Çıbana Ne İyi Gelir – 2

Kara Çıbana Ne iyi gelir ?

Çıban aslında tıbben bir deri iltihabı olup kıl follikülleri veya ter bezlerinin ağzı tıkanması sonrasında Stafilokok cinsi Gram pozitif bakterilerin oluşturduğu fronkül veya karbonkül ismi  de verilen deri çıbanına ne iyi gelir derseniz en başta temizlik denebilir. Çıban kişisel hijyenine dikkat etmeyen, yağlı ve seboreik cilt özellikleri olan kişilerde daha sık yapısal etkilerle birlikte görülür.

 

 • Halk arasında kara çıban, yılancık, kara veba, kuyruk sokumu iltihabı denilen yada kuyruk sokumu iltihabı halk tabiri ile götümde çıban çıktı denilen çıban nedir  ve evde alınacak basit tedbirler ile çıbana ne iyi gelir?
 • Klasik deri çıbanı bir deri iltihabı olup bazen kıl folliküllerinden bazen  ter bezlerinden kaynaklanan mikro apselerin görünür bir makro apseye dönüşmesi ile kendini belli eder.
 • Koca Osmanlı sultanı Yavuz Selim sırtında çıkan kara çıban hamamda sıktırması ( şir pençe) ile oluşan sırt flegmonu ve sepsis ile hayatını kaybettiğine göre çıban aslında tarihe yön verecek kadar önemli bir şeydir.
 • Çıbana yönelik ilk önemli önlem hijyen tedbirleridir. Çıban deri altında yerleşik kıl kökü veya ter bezlerinin iltihaplanması ile oluşan anaerob ve aerob karışık bir iltihaptır.
 • Çıbanı tedavi ederken eğer bölgesel apse oluşmamış ise apse formasyonu için çıbanınızı sıcak tutmanız önerilir.
 • Çıbanın bulunduğu bölgeyi ılık suda bekletin ya da sıcak kompres uygulayın. Bu, ağrıyı azaltacak ve toplanmakta olan doku arası iltihabın bir yerde merkezileşip cerahatin kendiliğinden yüzeye çıkmasını sağlayacaktır. O bölgedeki derinin eski görünümüne kavuşması 10 günü bulacaktır.
 • Çıban apseleşip irin, cerahat yani inflamasyon materyali tamamen drene olup dışarı çıktıktan sonra antibakteriyal sabun ya da batikon ile o bölgeyi temizleyin. Lokal antibiyotik içeren bir merhem sürdükten sonra küçük bir bandaj ile üzerini sarın. Bu uygulamayı çıban tamamen kaybolana kadar tekrarlayın.
 • Hayvancılık ile uğraşanlarda kara çıban veya deri şarbonu bir çeşit çıban olup dokuda oluşan iltihap ile deri kara renkli bir yara ile infekte ve nekrotik olur. Özellikle kasap ve hayvan besiciliği yapanlarda görülen bu kara renkli deri çıbanı oldukça bulaşıcıdır. Hatta biyolojik silah olarak terör eylemlerinde kullanılmıştır.
 • Şark çıbanı sineklerle bulaşan bir parazit olup sinek sokmasını takip eden 4-6 ay içinde yüz, eller, ayaklar gibi Ortadoğu bölgesinde sıcak havalarda açık olan bölgelerde sivilce şeklinde başlayıp bir kaç hafta içinde apse ve çıban oluşumu ile kalıcı yara izi bırakan bir coğrafyamıza ait bir bulaşıcı hastalıktır.
 • Çıbana ne iyi gelir derseniz iyi huylu, tehlikeli infekte özellikleri olmayan ateş ve titreme yapmayan basit bir çıbana örneğin kuyruk sokumu apse gibi Anadolu’da kuyruk sokumu iltihabı nasıl patlatılır evde  ve pratik olarak sıcak soğan bağlanır ve cerahatın kendiliğinden dışarıya boşalması hızlandırılabilir.
 • Bir iğne yardımı ile çıbanı sakın patlatmayın, en yakın arkadaşınız bile olsa çıbanınızı sıktırmayın aklınıza Sultan Yavuz Selim’in akıbeti gelsin. Sıkmalar ve kurcalamalar çıbanın enfeksiyonunu derin dokulara yayılmasını ve oradan kana karışarak kan iltihaplanması yani bakteriyemi ve sepsis oluşması ile durumunuzun kötüleşmesine yol açar.

