Cildinizdeki Çizikler Ve Yara İzlerinden Kurtulun

Eski yara izleri nasıl geçer Doğal Yöntemler

Yara izleri çeşitli şekil ve boyutlarda oluşabilmektedir. Bu yazımızda basit yara izlerinin örneğin eski tırnak izi nasıl geçer veya çok derin olmayan jilet izi nasıl geçer doğal yolla gibi konularda bu tırnak izleri gibi yüzeyel veya çok derinleşmemiş jilet izi gibi basit izlerin görünürlüğünün azaltılması ve izin iyileştirilmesi yada yara izlerinin kapatılması gibi konulara ağırlık vereceğiz. Eski tırnak izi bile olsa tamamen yok edilmesi mümkün olmadığı için önerilerimiz sıklıkla izleirn iyileştirilerek daha az dikkat çekici olmasına yönelik olacaktır. İlk etapta söylememiz gereken önerilerin uygulanmasının kişiden kişiye farklı etkiler gösterebileceği ve faydaların buna göre değişken olabileceği yönündedir. Uygulamadan önce bir dermatolog veya estetik cerrahi uzmanı ile görüşmenizi de kuvvetle tavsiye ediyoruz.

 

 

Eski Tırnak İzi Nasıl Geçer ?

Yüzdeki eski tırnak izi, limon peeling tedavisi

Eski tırnak izinin olduğu bölgeye limon uygulayın. Limonun ihtiva ettiği hidroksi asitler cildinizdeki ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur, yeni hücrelerin oluşmasına ve cildin elastikiyet kazanmasına katkıda bulunur. Doğal bir ağartıcı olduğu için aynı zamanda yara izinin rengini açar.

  • Yara izinin ve etrafının iyice temizlendiğine emin olun
  • Bir çay kaşığı limon suyuna iki çay kaşığı kaynatılmış ve soğutulmuş su ekleyerek pamuğa dökün
  • Yara izinin olduğu bölgeyi pamukla ovun
  • 5 dakika kadar bekleyin ve durulayın

Limon suyu cildinizi ışığa hassas yapabilir bu yüzden dışarı çıkacağınız zaman güneş kremi sürebilirsiniz

 

 

Yüzeysel tırnak izi için bal tedavisi

Saf bal yara izlerinin rengini açmak için kullanılan bir gıdadır. Doğal nemlendiricidir ve yaraların tedavisi ile doku yenilenmesini hızlandırıcı özellikleri bulunur.

  • 2 çay kaşığı balı 2 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın
  • 3 dakika boyunca bu karışımı kullanarak yara izinin bulunduğu bölgeye masaj yapın
  • Bölgenin üzerine sıcak ve ince bir havlu veya bez koyun
  • Havlu soğuduğunda bölgeyi temizlemek için kullanın

 

 

İpucu:

2 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırıp akne yaralarını soyucu özelliğe sahip cildinizi yıkamada kullanabileceğiniz bir karışım elde edebilirsiniz.

 

 

Saç çizikleri için soğan tedavisi

Soğan özü (soğan özü tarifi burada) kullanın. Soğan özü iltihap önleyicidir ve yara izlerinin bulunduğu bölgede kolajen (insan bedenindeki dokunun üretiminde kullanılan ana yapısal protein) üretimini kısıtlayarak yara izinin daha az fark edilir hale gelmesine yardımcı olur. Yara izinizin bulunduğu bölgeye ovarak sürün. Bu işlemin gözle görülür fayda sağlaması için birkaç ay boyunca uygulama yapılması gerekebilir. Bu karışımı dermatoloğunuzun gözetiminde kullanın. Hassas ciltlerde kullanımı reaksiyona sebep olabilir.

 

 

 Yüzdeki tırnak izi için Aloe vera tedavisi

Aloe vera jeli kullanın. Aloe veranın iltihap önleyici özellikleri ciltteki tahrişin azalmasına ve yaralardaki ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Aloe verayı jel ve losyon halde bulabilirsiniz.

Yaralı dokunun bulunduğu bölgeye masaj yaparak günde birkaç defa uygulayın.

