 

Uyarı:

Çene bölgesinde oluşan kararmalar zamanla kendiliğinden geçebilen kararmalardır. Cildinizdeki kararma kronik bir hale geldiyse bir dermatoloğa başvurmanızı öneririz.

Çene bölgesindeki kararmanın sebepleri, önleme yöntemleri ve kararmayı azaltacak maske tarifleri.
error: Kopyalamak mümkün değil !