Cilt hastalıkları – 3 (Cilt Kızarıklıkları ve Çatlaklıkları – Kuperoz)

Kuperoz nedir?

Kuperoz; deri altında özellikle yüz bölgesinde kılcal damarların genişlemesi ve cilt üzerinde kırmızı renkli çatlaklar halinde kendini göstermesidir. Görselliği olumsuz etkileyen bu rahatsızlık kılcal damar genişlemesinin bir etkisi olarak metabolizman bir rahatsızlık olsa da cildin sağlığını etkilediği ve ileri vadede cilde besin taşıyan bu damarların vasfını kaybetmesi ile cildin besinsiz kalması ihtimali vardır. Bu nedenle kuperoz sorununa karşı faydalı olabilecek bitkisel ve doğal uygulamalardan bahsedilecektir.

Madem bu sorun kılcal damar temelli bir problemdir o halde nedenleri nedir onları öğrenmek gerekir. Kılcal damarlar birçok sebeple genişleyebilmektedir. Damarları genişleten faktörlerin en önde geleni alkol alımıdır. Ayrıca bazı yiyecekler ve sağlıksız beslenmelerde damarları etkileyebilmektedir. Beslenmemizi düzeltmenin yanı sıra damarları kuvvetlendirip kan akışını düzenleyen doğal ürünler (daha önceki yazılarımızda değindiğimiz aspirit ve avakado gibi) kullanmak ilk akla gelen uygulamalardır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu sorunun metabolizma ile alakalı olduğu ve kişisel uygulamalardan önce kızarıklık vaya çatlağı olduğu o bölgenin uzman bir cilt hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kuperoz sıcak ve soğuk müdahaleler ile de ortaya çıkabilmektedir. Anlık yapılan sıcak ve soğuk şoku banyo sonrası ayaklara yapıldığında çok faydalı olmasına karşın yüz için sürekli olursa damarları olumsuz etkilemekte ve genişletmektedir ve doğal olarak kuperoz sorununa neden olmaktadır. Ayrıca uzun süreli sıcak ya da soğuk ile de mübaşeret ettiklerinde de bu çatlamalar olmakta yani damarlar genişlemektedir. O yüzden sauna ya da benzeri ortamlarda uzun süre kalınmamalı soğuklarda ve rüzgârlarda ise yüz mümkün mertebe kapatılmalıdır.

Kuperoz için özel masaj ve maskeler uygulanabilmekle beraber kişiler için bu masajlar değişebilmektedir. Kuperoz cilt kızarıklığı ve çatlaklığı ihmal edilmemelidir aksi halde genişleyebilmektedir.

Eğer kuperoza yatkın veya kuperoz sahibi iseniz kesinlikle kan dolaşımını hızlandıran maskeler, alkol içeren tonikler ve sıkılaştırıcılardan uzaklaşmanız gerekecektir. Uzun müddet soğuk, rüzgâr ve güneşte kalmaktan çekinmelisiniz. Bu yüzden cildinizi besleyici ve nüfuz etme özelliği olan bitkisel ve doğal ürünlerden faydalanılabilir. Bu konuda sitemizde geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

 cilt kızarıklığı ve çatlaklığı konusunda bilgilendirme yazısı
Cilt kızarıklığı ve çatlaklığı konusunda bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !