Cilt Çatlaklarına Doğal Krem

Özellikle hamilelik döneminde karın, basen ve kol gibi bölgelerde ortaya çıkan çatlaklar hızlı kilo alıp verme sonucunda da oluşabilmektedir. Bebeğin karında büyümesi ile gerginleşen göbek bölgesinde daha çok rastlanılan bu çatlaklar eğer derinizin elastikiyeti fazla ise diğer kadınlara nispeten daha az oluşmakta veya bazılarında ise hiç görülmeyebilmektedir. Özellikle kuru cilde sahip olanların sorunu olan çatlakları oluştuktan sonra ortadan kaldırmak oldukça zor olduğundan hamileliğin en başından itibaren cildinizi badem yağı veya zeytinyağı ile nemlendirmeniz, duş yaparken kese yapmanız ve aşırı kilo almaktan kaçınmanız önleyici etkiler gösterebilmektedir. Bütün bu önlemlere rağmen genetik olarak yatkın bir bünyeye sahip kişilerde çatlaklar yine de gözlemlenebilir. Hatta bu sorun çok zayıf kadınlarda bile görülebilmektedir.

Çatlaklar oluştuktan sonra henüz daha kırmızı renkteyken çeşitli metotları deneyerek, görünürlüğünün azaldığını veya tamamen ortadan kalktığını görebilirsiniz. Peki, cilt çatlakları için hangi bitkisel kürler faydalıdır?

  1. Nane yağı kürü

Bu kremi hazırlarken 10 damla kadar nane yağı ile aynı oranda susamyağı bir cam kaba konularak iyice karıştırılır. Oluşan karışım çatlak olan bölgeye her gün düzenli olarak sürülür ve masaj yapılarak yedirilir. Kremi sürdükten sonra bir jelatinle o bölgeyi sarmanız etkisinin artmasını sağlayabilir. Zamanla çatlakların üzerinde iyileştirici etkisinin olduğunu fark edebilirsiniz.

  1. Badem yağı kürü

10 milimlik badem yağı cam bir kaba konulup üzerine 2 damla kadar gül ağacı yağı eklenir ve karıştırılır. Badem yağı en doğal nemlendiricilerden birisi olup çatlakların yanı sıra cilt bakımı ve saçların güçlendirilmesi için de kullanılabilir. Bu kremi her gün masaj yaparak cildinize yedirmeniz çatlakların yok olması için etkili bir yöntem olabilmektedir.

  1. Atkuyruğu bitkisi kürü

Her ne kadar çok bilinmese de atkuyruğu içeriğindeki bazı maddeler nedeniyle cilt üzerinde silikon etkisi göstermekte, özellikle derinin yenilenmesini sağlayıp çatlak görünümünü de azaltmaktadır. Bir litrelik alkolün içine atkuyruğu bitkisi konularak (100 gram kadar) bu karışım bir ay süre ile serin ve kuru bir yerde bekletilir. Daha sonra içine 10 damla kadar limon suyu konulup, daha sonra yarım litre su da eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışımı her gün masaj yağarak cildinize yedirebilirsiniz.

el ve cilt çatlakları konulu yazı
el ve cilt çatlakları konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !