Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun – 2

Bölüm 2: Evde Tedavi

1. Narenciye ile ovun: Narenciye meyveleri bol miktarda C Vitamini, diğer adı ile askorbik asit  ihtiva etmektedir. C Vitamini cildin üst tabakasını zarar vermeden soyma özelliğine sahiptir. İşte size bazı kullanım yöntemleri:

  • Kadınlar yüzyıllardır ciltlerini beyazlatmak için limon suyu kullandılar. Ancak siz tercihinize (ve cildinizin hassasiyetine) göre portakal, greyfurt veya yeşil limon kullanabilirsiniz. Meyveyi ikiye bölün ve suyunu bir fincana veya kaseye sıkın. Pamuk kullanarak meyve suyuna batırıp siyah noktalarınızın olduğu bölgelere direkt sürün. 20 dakika kadar bekleyin ve durulayın. Bu işlemi cildinizin hassasiyetine göre günde bir veya iki kez uygulayın.
  • Limon ve bal maskesi hazırlayın. Yarım limonu iki çay kaşığı bal ile karıştırın. İyice karıştırdığınız karışımı yüzünüze uygulayın. 30 dakika bekleyin ve yüzünüzü durulayın.
  • Narenciye ve süt tozu peelingi yapın. 1 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı süt tozu ve 1 çay kaşığı favori narenciye meyve (limon, greyfurt, yeşil limon) suyunu karıştırın. İyice karıştırarak krem haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün. İyice durulayın.

 

2. E Vitaminini deneyin: Güçlü bir antioksidan olan E vitamini yıpranmış hücrelerin tamiri ve yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırıcı etki göstermektedir. E vitaminini cildinize sürmenin yanı sıra maksimum etki için E vitaminince zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

  • Masaj uygulaması: Saf E vitamini yağını direkt olarak siyah noktalarınızın olduğu bölgeye masaj yaparak sürün. Günlük uygulama ile siyah noktalarınızın rengi açılacaktır.
  • Gıda takviyesi: Daha fazla etki için badem, fıstık, çam fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, buğday tohomu yağı ve kuru kayısı gibi E vitaminince zengin gıdaları günlük beslenmenize dahil etmeniz iyi olur.

 

3. Papaya meyvesi doğrayın: Papaya meyvesi papain enzimi ihtiva eder. Papain cildin ölü hücrelerinin dökülmesi ve yeni cilt hücrelerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Papaya aynı zamanda C vitamini ve E vitamini içerir. Bu da papayayı en favori siyah nokta soldurma yöntemi yapmaktadır. Papain enziminin en yoğun olduğu zaman papaya meyvesinin yeşil olduğu zamandır. Ancak siz olgun meyve de kullanabilirsiniz. Kabuklarını soyun ve çekirdeklerini temizleyin ve aşağıdaki yöntemlerden birisini deneyin:

  • Bir dilim papaya doğrayıp uzanın ve siyah noklarınızın olduğu bölgelerin üzerine koyun. 20-30 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Etkili sonuç için günde iki defa tekrarlayın.
  • Papaya yüz maskesi yapın. Papaya meyvesini doğrayın ve blendır kullanarak pürüzsüz krem kıvamına getirin. Bu kremi yüzünüze ve boynunuza sürün. 30 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü iyice durulayın.

 

4. Aloe verayı deneyin: Aloe vera bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Mükemmel bir nemlendirici, güneş yanıklarına karşı etkili bir iyileştiricidir. Aynı zamanda siyah noktaları da soldurmaya yardımcı olur. Evde aloe bitkisi varsa bir parçasını kırın ve elinizle iyice ezerek posa haline getirin ve direkt olarak siyah noktalarınıza sürün. Aynı zamanda eczanelerde ve güzellik mağazalarında jel halinde aloe vera bulabilirsiniz. Saf aloe vera en etkili sonucu verecektir. Bu yüzden satın aldığınız ürünün %100 aloe vera olduğuna emin olun.

 

5. Kırmızı soğan kullanın: Soğanlar, cildinizdeki siyah noktaların rengini açan asidik bileşenler ihtiva eder. Şayet elinizin altında limon yoksa denemeye değer. Bir adet kırmızı soğanı soyun ve küp küp doğrayın. Blendırdan geçirin. Pamuk kullanarak elde ettiğiniz karışımı siyah noktalarınıza sürün. 15 dakika bekleyin ve durulayın.

Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun – 1

Basit uygulamalarla cildinizdeki siyah noktalardan kurtulabilir veya en azından onların rengini açabilirsiniz
Basit uygulamalarla cildinizdeki siyah noktalardan kurtulabilir veya en azından onların rengini açabilirsiniz
error: Kopyalamak mümkün değil !