Cilt Hastalıklarının Genel Belirtilerini Tanıyın

Cilt Hastalıklarının Genel Belirtileri

Bu yazımızda çoğu insanda mevcut olan yaygın cilt bozuklukları hakkında genel bir bakış sunmayı hedefliyoruz. Deri bozuklukları hafif, iyi huylu veya habis olabilmektedirler. Cilt hastalıklarının tanısı en iyi, cilt uzmanları tarafından konulabilir. Bu yazıda anlatılanlar hastalıklarla ilgili bilgilendirme ve erken tanı ihtimalini arttıracak faydalı önlemlere değinmek istiyoruz.

Cilt Hastalıkları Nasıl Anlaşılır

1) Cilt renginizin değişimini araştırmanız gerekir. Böyle tipik şekilde meydana gelen mavi ve siyah benler gibi oluşan çeşitli renkler normaldir. Ayrıca, ciltteki  melaninin eksikliğinden kaynaklanan bir cilt hipopigmentasyonu olan vitiligo olarak adlandırılan durum meydana gelebilir. Çil şeklinde de renk verebilir. Buna ek olarak, hemanjiom şeklinde ciltte kırmızılık  oluşabilir. Makul olan, sadece ciltteki renk değişikliği ve kabarcıkta oluştuğu gibi herhangi bir şişlik ya da çöküntü oluşmamasıdır.

 

2) Cildin normal seviyesi üstündeki küçük şişliği kontrol edin. (genellikle çapı 5 mm den daha az olmalı) Bu bir kabarcıktır. Bu kabarcık veya ciltteki şişkinlikler çeşitli biçimler alabilir. Cildin düzlüğünü aşmış gibi ciltte oluşabilir. Genellikle kan ya da hiperlipidemideki lipid artışı ile tetiklenen ciltte ksantoma olarak meydana gelen kubbe şeklinde bir yapı alabilir.

 

3) Nodülleri tanıyın. Kabarcıktan daha büyük olmak dışında, ciltteki nodüller kabarcıkla benzerlik gösterir. Onların çapı genellikle 5 mm’den daha büyük olur. Üst veya alt deride cildin herhangi bir tabakasını kapsar. Aynı zamanda ödemli veya sert olabilir. İyi huylu cilt tümörü dermatofibroma cilt nodülü örneklerine girer. Başka bir örnek ise ciltteki ben ve nodüler melanomdur.

 

4) Genellikle çapı 5 mm’den daha az olan nispeten küçük bir kabarcık olan herhangi bir cilt değişikliğini araştırın. Bu kesedir. Bu üstderinin altında biriken sıvıyı içerir. Keseler, bir subepidermal cilt hastalığı olan dermatitis herpetiformis gruplarında ortaya çıkabilir.

 

5) Sivilcede olduğu gibi kabarcığın içindeki iltihap birikimini tanıyın. Çıban gibi bakteriyel deri hastalıklarında olduğu gibi belirli enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca sedefte olduğu gibi bulaşıcı olmayanına da sebep verebilir.

 

6) Kistleri tespit edin. Bilinen kist, sıvı içeren ve yarı katı sıvı ile dolu epitel boşluk ile kaplı bir nodüldür. Kist enjektör ile suyu çekilebilen iyi huylu bir tümördür.

 

7) Bastırılabilir kabarcık veya cilt ödemini kontrol edin. Bu bir alerjik reaksiyon belirtisidir. Beyaz veya kırmızı renkte olabilir. Bu, örneğin ürtiker alerjik cilt durumunda oluşur.

 

8) Çapı 2 cm’den daha büyük olan cildin şişkinliğini kontrol edin. Bu vücut lekesidir. Bu genişletilmiş bir kabarcık türü olarak kabul edilebilir. Bunlar sedef hastalığı lekeleri ve mantarlardır.

 

9) Ciltteki keratin tabakasının birikiminin farkına varın. Bu tabaka bir kabuktur. Genellikle üst deri iltihabı ve kalınlaşma şekline görülür.

 

10) Herhangi bir ülseri tanıyın. Deri ülseri; besin kaynağı eksikliği dahil, damarların zayıflamasına neden olan cilt dokusunun kaybından kaynaklanan normal deri yüzeyinin altındaki cilt depresyonu olarak tanımlanır.

Ciltte oluşan leke, kabarcık, şişkinlik ve benzeri değişimleri farkederek uygun tedaviyi uygulayabilirsiniz.
Ciltte oluşan leke, kabarcık, şişkinlik ve benzeri değişimleri farkederek uygun tedaviyi uygulayabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !