Cilt Altı Sivilcelerinizi Temizleyin

Sivilceler yağ, ölü cilt hücreleri ve bakterilerle tıkanan saç folikülleridir. Bazen tipik beyaz veya siyah uç verirler bazen de cilt altında kalırlar. Cildinizin altında sert, kırmızı şişkinlik oluşturabilirler. Doğru bakım ile cilt altı sivilcelerinin daha da kötüleşmesini engelleyebilirsiniz.

1- Sivilceli Bölgeyi Temiz Tutun

Deri Altı Sivilcelerinizin Bulunduğu Bölgeyi Yıkayın

Bu işlem fazla yağı ve ölü deriyi temizleyerek cildin daha fazla tahriş olmasını ve bakteri üremesini engelleyecektir. Muhtemelen sivilceni acıyacaktır. Yumuşak temizleme pamuğunu ılık suya daldırıp yavaşça yüzünüzü silin.
– Bölgeyi en az günde iki defa yıkayın. Sert ovmayın. Saç folikülleri enfeksiyondan dolayı zaten uzadığı için yırtmak istemezsiniz.
– Sabun kullanıyorsanız yağ içermeyen su bazlı ve hafif bir sabun tercih edin. Yağlı sabunlar cildinizde bir film tabakası bırakabilir ve bu da gözeneklerinizin tıkanmasına katkıda bulunabilir.
– Şayet sivilceleriniz saçlarınızın erişebildiği bir alanda ise saç klipsi kullanarak veya saçlarınızı arkadan toplayarak bölgeyi koruyabilirsiniz. Saçınızdaki yağ cildinize geçer ve sivilceleriniz daha kötüleşebilir. Saçınızı uzaklaştıramıyorsanız düzenli olarak yıkayın. Böylece cildinize daha az yağ bulaştıracaktır.

Cilt Altındaki Sivilcelerinize Dokunmayın veya Sıkmayın

Cildinizin altındaki sivilceler hava ile temas etmez yani korumalı haldelerdir. Şayet dokunur veya sıkmaya çalışırsanız sivilcenin üzerindeki derinin yarılıp açılmasına sebep olabilirsiniz.
– Böyle bir müdahale açık yaralara sebep olur ve bunlar da enfeksiyona dönüşebilir.

Sivilcelerinizin Bulunduğu Bölgeyi Güneşe Maruz Bırakmayın

Bazı kişilerde güneş ışığı sivilcelerin azmasına sebep olabilir. Güneşte sivilcelerinizin sayısı artıyorsa ilgili bölgeyi yağ içermeyen güneş kremi veya güneş korumalı nemlendirici ile koruyun.
– Güneş ışığı çok kuvvetli olduğunda bu işlem size yardımcı olabilir,
– Şayet güneş kreminin sivilcelerinize iyi gelmeyeceğini düşünüyorsanız bunun yerine şapka giyebilirsiniz.

Makyaj Yapmayın veya Yağsız Makyaj Malzemeleri Kullanın

Cildinizdeki yağ ile makyaj malzemeleri karıştığında gözenekleriniz tıkanır. En güvenli yöntem sivilceli alana makyaj yapmamaktır. Şayet böyle bir seçeneğiniz yoksa nonkomedojenik etiketi bulunan ürünleri tercih edin. Bu etikete sahip ürünler gözeneklerinizi tıkamaz.

– Yağ bazlı ürünler bakteriyi ve kiri hapseder ve sivilceye dönüşmesine yol açar. Bakterilerin üremesi ile sivilce genişler ve baskı oluşturur. Bu da ciltte uç vermesine neden olur.
– Makyajlı halde uyumayın. Yatağa girmeden önce cildinizi temizleyin. Böylece cildiniz nefes alabilir. Bu da bakterilerin üremesini önler.

Spor Yaptığınızda Terli Havlu ve Giysinizin Sivilceli Bölgeye Temasından (Ovmaktan) Kaçının

Bu çok önemlidir. Çünkü cildiniz gerilmiş ve şişmiştir. Sert temas cildin yırtılmasına ve terli havludaki yağın gözeneklerinize dolmasına sebebiyet verebilir. Bu da enfeksiyonu daha kötü hale getirir.

– Spor sonrası duş almaya özen gösterin. Aşırı yağı ve ölü deriyi cildinizden uzaklaştırarak sivilcelerinizin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır.

 

2- Reçetesiz Tedaviler

Reçetesiz Tedavi Yöntemleri

Bu ürünler peeling, yağın kuruması ve cildinizdeki bakteri miktarının azalmasını sağlar. Şayet hamile veya emzikliyseniz veya küçük yaştaki bir çocuğa uygulanacaksa doktora danışınız. Aşağıdaki maddeleri içeren ürünler genelde etkilidir:

– Salisilik asit
– Sülfür
– Benzoil peroksit
– Rezorsinol

 

3- Alternatif Tıp Yöntemlerini Deneyin

Bu yöntemleri uygulamadan önce (özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız veya tedaviyi küçük yaştaki bir çocuğa uygulayacaksanız) doktorunuza danışın.

– Çinko losyonları
– %2 yeşil çay ekstraktı içeren losyonlar
– %50 aloe vera içeren jeller

Aspirini Toz Haline Getirin

Aspirinin içerisindeki etken madde (çoğu akne ilacında bulunan) salisilik asittir.
– Aspirini toz haline getirin ve 2-3 damla su damlatın. Elde ettiğiniz kremi yüzünüzün sivilceli bölümüne sürün. 2-3 dakika bekleyin ve yüzünüz tarafından emilmeyen kısmını ılık su ile temizleyin.

Deri altındaki sivilcelerinizden kurtulun.

Deri altındaki sivilcelerinizden kurtulun.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Naile dedi ki:

    Yüzümde ve omzumda sürekli ağrıya neden olan sivilceler çıkıyor ve hiç bitmek bilmiyor lütfen yardımcı olur musunuz.

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !