Çil Nedir ve Doğal Öneriler

Cilt lekelerden en çok ön plana çıkan tür çil; diğer lekelerden farklı olarak bulunduğu bölgede çok yoğun olsa da insanlar arasında bir cilt problemi olarak görülmemekte ve sahibine karakteristik bir estetik dahi kazandırdığı düşünülmektedir. Çilin belki de sorun olarak görülmemesinin birincil nedeni kalıtsal olabilmesinden kaynaklanabilmektedir.

Çil, derimize renk veren melanin pigmentin aralıklı olarak bazı lokasyonlarda birikmesidir. Ve güneş ışığı ile de belirginleşen bu pigmentler çil formunu almaktadırlar. Güneşin çil oluşumuna doğudan etkisi vardır. Güneş ışınları deri pigmentinin koyulaşarak belirginleşmesini sağlamaktadır. Bu renk koyu kahverengi olabileceği gibi açık renklerde de olabilmektedir. Daha çok açık tenli olan kişilerde görülen çil yaşanılan bölge ve kalıtsal faktörler ile doğrudan ilgili olup yoğun güneşe maruz kalma neticesinde oluşabilmektedir. Güneş ışınlarının melanin üretimi ile doğrudan ilgisi vardır. Ekvatora yakın bölgelerde ten renginin koyu olup kutuplara doğru gidildikçe açılması bunun en belirgin göstergesidir.

Çil kimileri içinde sorun olarak görülebilmektedir ve kurtulmak için çözüm önerileri arayışında olabilmektedir. Vücudun normal fonksiyonu neticesinde ortaya çıkan bir şey olduğu için doğal yöntemler denemek daha makul olabilmektedir. Cilt üzerinde çıkabilecek çilden kurtulabilmek için doğal öneriler;
– Ekşi süt ile yüzünüzü masaj yaparak ovalayın. Ekşi süt içerisindeki laktik asit cilt üzerinde herhangi bir deformeye neden olmadan doğal peeling etkisi gösterir.

– Limon suyu daha önceki makalelerimizde de açıkladığımız üzere etkili bir peeling aracıdır. Fakat, kuru cilt sahibi olanlar dikkat etmeleri gerekmektedir. Alternatif metotları denemelidirler.

– Sebze ve meyveler ile hazırlanmış cilt bakımı konusunda destek sağlayıcı maskeler uygulanmalıdır. Bu meyvelerden portakal, limon ve avokado karışımı çok etkili bir sonuç verecektir.

– Portakal ve limon suyuna maydanoz suyu ilave edin ve cildinize masaj yaparak çillerin bulunduğu bölgelere uygulayın.

– Çil biyolojik bir fonksiyon ve kalıtsal özellikte oldu için melanin pigmentinin dağılımını düzenleyecek vitaminler ve özellikle E, D ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir.

– Güneşin çiller üzerinde artırıcı etkisi olduğu için sitemizde yayınlanan doğal güneş kremleri hazırlama konulu yazımızdan faydalanabileceğiniz doğal kremler kullanın.

cil ile ilgili bilgilendirme

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Remziye dedi ki:

    Yaptim ama bir faydasìnì görmedim

  • Bir Yorum Bırak
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !