Cildi Yaşlandıran 10 Besin

Şekerin yalnızca kilo almaya neden olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Cildin ve vücudun en büyük düşmanı olan şeker, cildi yaşlandıran besinler listesinin de başında geliyor. Daha güzel, daha bakımlı, daha genç ve canlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, ona zarar verecek yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız. Egzersiz yaparak ter yoluyla toksinleri vücuttan atıyor ve yeteri kadar su içiyor olsanız da, tükettiğiniz ve belki de bağımlı olduğunuz bazı besinler cildinizin kırışmasına ve daha erken yaşlanmasına neden olur.

 

 

İşte o besinler…

  • Hamburger, kızarmış tavuk, patates kızartması gibi fast food yiyecekler,
  • Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünleri,
  • Çikolata, cips, pasta gibi şekerli ve tuzlu yiyecekler,
  • Mayonezli ve yağlı salata sosları,
  • Yağlı peynir, yoğurt gibi yağlı süt ürünleri,
  • Kahve,
  • Kola, gazoz gibi asitli içecekler,
  • Mocha, latte gibi şekerli ve kremalı kahveler,
  • Hayvansal doymuş yağ ile hazırlanmış yemekler,

Bu besinlere ek olarak alkol, sigara, sigara dumanı, antibiyotik, çeşitli hormon ilaçları da cildi yaşlandıran faktörler arasında yer alıyor. Yukarıda saydığımız birçok besin, bol miktarda şeker ya da tuz içermektedir. Şeker, kana hızlı karıştığından kandan şeker miktarını hızlı yükseltir ve bu da hücrelerin erken yaşlanmasına neden olur. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için, doğru yağlara ve kaliteli proteinlere ihtiyacınız var. Makarna, patates, beyaz un, şeker gibi basit karbonhidratları sıkça tükettiğinizde, bu besinler cildinizin erken yaşlanmasına, cilt problemlerinin ortaya çıkmasına ve derinin elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

Tüm bu besinler sık tüketildiğinde, serbest radikallerin sayısı da yükselir. Bu da, dokularda ve hücrelerde hasar oluşumuna neden olur. Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, tereyağı ve margarin gibi doymuş yağlardan uzak durmalısınız. Onun yerine mısırözü ya da zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağları tercih etmelisiniz. Kan şekerini hızlı yükselten yukarıda saydığımız besinler yerine, kan şekerini yavaş yükselten kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Şekerden ise tamamen uzak durmanızı öneriyoruz. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda, bir süre sonra cildinizin gençleştiğini ve daha canlı göründüğünü gözlemleyeceksiniz.

Beslenmenize dikkat ederek cildinizin daha geç yaşlanmasını sağlayabilirsiniz.
Beslenmenize dikkat ederek cildinizin daha geç yaşlanmasını sağlayabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !