Çiğ yumurtanın faydaları

Çiğ Yumurtanın faydaları

Yumurta besin değerleri çok zengin olduğu için hemen her yaşta tüketim bakımından önerilmektedir. Üstelik bireyler yumurta farklı şekillerde tüketebilmektedir. Alerjisi olmayanlar çiğ yumurtanın faydaları nedeni ile çiğ yumurta içmek yolu ile tüketim gerçekleştirebilirler. Bu yönteme genellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşan yoğun kas kitlesi oluşturmak isteyen genç sporcuların çiğ yumurta içmek sureti ile hem hesaplı, hem kolay bir yöntem olarak yoğun kullanımı mevcuttur. Uzmanlar, yumurtaya uygulanan pişirme işlemi esnasında bazı esansiyel aminoasit kaybı oluştuğunun altını çizmektedir. Aminoasitlerin kaybının önlenebilmesi açısından yumurtanın çiğ biçimde tüketilmesi önerilmektedir. Yumurtanın çiğ olarak tüketilmesinin faydalarını içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

Çiğ yumurta içmek faydalı mı?

Protein denince akıllara genellikle ilk olarak et gelmektedir. Oysaki yumurta protein bakımından en zengin besinler arasında kendine yer bulmaktadır. Bu neden yüzünden özellikle sporcuların tükettikleri yumurta miktarı çok fazladır. Çiğ yumurtanın faydaları arasında bedendeki protein miktarını desteklemesi ve özellikle gelişim çağında bebekler ve çocuklar ve aktif sporcular tarafından düzenli tüketilmesi gerekmektedir.

Buna ek olarak çiğ yumurta içmek için yeterli sebebimiz var;

Çiğ yumurta faydaları böbrek rahatsızlıkları olanların da içini rahatlatmaktadır. Çünkü düzenli kullanım böbreklerinde kum veyahut taş olanların bu materyallerin temizlenmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde yine düzenli kullanım ile birlikte olası kalp krizi riskleri minimize edilmiş olmaktadır. İnsanların büyük bir bölümü gerek uykularını alamadıkları için gerek günün stresi yüzünden yorgun uyanmaktadır. Güne bir adet çiğ yumurta içerek başlamak bu yorgunluğu alacaktır. Daha enerjik bir güne merhaba da yumurtanın çiğ olarak tüketilmesinin faydaları arasında sayılmaktadır.

Çiğ yumurta içmek zararlı mı?

Çiğ yumurtanın tüketilmesinin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak bu durum yumurtanın çiğ tüketiminin zararsız olduğunu göstermemektedir. Çiğ yumurtanın zararları pek çok insanın bilinçsiz tüketim sonrasında mağdur olmasına yol açmaktadır. Tüketim öncesinde bireylerin yumurtaya karşı alerjileri olup olmadığı konusu ele alınmalıdır. Yumurtaya alerjisi olanlar için bu durum çiğ ya da pişmiş tüketimde farklı sonuçlara kapı aralamayacaktır. Kolesterol problemi olanlar için de yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi zararlı olarak tanımlanmaktadır. Son olarak yumurta çiğ ya da pişmiş olarak tüketilmeden önce muhakkak yıkanmalıdır. Diğer türlü kırma esnasında yumurta yüzeyinde bulunan salmonella bakteriler ve mikroorganizmalar yumurta içine karışabilmektedir. Bu da ciddi enfeksiyonlara yol açmaktadır.

Günde Kaç Çiğ Yumurta İçmek iyidir?

Pişmiş ya da çiğ olması fark etmeksizin uzmanlar günde bir adet yumurta tüketilmesini önermektedir. Tabi bu öneriler kişilerin içlerinde bulundukları metabolik duruma ve spor aktivitelerinin ağırlığına göre değişim göstermektedir. En basitinden sporcular için rakamlar çok yüksek değerlere çıkabilmektedir. Vücut kitle endeksi ve beslenme alışkanlıkları da tüketilen yumurta sayısında belirleyici etmenlerdendir.
Çiğ yumurta nasıl yenir konusu da merak edilmektedir. Bu tür tüketimleri sek olarak yapabilen kişi sayısı çok azdır. Doğrudan tüketebilenler bu şekilde tüketime devam etmelidir. Diğer türlü çiğ yumurtanın faydaları için bir bardak kadar yarım yağlı süt içerisine karıştırılarak içilmesi de mümkündür. Üstelik bu tür tüketimler kişilerin kilo almalarına ve vücut kas kitle miktarının da dengeli gelişimine katkı sağlayacaktır.

Yumurta seçimi

Sunulan ürünün kalitesini belirlemek için, büyük hipermarketler, alıcının satın almadan önce yumurtaları kontrol etmesini sağlayan bir ovoskop ile donatılmıştır. Cihaz, yumurtanın kaç yaşında olduğunu belirleyen lümene yöneliktir. Ama uyum yoksa, farklı davranmak gerekir.

Yumurta ağır olmalı, bu onun tazeliğini gösterir. Hafif bir ürün, büyük olasılıkla, bir süredir raflarda.
İşaretlemeye dikkat etmeye değer.D Sınıfı – bir haftaya kadar saklanan diyet ürünü. C Sınıfı – bir sofralık yumurta, 3 haftaya kadar sürebilir.
Boyut doğrudan tavuğun cinsine bağlıdır. Bu, ürünün kalitesi anlamına gelmez. Küçük yumurtalar çok daha iyi ve daha taze olabilir.
Yüzeyi yapışkan bir yapıya sahip yumurta almayın. Bu, taşıma sırasında belirli taşıma kurallarına uyulmadığını gösterir.
Çiğ yumurta tüketmeyi planlıyorsanız ideal, tavuk içeren arkadaşlardan satın alın. Evde üretim, kuşların bakımının ve doğru şekilde beslenmesinin garantisidir.

Çiğ yumurta yemeye izin var mı

Çoğu insanın büyük şehirlerde yaşadığı gerçeğini göz ardı etmeyin. Bu, taze ve kaliteli bir ürünün nerede bulunacağı konusunda bir sorun yaratır. Bu nedenle, çoğu insan hala en doğal besini almak istiyor ve kompozisyondan korkmuyor. Bu nedenle çiğ yumurta yemenin neden tehlikeli olduğunu bilmeye değer.

Mağazaların ve süpermarketlerin raflarında teslim edilen hammaddelerin köylerde ve mezralar da yetiştirilmediğini anlamak önemlidir. Bu nedenle çiğ yumurtalar, salmonelloz şeklinde tehlikeli bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu, bağırsağı etkileyen akut bir hastalıktır. Patolojiye şiddetli ishal ve kusma eşlik eder.

Ayrıca, güçlü bir halsizlik, ateş ve baş ağrısı var. Salmonelloz sıklıkla uzuvlarda kas kramplarına neden olur. Ham ürün ayrıca biotin hipovitaminozuna da yol açabilir. Buna avidin neden olur. Madde bağırsağa girer ve B7 vitamininin emilimini engeller.

Bu patoloji nedeniyle tırnaklar, saçlar ve cilt büyük ölçüde etkilenir. Ovomukoid proteini tolere etmeyen kişiler için çiğ yumurtalar da kesinlikle kontrendikedir. İlaç alerjik reaksiyon gelişimini kışkırtır. Benzer bir patolojiniz olup olmadığını bilmeseniz bile çiğ yumurta yedikten sonra hastaneye gidebilirsiniz.

error: Kopyalamak mümkün değil !