 

İltihaplı çıbana ne iyi gelir

Kara Çıban Nasıl Geçer ne iyi gelir ?

Eğer enfeksiyonun ciddiyeti konusunda endişeniz varsa, ek olarak kan testi yapılmalıdır. Enfeksiyon şiddetli ise doktor antibiyotik ilaç önerebilir. Bazı durumlarda enfeksiyona neden olan bakteri türünü belirlemek ve uygun antibiyotiği hastaya önermek için doktorlar, hastanın enfekte olan kara çıban yerinden sürüntü ile  örnek alarak kültür (bakteri büyütme ortamı) oluşturur ve bakteriyi teşhis eder.

 

 

Kara çıban evde nasıl tedavi edilir bundan sonraki adımlar

Kara Çıban ister evde spontan şekilde soğan bağlayarak ampirik yöntemle veya kendiliğinden patlasın, isterseniz doktorunuz drene etsin , yara iyileşene kadar enfekte olan bölgeyi günde 2-3 kez temizlemeniz oksijenli su ve betadine ile pansuman yapmanız gerekmektedir. Temizleme işleminin ardından antibiyotikli merhemi sürdükten sonra bandaj ile sarın. Eğer çıbanın oluştuğu bölge tekrar kırmızıya dönüyorsa yeniden enfekte olmuş demektir ve doktorunuza danışmanız gerekir.

 

 

Kara Çıban Oluşmasına Engel Olmak

Sırtta veya gövdede çıban oluşmasına engel olmak için şu yönergeleri izleyin:

 • Aile üyelerinizden herhangi birinde oluşan bir çıbanın bulaştığı giysi, çarşaf, havlu gibi eşyaları dikkatlice yıkayın, mümkünse çamaşır suyuna yatırıp, kaynayın bu şekilde iltihabın yaygınlaşmasını önlersiniz.
 • Küçük cilt yaralarınızı bol temiz su ve sabunla temizleyin.
 • Kişisel hijyeninize, tuvalet temizliğine ve aşırı kıllı bölgelerinizin kıl temizliğine önem verin.
 • Mümkün olduğunca yeterli ve doğru  beslenerek, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına müsaade etmeyin.
 • Gazlı içeçekler, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durun.
 • Çok şekerli ve karbonhidrat ağırlıkli diyetin vücudun iltihaba karşı direncini kıracağını aklınızdna çıkarmayın.
 • Çıbana ne iyi gelir sorusu çıban oluştuktan sonra sorulur ancak bu saydığımız basit tedbirleri alırsanız çıkan oluşmadan kolayca önünü almak mümkündür.

 

 

Göz çıbanına ne iyi gelir tavsiye

Aslında göz çıbanı oluştuğunda göz kapağında şişme, ağrı ve gözde kızarıklık gibi korkutucu semptomları nedeni ile kişileri hastaneye acilen başvurmaya iter ve ev tarzı çözümler ile göz çıbanına ne iyi gelir diye düşünmeden önce bir göz hekimi tarafından uygun antibiyotik ve antibiyotikli krem kombinesi ile rahatlıkla tedavi edilebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yukarıda bahsi geçen ev içi yöntemleri ve pratik çözümlere başvurmadan bir sağlık merkezine başvurarak, hızla göz çıbanından  medikal tedavi yolu ile  kurtulabilirsiniz. Ancak durum ciddi ise (ateşin çıkması, titreme vb.) mutlaka göz çıbanı olsun veya kuyruk sokumu iltihabı olsun poliklinik muayenesi randevu beklemeden hemen bir acil servise başvurarak doktora görünerek tıbbi ve gerektiğinde apse drenajı olmak üzere cerrahi tedavi almalısınız.

Bu yazının diğer bölümü:

– Çıbana Ne İyi Gelir – 1

Bir cilt enfeksiyonu olan çıbanın teşhis ve tedavisi üzerine bilgilendirme yazısı.
Bir cilt enfeksiyonu olan çıbanın teşhis ve tedavisi üzerine çıbana ne iyi gelir  bilgilendirme   yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !