Cilde iyi gelen 6 yiyecek

Cilt Sağlığına iyi gelen 6 yiyecek

Güzel bir cilt için yemek yiyebilir misin? Bu karmaşık bir sorundur. İşte Cilde iyi gelen 6 yiyecek!

Cildimizin nasıl göründüğü ve yaşlanışı büyük ölçüde genlerimize bağlıdır, ancak yaşam tarzının da etkilediğini biliyoruz – buna diyet de dahildir. İnsanlar genellikle sigara içmenin, güneşe maruz kalmanın ve stresin nasıl kırışıklıklara, pigmentasyona ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına yol açabileceğinden bahseder.

Ve yemek de öyle.

Çeşitli ve besleyici bir diyet yemek konusunda iyi hissettiğimiz bir sır değil ve içimize koyduklarımız mucizevi bir şekilde giydiğimiz deri elbiseyi göz kamaştırıcı bir bebek gala kostümüne dönüştüremese de, mevcut araştırmalar genel olarak sağlık için iyi olanın cilde de iyi gelir. Cilde iyi gelen 6 yiyecek:

1. Havuç

Retinol içeren cilt bakımını duydunuz mu? Kolajeni uyardığı ve kırışıklıkları önlediği cilde nüfuz ettiği için genellikle serumlarda ve kremlerde kullanılır. Ancak retinol deride doğal olarak bulunur ve diyet yoluyla da emilebilir: örneğin havuç şeklinde.

Retinol yani vitamindir .

Havuç, vücudun A vitaminine dönüştürebileceği beta-karoten içerir. A vitamini hücreleri oksidatif stresten korur ve araştırmalar ayrıca havuçların güneş kreminin yerini almasa bile güneşte cildi daha az tahriş edebildiğini gösteriyor.

2. Yağlı deniz ürünleri

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar omega 3 açısından zengindir . Omega 3 kuru, pürüzlü cilt ve kırılgan tırnakların ortak belirtileri.

Omega 3 vücuttaki iltihabı azaltır ve yakın sonuçlara varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının omega 3 yağ asitlerinin yardımıyla hafifletilebileceğini gösteren çalışmalar da vardır .

Balık ayrıca E vitamini, B vitamini ve çinko içerir .

3. Avokado

Avokado sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda omega 6, beta karoten ve vitaminler, C ve E gibi besinlerle doludur.

Bir de küçük bir çalışma 700 katılımcı ile avokado içeren yağ asitleri de dahil olmak üzere yağ yüksek alımı, cilt artış elastikiyet ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Avokadodaki yağların güneş hasarına ve kırışıklıklara karşı koruma sağlayabileceğini gösteren bulgular da var .

4. Ceviz

Ceviz, Brezilya fıstığı ve badem , hücreleri erken yaşlanmaya karşı koruyan antioksidan selenyum içerir . İyi bir omega 3 ve omega 6 kaynağıdır, hayvan yemiyorsanız iyi bir alternatiftir. Günlük ihtiyaçları karşılamak için günde bir yumruk yeterlidir.

5. Brüksel lahanası

C vitamini eksikliği günümüzde çok sıra dışı bir sorundur, ancak güvenli tarafta olmak istediğinizi düşünüyorsanız, günlük gereksinimlerinizi karşılamak için ihtiyacınız olanı almanın basit bir yolunu filizler.

C vitamini vücudun , diğer şeylerin yanı sıra cildi esnek ve sıkı yapan protein olan kolajen oluşturmasına yardımcı olur . Aynı zamanda A vitamini gibi oksidatif strese karşı da korur.

6. Ayçiçeği tohumları

Güzel bir gevreklik ve daha fazla E vitamini için yiyeceğe ayçiçeği çekirdeği serpin . E vitamini, ciltteki serbest radikallerle mücadeleyi üstlenir. Cildin güneş hasarına karşı direnmesine yardımcı olan bir antioksidandır ve vitaminin egzamayı gidermek için kullanılabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

error: Kopyalamak mümkün değil !