Cildinizin Türüne Göre Cilt Bakımı

Cildiniz vücudunuzun bir organıdır ve sürekli kendini yeniler. Doğru bakım ile dayanıklılığını, elastikiyetini ve parlaklığını destekleyebilirsiniz.

Cilt türleri

Yağlı, kuru, normal ve karma olmak üzere 4 cilt türü bulunmaktadır. Bu dört cildin birisine sahip olup aynı zamanda hassas bir cildiniz olabilir.

Kuru cilt

Nem kaybına meyilli bir cildiniz varsa, yeterli yağ bulunmuyorsa ve döküntüler mevcut ise cilt türünüz kuru tip cilt olabilir. Daha uç durumlarda kuru cilt elastikiyetini kaybeder ve güneşe, rüzgara ve soğuk havaya karşı son derece hassaslaşır. Yüzünüzü günde bir kere kremsi bir temizleyici (sabun) ve ılık su ile yıkayın.

Bakım: Yüzünüzü ılık su ile  durulayın ve kurulayın. Tonik kullanarak cildinizdeki kuruluğun yarattığı sıkı ve tuhaf histen kurtulabilirsiniz. Cildinizin kurumasına yol açacak alkol içeren alkol bazlı tonik ve makyaj malzemesi kullanmaktan kaçının. Cildinizi nemlendirmek ve diri tutmak için krem bazlı losyon kullanın.

 

 

Yağlı cilt

Cildiniz yağlı ise genelde temizledikten sonra bile çok parlar ve gözenekleriniz genelde biraz büyüktür. Diğer ciltlere nazaran bu cilt türü sivilce, siyah nokta ve beyaz nokta oluşumuna daha meyillidir ve doku olarak daha kalındır.

Bakım: Kuru ciltlere nazaran yağlı ciltler daha fazla kiri kendisine çeker. Bundan dolayı yüzünüzü günde iki defa köpüksüz sabun ve ılık su ile yıkayın. Ilık su ile durulayın. Alkolsüz ve nemlendirici bir tonik kullanarak tortuları temizleyin. Bu tür ciltler yağlı olmalarına rağmen hala nemlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Hafif bir nemlendirici ile nemlendirmediğiniz takdirde cildinizin altı kuruyabilir ve bunu telafi etmek için daha fazla yağ üretebilir. Cildinizin yağ üretmesi kendini yıpranmaya karşı koruma tekniğidir.

 

 

Normal cilt

Bazıları normal cildi karma cilt olarak görür ancak bu doğru değildir. Eğer yüzünüzün sadece T bölgesi yağlı iken burnunuz kuru ve yanaklarınız gergin ise normal cilde sahipsiniz demektir. Şayet mevsimden mevsime değişiyorsa (kışları kuru, yazları yalı) yine normal olarak kabul edilir.

Bakım: Normal ciltler için üretilen sabunları kullanarak yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü alkolsüz ve nemlendirici tonik ile silin. Kuru olan bölgelere nemlendirici sürün.

 

 

Karma cilt

Karma cilt türü iki uç cilt türünün tek yüzde kendini göstermesinin sonucudur. Bu durumda cildinizin bir bölgesinde akne ve bolca yağ bulunurken diğer bölgeler (yağsız ve) kurudur. İki sık rastlanılan örnek yanaklarda papüler ve püstüler akne bulunan kuru cilt ve çene ve ağız bölgesinde iltihaplı papüler ve püstüler akne bulunan normal cilttir.

Bakım: Yukarıda anlatıldığı şekilde her bölgeye ilgili cilt türüne göre bakım yapın. Şayet aknenin durumu ciddiyet arzediyorsa bir dermatoloğa görünmeniz gerekir.

 

 

Hassas cilt

Dikkat etmeniz gereken husus hem hassas hem de normal, yağlı veya kuru ciltlerden birisine sahip olabilirsiniz. Eğer cildiniz güzellik ürünlerine karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsa, güneşe, rüzgara ve soğuk havaya karşı hassas ise cildinizin türü hassastır. Hassaslık kendini isilik, kırmızılık, iltihap, akne ve kılcal damarların genişlemesi şeklinde gösterebilir.

Bakım: Koku içermeyen ve antialerjik sabun, tonik ve nemlendirici kullanın. Her gün cildinizi tahriş etmeyecek sabun ve nemlendiricileri kullanın. Cildiniz için her zaman rahatlatıcı özelliği olan ürünleri tercih edin. Papatya, azulen, bisabolol, allantoin, lavanta, kafur, kalamin, biberiye, kekik, aloe vera, hindistan cevizi yağı bu tür özellikteki ürünlerin ortak bileşenleridir.

 

 

Tüm cilt türleri için genel bakım

– Güneşin zararlarından cildinizi koruyun. Güneş koruyucu kremler cildiniz için gerçek gençlik pınarıdır. Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarı çıkarken 15-30 faktör arası koruma özelliğine sahip güneş kremleri veya losyonlarını kullanabilirsiniz. Kış aylarında ise nemlendirici sürmeden dışarı çıkmamanızda fayda vardır.

– Yüzünüzü nazikçe yıkayın. Aşırı yıkayıp kurutmayın.

– Sitemizdeki cilt maskeleri ve cilt bakım karışımlarını inceleyerek cildinize uygun olanları ve cildinizde işe yarayanları düzenli olarak uygulayın.

– Sağlıklı bir hayat sürün. Sigarayı bırakın (sigaranın cilt üzerindeki etkisini görmek için İkiz Araştırması Sigaranın Cildi Yaşlandırdığını Kanıtladı yazımızı okuyun). Bol meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyete geçin. Mümkün olduğunca stresi azaltın.

Hassas, kuru, yağlı, normal ve karma ciltler için bakım tavsiyeleri
Hassas, kuru, yağlı, normal ve karma ciltler için bakım tavsiyeleri
error: Kopyalamak mümkün değil !