Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun – 1

İnsan cildine rengini veren kimyasalın ismi melanindir. Bu kimyasalın belirli bir alanda normalin üzerinde üretimi çillere ve siyah noktalara neden olur. Hiperpigmentasyon da denilen bu siyah noktalar güneşe aşırı maruz kalma, hormonal dalgalanmalar ve bazı ilaçların yan etkisi sonucu oluşabilir. Bu ciddi bir tıbbi durum değildir fakat cildinizde siyah nokta varsa tertemiz bir cilde sahip olmayı arzuluyor olabilirsiniz. Bu sorunun altında yatan sebebi ortadan kaldırmak için kimyasal peeling (ölü deri soyma) ve diğer tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz, doğal cilt beyazlatma metotlarını deneyebilirsiniz. Ancak tedavinin ilk adımı her zaman siyah noktalara neyin sebep olduğunu bulmaktan geçer.

 

Bölüm 1: Sebebi Bulma

1- Farklı siyah nokta türlerini tanıyın:

Siyah noktalar farklı faktörlerden dolayı oluşabildiği için onlardan kurtulmanın sırrı da neyin neden olduğunu bulmakta yatıyor. Aşağıda 3 tür hiperpigmentasyon çeşidi bulunuyor:

– Yaş Lekeleri (Lentigines): Bu lekeler güneş ışığında bulunan UV ışınlarına aşırı maruz kalmaktan dolayı oluşur. 60 ve üzeri yaştaki insanların %90’ında bu lekelerden bulunur fakat çok daha genç erkek ve kadınlarda da güneş kaynaklı siyah noktalar oluşabilmektedir. Bu noktaların belirli bir biçimi bulunmamaktadır.

– Melazma (Melasma): Bu tür siyah noktalar hormonal dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Kadınlar hamilelik ve menapoz gibi dönemlerde yaşadıkları hormonal değişimden dolayı yanaklarında siyah lekeler görebilirler. Bu tür lekeler aynı zamanda doğum kontrol hapları ve hormon terapi tedavilerinin yan etkisi olarak da görülebilmektedir.

– Post Enflamatuar Hiperpigmentasyon (PEH): Bu siyah noktalar ciltte yaşanan sedef, yanık, akne ve bazı yıpratıcı cilt bakım tedavilerinin neden olduğu travmalar sonucu oluşurlar.

2- Sizin siyah noktalarınıza ne neden oluyor?:

Neyle uğraştığınızın farkında olursanız doğru tedavi yöntemini kullanabilir ve daha fazla siyah nokta oluşmasını engelleyebilirsiniz. Aşağıdaki soruları kendinize sorarak sizin siyah noktalarınızın sebebini belirleyebilirsiniz:

– Düzenli olarak solaryuma veya güneş altında bronzlaşmaya gider misiniz? Şayet güneş ışığına aşırı maruz kalıyorsanız ve yeterli güneş kremi kullanmıyorsanız yaş lekeleriniz (lentigines) olabilir. Bölgesel tedavi ve güneş ışığından kaçınmak bu tür siyah noktalardan kurtulmanız için yeterli olacaktır.

– Devam eden bir tıbbi durumunuz mevcut mu? Hamile misiniz, doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz veya hormon tedavisi görüyor musunuz? Şayet bu sorulardan birisine evet diyorsanız siyah noktalarınız melazma olabilir. Bu siyah noktaların tedavisi zordur ancak fark yaratacak bazı metotlar bulunmaktadır.

Şiddetli akne, estetik ameliyat veya diğer uzun dönemli cilt rahatsızlığınız var mı? Şayet evetse PEH (Post Enflamatuar Hiperpigmentasyon) olma ihtimali mevcut ve bölgesel tedavi ve zamanla kaybolacaktır.

3- Teşhis için bir dermatoloğa görünün:

Dermatolog özel büyüteçli lambası ile cildinizi muayene ederek siyah noktalarınızın sebebini daha rahat teşhis edecektir. Fiziksel muayenenin dışında doktor hayat tarzınız ile ilgili bir dizi soru sorarak teşhisini kesinleştirmek isteyebilir. Dermatolog, siyah noktalarınızın en iyi nasıl tedavi edileceği ve tekrar çıkmalarını önleyici işlemlerin neler olduğu ile ilgili tavsiyelerde bulunacaktır.

  • Hiperpigmentasyon çok genel bir şikayet olduğundan piyasada siyah noktaların tedavisini amaçlayan çok sayıda ürün ve tedavi bulunmaktadır. Dermatoloğa muayene olduğunuz takdirde size hangi ürünlerin doğal, hangi ürünlerin işe yarayıp hangilerinin yaramadığı ile ilgili bilgi verecektir.
  • En iyi tedavilerden bazıları sadece reçete ile alabileceğiniz ürünlerle gerçekleştiriliyor olabilir. Bu da bir dermatoloğa görünmenin başka bir faydası.
  • Son olarak melanoma veya başka bir tür deri kanseri siyah noktalarınızın potansiyel sebebi olabilir. Her yıl düzenli tüm vücut kontrolü deri kanserinin erken teşhisine yardımcı olacaktır.

Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun – 2

Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun
Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun

 

error: Kopyalamak mümkün değil !