 

 

Hint Bektaşi üzümünü eski yara izleri için kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda “amla” olarak bilinen bu müthiş C vitamini kaynağı yeni iyileşen bölgelere uygulandığında direkt yara izi oluşumunu engelleyeceği için çok etkilidir. Amla’yı toz veya krem halinde bulabilirsiniz. Amla tozu ile su veya zeytin yağını karıştırarak krem yapabilirsiniz.

Kremi cildinizdeki sorunlu bölgeye masaj yaparak sürün.

 

 

Yüzeyel tırnak izi için salatalık kremi kullanın

Salatalık cildi daha yumuşak ve diri tutmak için kullanılır. Salatalığın diğer bir avantajı ise asitik olmaması nedeniyle cildinizde tahriş yapma ihtimalinin çok az olmasıdır.

Kendi salatalık kreminizi hazırlamak için salatalığı soyun ve çekirdeklerini temizleyin. Blendırda 4-5 dakika karıştırarak püre haline getirin. Ayrı bir yerde yumurta kırın, çırpın ve daha sonra salatalık pürenize ekleyin ve biraz daha karıştırın.

Yapmış olduğunuz kremi yara izinizin bulunduğu bölgeye sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile tortuyu temizleyin ve bölgeyi havlu ile kurulayın. Fayda sağlamak için düzenli olarak tatbik edin.

 

 

Tırnak izi için çay ağacı yağını deneyin

Bu güçlü yağ anti-bakteriyeldir ve düzenli olarak kullanıldığında ciltteki yara izlerini, akne lekelerini ve ameliyat izlerini peyderpey siler. Çok güçlü olduğu için cilde uygulanmadan önce su ile seyreltilmelidir ve ASLA içilmemelidir.

Sıcak suya küçük bir miktar çay ağacı yağı katarak sabun yapın ve  yara izinin bulunduğu bölgeyi bu sabun ile yıkayın daha sonra hafifçe kurulayın. Yıkadıktan sonra hafif sızlama ve karıncalanma hissi duyabilirsiniz. Bu anti-bakteriyel maddelerin çalıştığını göstermektedir. Şayet karıncalanma devam ederse çay ağacı yağını kullanmayı durdurun ve bir dermatoloğa başvurun.

 

Kantaron yağı dikiş izi veya jilet izini geçirir mi?

Kantaron yağı Isparta bölgesinde yaygın olarak her türlü doğumsal veya sonradan oluşan yara izlerinde kullanılan bir aromatik yağdır. Özellikle sarı kantaron yağı ile yanık izleri, tırnak izleri gibi yüzeyel izlerde iyi sonuç alındığı sürkeli konuşulan bir durumdur. Ancak kantaron yağı dikiş izi gibi derin izleri veya kantaron yağı jilet izini geçirir mi ? gibi sorulara ilk etapta verilecek cevap sanırım faydası olabileceği yönündedir. Ancak kantaron yağı ile dikiş izi mutlaka geçer demek elimizdeki bilgiler dahilinde şimdilik mümkün değildir. Derin cerrahi dikiş izleri veya kontrolsüz olarak çizilen jilet izleri gibi izler için kantaron yağı veya başka bir doğal yöntem mucizevi bir sonuç vermeyecektir. Fakat yöresel halk tıbbı olarak ifade edebileceğimiz söylence tarzında yayılan bir doğru vardır ki kantaron yağı yara izi konusunda belli bir fayda sağlamakta ve kullananların yorumları da bu durumu desteklemektedir.

 

Her türlü eski ve yeni yara için zeytin yağı ile masaj yapın

Yara izinin bulunduğu bölgeyi zeytin yağı ile ovun. E ve K vitamini açısından zengin olan zeytin yağı yara izlerini hızla soldurmak için etkilidir. Sızma zeytin yağı anti-oksidan açısından da zengindir ve yüksek asit seviyesi ile yara izinin renginin açılmasına yardımcı olur.

– 1 çay kaşığı zeytin yağını yara izinin üzerine dökün. Yara izi küçük ise daha dökün

– Yağı cildinize 5 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Bu işlem yara izi dokusunu gevşetecektir

– Yağı yaklaşık 10 dakika boyunca cildinizde bırakın ve daha sonra temiz bir bez ile silin

Cildinizdeki yara izlerini daha az görünür hale getirmek ve tedavi etmek için öneriler.
Cildinizdeki yara izlerini daha az görünür hale getirmek ve tedavi etmek için öneriler.
error: Kopyalamak mümkün değil !