Cilt Alt Tonu Nedir ve Nasıl Belirlenir

Cildin daha canlı, daha parlak ve daha bakımlı görünmesi için cildin alt tonu bilinmesi gerekmektedir. Cildin alt tonu aslında sadece bakımlı ve parlak bir cilde sahip olmanız için değil, günlük yaşamda tercih ettiğiniz kıyafetin bile size yakışıp yakışmayacağını anlamanız için bile yardımcı etkendir. Kendinize uyumlu renkleri üzerinizde hayal edersiniz. Fakat bunu görünen ton ile hayal eder ve giydiğinizde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Cilt alt tonu bilmeniz ise bu hayal kırıklığı yaşamanızı tamamen ortadan kaldırır. Çünkü cilt alt tonunu bilmeniz hayal gücünüzde canlandırdığınız rengin size yakışıp yakışmayacağını da düşünmenizi de sağlayacaktır. Aynı zaman da hangi makyaj ürünleri kullanmanıza da ışık tutacaktır.

 

 

Cilt Alt Tonları Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonu 3 şekilden oluşmaktadır. Bunlar sıcak (warm), soğuk (cool) ve nötr olarak sıralanmaktadır. Bu tonlar ise;

  • Cool: Soğuk tonları içermektedir.
  • Warm: Sıcak tonları içermektedir.
  • Nötr: Alt tonları içermektedir.

Bu tonlar sizin cildinizin alt tonu olarak bilinmekte olup, bu tonlardan hangisine sahip olduğunuzu anlamak için aslında birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizler için sıralamadan önce kısaca ön bilgi geçmek isteriz. Cilt tonları aslında esmer veya sarışın olmakla alakalı bir durum değildir. Yani esmer olan bir kişi sıcak tonu olabileceği gibi tam tersi soğuk tona da sahip olabilir.

 

Cilt Alt Tonlarını Öğrenmenin Yolları

Damar Yöntemi: Cilt alt tonu öğrenmenin en çok kullanılan yöntemlerinden birisi olan damar yöntemi ile cilt alt tonu kolaylıkla bulunabilir. Bunun için ışıklı veya güneşli bir ortamda bileklerinizde bulunan damarlara baktığınız eğer ki damarlarınızı yeşil görüyorsanız sıcak cilt alt tonuna sahip olurken, mavi görüyorsanız soğuk cilt tonuna sahip olabilirsiniz. Eğer ki damar tonunu ayırt edemiyor veya göremiyorsanız muhtemelen nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir.

 

Altın ve Gümüş Yöntemi: Cilt alt tonu belirleme yöntemlerinden birisi de altın ve gümüş yöntemidir. Bunun için ise altın kolye taktığınızda cildiniz parlak ve şık duruyor ise bu sizin sıcak cilt alt tonuna sahip olduğunu gösterirken, aynı parlaklığı veya şıklığı altında değil de gümüşte görüyorsanız soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir. Bunu net şekilde anlamanız için bir elinize altın yüzük takabilir bir elinize de gümüş yüzük takarak hangisinin sizde daha sağlıklı ve parlak göründüğünü keşfederek de anlayabilirsiniz.

 

Renk Yöntemi: Kendinize mavi ve mor gibi renkleri yakıştırıyorsanız, soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir. Eğer ki kendinize sarı, kırmızı, turuncu gibi renkleri yakıştırıyorsanız sıcak cilt alt tonuna sahipsinizdir. Bunu anlamak için fular yardımı ile aynanın karşısında keşfedebilirsiniz. Moda uzmanları da size yakıştırdığı renkleri bu şekilde keşfederek sunmaktadır.

 

A4 Kağıt Yöntemi: Bir A4 kağıdını alarak ve yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak bu kağıdı yüzünüze tuttuğunuz eğer ki aynada kırmızımsı ve sarımsı renkler görüyorsanız sıcak cilt alt tonuna sahipsinizdir. Eğer ki renk olarak pembe ve tonlarında renk görüyorsanız soğuk alt tona sahipsiniz demektir.

Son yöntemi de sizinle paylaştık. Eğer hala cilt alt tonunu anlamadıysanız nötr cilt tonuna sahip olmanız yüksektir. Nötr cilt alt tonu ise ikisi arasında bir ton olup, net bir tonu bulunmamaktadır.

 

 

Cilt Alt Tonu Ne İşe Yarar?

Cilt alt tonunuzu bilmeniz ve öğrenmenizin aslında en çok faydası makyaj malzemelerini tercih ederken önem arz etmektedir. Eğer ki cilt alt tonunuza göre makyaj malzemelerinizi tercih ederseniz daha sağlıklı bir görünüme sahip olursunuz. Fakat bilmeden normal cilt tonunuza göre seçim yaparsanız sağlıksız bir görünüm elde edebilirsiniz. Tabi ki sadece bununla sınırlı kalmayıp, giyim de hangi tonların size yakıştığını da anlamanız mümkün olacaktır. Bazı zamanlar “bu renk seni açmış” dediğini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu söze bakıldığın da cilt alt tonu renginizi kullanmış olduğunuz için rengin size yakıştığı söylenmektedir.

Cilt alt tonu belirleme yöntemleri ve alt ton çeşitleri üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !