Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

Cilt üzerindeki baskı ve gerilmenin şiddeti arttıkça cildi bu tür fiziksel etkilerden koruyan elastik doku kopmaya başlamaktadır. Fiziksel baskının şiddeti arttıkça ciltte çatlaklar meydana gelir ve eğer önlem alınmazsa ömür boyu kalacak olan büyük beyaz lekeler oluşur. Bu lekelere ve çatlağın ilerlemesi ile ciltte oluşan yaralara karşı doğal destekleyiciler ile önlem alınabilir

Elastik dokunun yırtılması ise belli başlı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları istem dışı yani daha doğrusu kontrol dışı iken bazıları da kişinin yanlış uygulama yapması ile gerçekleşen hallerdir. Örneğin ergenlik dönemi, hormonal faktörler, genetik faktörler ve ciltte kolajen eksikliği istem dışı ve bir hastalığın tezahürü olarak gerçekleşen cilt çatlakları iken sık sık kilo alıp vermek, fitness sporu yapmak gibi fiziksel nedenler de kişinin yanlış uygulaması sonucu oluşan çatlakların sebepleridir.

Cilt çatlaklarına doğal çözüm;

Cilt çatlaklarından müdahil olabileceğiniz kısım ise dış etkenler ile cildinizin tahriş olmasıdır. Bu etkenlerden kilo ve fitness gibi cildi kısa süre içerisinde gerginleştirip elastan dokuyu yırtacak etkenlerdir. Bu durumda yapılası gereken ise dokuyu destekleyici ve ortamdaki gerginliği azaltıcı müdahaleler şüphesiz faydalı olacaktır. Elastan dokunun güçlü olması ve cildin kuru olmaması için ciltte kallojen maddesinin yeterli oranda olması ve nemli olması gerekmektedir.

Cildi nemlendirmek için bitkisel yağlar ile masaj yapmak hem cildin kurumasını önleyecek hem de cildin elastikiyetini artıracaktır. Bu yağlar sırası ile zeytinyağı, aloevera, papatya yağı, buğday yağıdır
Cildin elastikiyetini sağlayan ve çatlamalara karşı etkili bir çözüm sunan doğal ürün ise badem yağıdır. Badem yağı içeriğindeki E vitamini ve kallojen ile elastik dokuyu beslemekte ve güçlendirmektedir. Ayrıca çatlama aşamasında da kullanılabilen badem yağı çatlamayı durdurup iyileştirme etkisi de göstermektedir.

Çatlaklara neden olan faktörlerin kontrol dışı olarak gerçekleşen kısmı kesinlikle hekim kontrolü ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Örneğin hormonal bir bozukluğun temelinin ne olduğu veya herhangi bir hastalığın sonucu olarak mı belirdiğinin tespiti kesinlikle klinik ortamlar ve laboratuvarlarda anlaşılabilmektedir. Bu nedenle çatlağı fark ettiğinizde mutlaka kaynağının tespiti için hekim kontrolü şart olacaktır.

Cilt çatlamalarının nedenleri doğal çözüm önerileri
Cilt çatlamalarının nedenleri doğal çözüm önerileri
error: Kopyalamak mümkün değil !