Cilt Kanseri Belirtileri & Deri Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kişiye cilt kanseri teşhisi konuluyor ve bu sayı geçen yıllara oranla sürekli artış gösteriyor. Nerede yaşarsanız yaşayın veya cildiniz ne kadar esmer olursa olsun güneşlenirken veya solaryumda UV ışınlarına maruz kaldığınızda deri kanseri olma riski taşırsınız. Önleyici tedbirlerin yanı sıra cilt kanserinin önüne geçmenin en iyi yolu erken teşhistir.

 

 

Bölüm 1: Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır

Tüm cilt kanseri türlerini öğrenin ve nasıl göründüklerini bilin. Deri kanseri şüphesi oluşmadan önce belirtileri öğrenmenizde fayda vardır.

 

Cilt Kanseri Çeşitleri

Bazal temel hücre kanseri (en yaygın cilt kanserleridir), yassı hücreli cilt kanseri (aknitik keratoz ve melanom çeşitleri mevcuttur).

Melanom en ölümcül cilt kanseri türüdür. Melanom genelde ben içerisinde oluşur veya ciltte birden koyu leke olarak ortaya çıkar. Erken teşhis hayatidir. Aşağıdaki deri kanseri belirtilerini inceleyerek erken teşhis ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Bazal (Temel) Hücre Cilt Kanseri Belirtileri:

Vücudumuzda en fazla güneşe maruz kalan baş, ense ve kollar gibi bölgelerde ortaya çıkabilir; düz, sıkı, solgun bölgeye sahip veya küçük, kabarık, pembe veya kırmızı, yarı saydam, parlak, yağlı, inciye benzeyen veya küçük bir yaralanmada kanayan veya bir yada daha fazla anormal kan damarı bulunan, ortası çökük ve/veya mavi, kahverengi veya siyah bölgelere sahip; çevreleyen bölgelerde sızıntı veya kabuklanma olan; küçük kan damarlarının görülebildiği benimsi lekelerdir.

 

Yassı Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri:

Çoğunlukla bol güneşe maruz kalan baş, ense ve kollar gibi bölgelerde görülür, katı topaklar, pullu veya kabuklu yüzeye sahip; düz kırmızımsı yamaya benzerler ve yavaş büyürler. Bazen ülserleşme veya kanama eşlik eder.

 • Aktinik Keratoz: 6 milimetreden küçük katı noktalardır; pembe kırmızı veya et renklidirler; genelde yüz, kulak, ellerin üstünde ve kollarda görülürler.
 • Melanom: Boyut, şekil veya rengindeki değişimlere dikkat edin. Yetişkinlikte çıkan lekeleri önemseyin. Aşağıdaki hususlara dikkat edin:
  • Asimetri, benin bir tarafının şekli diğer tarafa benzemez.
  • Sınır düzensiz, çentikli veya bulanıktır.
  • Renk değişiklik gösterir (kahverengi, siyah, kırmızı, beyaz, mavi)
  • Çapları 6 milimetre civarındadır. Bir kurşun kalemin silgisi büyüklüğündedir.

 

 

 Uyarı işaretlerini tanıyın

Tüm cilt kanseri türleri yukarıda anlatılan klasik belirtileri göstermezler. Aşağıdaki hususlara da dikkat edin:

 • Yeni noktalar, çarpmalar, yaralar veya çizikler 2 ila 3 ay içerisinde iyileşmezse,
 • Cilt lekeleriniz sınırlarının dışına taşarsa,
 • Leke sınırının etrafında kızarıklık veya yeni şişme oluşursa,
 • Beninizin yüzeyinde değişim; büyüme, kanama, sızıntı veya şişkinlik veya nodül varsa,
 • Kaşıntı, hassaslık veya acı hissediyorsanız,

Mutlaka cilt doktoruna muayene olun.

 

 

Bölüm 2: Öz Muayene ve Önleyici Tedbirler

Takvim kullanın:

Doktorunuza yaptırdığınız yıllık kontrol dışında her ay vücudunuzu kontrol edin.

 

Boy aynasının karşısına geçin:

Cilt kanseri lekeleri vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşabilir. Kapsamlı bir şekilde kendinizi muayene etmeniz bu yüzden çok önemlidir. Mümkünse ailenizden birisi sırt gibi ayna ile göremediğiniz bölgeleri kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 

Tüm vücudunuzu kontrol edin:

Yüz, dudaklar, kulaklar, kulak arkanız, gözleriniz dahil tüm vücudunuzu kontrol etmelisiniz. Ağzınızın içini kontrol etmek için el feneri kullanabilirsiniz. Ensenizi, omuzlarınızı, belinizi ve göğsünüzü unutmayın. Bayansanız göğüs altlarınızı da kontrol etmelisiniz. Ellerinizi, kollarınızı, parmak aralarınızı, tırnak altlarınızı ve koltukaltlarınızı kontrol edin. Ayaklarınızı, dizlerinizi, bacaklarınızı, ayak tırnak ve tırnak altlarınızı unutmayın. Saç derinizi ailenizden birisinin yardımı ile kontrol edin.

Cilt kanseri belirtisine benzer herhangi bir şey ile karşılaşırsanız cilt doktoruna muayene olun. Cilt kanseri söz konusu olduğunda erken teşhis çok önemlidir.

 

İpuçları

Şayet ameliyat yaralarınız ameliyattan 1 ay sonra iyileşmezse muayene için doktor randevusu almanız gerekir. Önceden oluşan 2. derece güneş yanığınız varsa cilt kanseri riski taşıyor olabilirsiniz. Güneş yanığı olanlar kişiler 2 kat daha fazla risk taşımaktadır.

 

 

Göz Melanom Tedavisi

Kriyoterapi ve plak tedavisi (dondurma ve/veya melanomu yakma)

Göz üzerinde lazer tedavisi. Bu işleme enükleasyon ismi verilmektedir. Şayet tümör enükleasyon için fazla büyük ve ileri seviyedeyse ekzenterasyon isimli daha kapsamlı bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Melanom sadece bir cilt kanseri değildir, gözde de görülebilir bu yüzden gözünüzü, göz kapaklarınızı ve iç bölgeleri de kontrol edin.

 

 

Cilt Kanseri Ölüme Sebebiyet Verir Mi?

Cilt kanserine (melanom olmayan deri kanserleri hariç) yakalananların 1 yıl, 5 yıl ve 10 yıl yaşama oranları aşağıda listelenmiştir (İngiltere ortalaması, 2010-11 yılları):

 • 1 yıl yaşama oranı: %97
 • 5 yıl yaşama oranı: %90
 • 10 yıl yaşama oranı: %89
Erken tanı cilt kanserini önlemenin en iyi yoludur.
Erken tanı cilt kanserini önlemenin en iyi yoludur. Cilt kanseri üzerine bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !