Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Hepimiz için sağlık son derece kıymetlidir. Fakat kimi zaman, birtakım talihsiz hastalıklar ile karşı karşıya kalmak zorunda kalırız. Son dönemde bu hastalık içerisinde en yaygın olanı ise kanserdir. Kanser türleri arasında, sık sık rastladıklarımızdan biri ise cilt kanseridir.

Cilt kanseri söz konusu olduğunda, en önemli olan noktanın erken teşhis olduğunu unutmamak gerekir. Ki hasta olan kişinin avantajlı olduğu noktalardan biri, cilt kanserinin diğer kanser türlerine göre erken teşhis edilme imkânının olmasıdır. Çünkü hastalığın belirtileri, cildin yüzeyinde kendini gösterir. Bu sayede, hemen bir doktora başvurulabilir. Doktora başvurmak, hastalığı teşhis etmek ve kanserin ilerlemesini engellemek için son derece önemlidir.

Cilt kanserini hakkında, şüphe etmemizi gerektirecek durumlar şunlardır:

  • Cildinizde çıkmış ve bir ay boyunca iyileşme göstermemiş yaralar ve lekeler olması.
  • Bu tip leke yahut yaraların kaşınması, kanaması ya da pul pul bir yapıya evrilmesi.
  • Cildinizde çatlamalar meydana gelmişse, tam bu noktalarda minik ülserlerin oluşması.

Eğer bu tip belirtileri gözlemliyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Cilt Kanseri, kendi içinde türlere ayrılmaktadır. Bunlar; bazal hücreli kanser, melanom ve skuamoz hücreli kanserdir.

Bazal hücreli cilt kanseri, cildinizi dış etkilere karşı koruyan üst tabakanın, bazal değişimi nedeniyle oluşmaktadır. Cilt kanseri türleri içerisinde, en sık rastlanan tür budur.  Bu kanser türü, hızlı bir biçimde yayılma göstermez. Cildin tamamına yayılmaz, daha çok bir bölgede toplanır. Ve hayati açıdan çok büyük bir tehlike oluşturmaz.

Melanom dediğimiz cilt kanseri türü ise, en tehlikeli cilt kanseri türü olarak bilinmektedir. Diğer cilt kanseri türleri arasında, daha nadir görüldüğünü söyleyebiliriz. Lakin kötü tarafı, mutlaka erken teşhis edilmesi gerektiğidir. Eğer erken teşhis edilmezse, hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

Skümoz Hücreli Cilt Kanseri ise türler içerisinde en yaygın görülenidir. Bu cilt kanseri türünün tedavisine derhal başlamak son derece önemlidir. Çünkü türün, yayılma özelliği vardır. Bu sebeple, teşhis konar konmaz harekete geçilmelidir. Yoksa lenflere ya da iç organlara yayılma ihtimali son derece yüksek olacaktır. Eğer zamanında tedavi uygulanmazsa, öldürücü olması muhtemeldir.

Cilt kanseri konusunda bilgilendirme yazısı
Cilt kanseri konusunda bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !