Cilt Kanseri Belirtileri & Deri Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kişiye cilt kanseri teşhisi konuluyor ve bu sayı geçen yıllara oranla sürekli artış gösteriyor. Nerede yaşarsanız yaşayın veya cildiniz ne kadar esmer olursa olsun güneşlenirken veya solaryumda UV ışınlarına maruz kaldığınızda deri kanseri olma riski taşırsınız. Önleyici tedbirlerin yanı sıra cilt kanserinin önüne geçmenin en iyi yolu erken teşhistir.

 

 

Bölüm 1: Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır

Tüm cilt kanseri türlerini öğrenin ve nasıl göründüklerini bilin. Deri kanseri şüphesi oluşmadan önce belirtileri öğrenmenizde fayda vardır.

 

Cilt Kanseri Çeşitleri

Bazal temel hücre kanseri (en yaygın cilt kanserleridir), yassı hücreli cilt kanseri (aknitik keratoz ve melanom çeşitleri mevcuttur).

Melanom en ölümcül cilt kanseri türüdür. Melanom genelde ben içerisinde oluşur veya ciltte birden koyu leke olarak ortaya çıkar. Erken teşhis hayatidir. Aşağıdaki deri kanseri belirtilerini inceleyerek erken teşhis ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Bazal (Temel) Hücre Cilt Kanseri Belirtileri:

Vücudumuzda en fazla güneşe maruz kalan baş, ense ve kollar gibi bölgelerde ortaya çıkabilir; düz, sıkı, solgun bölgeye sahip veya küçük, kabarık, pembe veya kırmızı, yarı saydam, parlak, yağlı, inciye benzeyen veya küçük bir yaralanmada kanayan veya bir yada daha fazla anormal kan damarı bulunan, ortası çökük ve/veya mavi, kahverengi veya siyah bölgelere sahip; çevreleyen bölgelerde sızıntı veya kabuklanma olan; küçük kan damarlarının görülebildiği benimsi lekelerdir.

 

Yassı Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri:

Çoğunlukla bol güneşe maruz kalan baş, ense ve kollar gibi bölgelerde görülür, katı topaklar, pullu veya kabuklu yüzeye sahip; düz kırmızımsı yamaya benzerler ve yavaş büyürler. Bazen ülserleşme veya kanama eşlik eder.

 • Aktinik Keratoz: 6 milimetreden küçük katı noktalardır; pembe kırmızı veya et renklidirler; genelde yüz, kulak, ellerin üstünde ve kollarda görülürler.
 • Melanom: Boyut, şekil veya rengindeki değişimlere dikkat edin. Yetişkinlikte çıkan lekeleri önemseyin. Aşağıdaki hususlara dikkat edin:
  • Asimetri, benin bir tarafının şekli diğer tarafa benzemez.
  • Sınır düzensiz, çentikli veya bulanıktır.
  • Renk değişiklik gösterir (kahverengi, siyah, kırmızı, beyaz, mavi)
  • Çapları 6 milimetre civarındadır. Bir kurşun kalemin silgisi büyüklüğündedir.

 

 

 Uyarı işaretlerini tanıyın

Tüm cilt kanseri türleri yukarıda anlatılan klasik belirtileri göstermezler. Aşağıdaki hususlara da dikkat edin:

 • Yeni noktalar, çarpmalar, yaralar veya çizikler 2 ila 3 ay içerisinde iyileşmezse,
 • Cilt lekeleriniz sınırlarının dışına taşarsa,
 • Leke sınırının etrafında kızarıklık veya yeni şişme oluşursa,
 • Beninizin yüzeyinde değişim; büyüme, kanama, sızıntı veya şişkinlik veya nodül varsa,
 • Kaşıntı, hassaslık veya acı hissediyorsanız,

Mutlaka cilt doktoruna muayene olun.

 

 

Bölüm 2: Öz Muayene ve Önleyici Tedbirler

Takvim kullanın:

Doktorunuza yaptırdığınız yıllık kontrol dışında her ay vücudunuzu kontrol edin.

 

Boy aynasının karşısına geçin:

Cilt kanseri lekeleri vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşabilir. Kapsamlı bir şekilde kendinizi muayene etmeniz bu yüzden çok önemlidir. Mümkünse ailenizden birisi sırt gibi ayna ile göremediğiniz bölgeleri kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 

Tüm vücudunuzu kontrol edin:

Yüz, dudaklar, kulaklar, kulak arkanız, gözleriniz dahil tüm vücudunuzu kontrol etmelisiniz. Ağzınızın içini kontrol etmek için el feneri kullanabilirsiniz. Ensenizi, omuzlarınızı, belinizi ve göğsünüzü unutmayın. Bayansanız göğüs altlarınızı da kontrol etmelisiniz. Ellerinizi, kollarınızı, parmak aralarınızı, tırnak altlarınızı ve koltukaltlarınızı kontrol edin. Ayaklarınızı, dizlerinizi, bacaklarınızı, ayak tırnak ve tırnak altlarınızı unutmayın. Saç derinizi ailenizden birisinin yardımı ile kontrol edin.

Cilt kanseri belirtisine benzer herhangi bir şey ile karşılaşırsanız cilt doktoruna muayene olun. Cilt kanseri söz konusu olduğunda erken teşhis çok önemlidir.

 

İpuçları

Şayet ameliyat yaralarınız ameliyattan 1 ay sonra iyileşmezse muayene için doktor randevusu almanız gerekir. Önceden oluşan 2. derece güneş yanığınız varsa cilt kanseri riski taşıyor olabilirsiniz. Güneş yanığı olanlar kişiler 2 kat daha fazla risk taşımaktadır.

 

 

Göz Melanom Tedavisi

Kriyoterapi ve plak tedavisi (dondurma ve/veya melanomu yakma)

Göz üzerinde lazer tedavisi. Bu işleme enükleasyon ismi verilmektedir. Şayet tümör enükleasyon için fazla büyük ve ileri seviyedeyse ekzenterasyon isimli daha kapsamlı bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Melanom sadece bir cilt kanseri değildir, gözde de görülebilir bu yüzden gözünüzü, göz kapaklarınızı ve iç bölgeleri de kontrol edin.

 

 

Cilt Kanseri Ölüme Sebebiyet Verir Mi?

Cilt kanserine (melanom olmayan deri kanserleri hariç) yakalananların 1 yıl, 5 yıl ve 10 yıl yaşama oranları aşağıda listelenmiştir (İngiltere ortalaması, 2010-11 yılları):

 • 1 yıl yaşama oranı: %97
 • 5 yıl yaşama oranı: %90
 • 10 yıl yaşama oranı: %89
Erken tanı cilt kanserini önlemenin en iyi yoludur.

Erken tanı cilt kanserini önlemenin en iyi yoludur. Cilt kanseri üzerine bilgilendirme yazısı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

31 adet yorum var.

 1. adasu dedi ki:

  bn yaklasik 15 sene once bi trafik kazasi gecirdim yaralarim olusiyor bacagimda kasinma iltap yara ne yapmaliyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Adasu Hanım,
   Doktora muayene olmalısınız.

  • adasu dedi ki:

   öneriniz icin tesekkur ederim ama suan gidemeyecek durumdayim bn sadece cilt kanseri olmusmuyum dogal olarak ne yapmaliyim bunlari bilmek istiyorum

 2. Buse dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve genel olarak ayda bir falan kendim tukenmez ve asetat/cd kalemiyle dovme yapip boyuyorum kollarimi falan acaba kanser olur muyum, zararlari nelerdir? ve özellikle de surekli yere yapiyorsam?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Buse Hanım,
   Belirttiğiniz türdeki kalemlerin mürekkebi kansere sebep olmaz. Lakin bir süre sonra oluşacak olan izlerden dolayı pişman olabilirsiniz ve izlerden kurtulmanız çok zor olabilir veya mümkün olmayabilir. Cildiniz bir seviyeden sonra mutlaka tahriş olacaktır. Acilen bu alıkanlığınızdan vargeçmeniz uygun olacaktır.

 3. Nevzat dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 1 hafta önce burun çevremde acılı sivilceye benzer izler çıktı, şu an acı hissi geçti ama izler duruyor. Bacağımda da sivrisinek ısırığına benzer kızarıklıklar var. Ne yapmalıyım?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Nevzat Bey,
   İzlerin nedenini tespit etmeniz gerekiyor. Yüzünüzdekiler akne bacağınızdakiler alerji nedeniyle olabilir.

 4. Rana dedi ki:

  Merhaba

  Benim sırtımda yaklaşık 2 sene önce farkettiğim kahverengi lekeler var sağ ve sol tarafta kaşıntı veya aci yok fakat hafiften üstünü kaşıyınca yara gibi oluyo ve kanio bunu farkettim, ve büyümüşler. Sizce ne olabilir doktora gidicem fakat sormak istedim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Rana Hanım,
   Yeni çıkan veya hızla büyüyen benler veya ciltteki pigmentasyonlar ciddi belirtilerdir. Lütfen vakit kaybetmeden muayene olunuz.

 5. rabia dedi ki:

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve cildimde kalıcı kızarıklıklar var fondötensiz dışarı çıkamıyorum ailemde de cildi kızarık olanlar var genetik olabilir mi? Ve bu kızarıklar nasıl geçer acaba hastalık olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Bahar dedi ki:

  Surekli kırmızı uçuklar çıkıyor büyüyüp tekrar batıyı ağzında elimde doktorlar stresden diyo bi neden soylemiyolar yardımcı olur musunuz??

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Bahar Hanım,
   Doktorlar rahatsızlığınızın sebebini söylemişler. Aşırı stres hormonal dengesizliğe yol açarak sivilce ve benzeri cilt rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bu yüzden öncelikle stres kontrolü üzerine yoğunlaşmanız sağlıklı olacaktır. Bu rahatsızlığınızın muhtemelen cilt kanseri ile ilgisi bulunmuyor (böyle bir şey olsaydı doktorlar bunu farkederlerdi). Bu yüzden yersiz endişeye etmeyin.

 7. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben cildimi kalemle bazenleri boyuyorum cildime zararı olur mu ? (Edding 140 S – Faber Castel Keçeli Kalemler)

 8. Eda dedi ki:

  Merhaba, ben denize gittim ve sadece bir gün kremsiz güneşlendim sırtım omzum su topladı ve çok derin yanıklarım oluştu şu an krem kullanıyorum. O gün boyunca zararlı güneş ışınları aldım cilt kanseri olur muyum?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım,
   Bir günde cilt kanseri olma ihtimaliniz düşük olsa da yüksek faktörlü güneş kremi sürmeden güneşte kaldığınız her gün riski katlayarak arttırmaktadır. Düzenli ben taraması ile erken teşhis mümkündür.

 9. Azra dedi ki:

  ben urtuker hastasiyim urtuker kansere yol acarmi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Azra Hanım,
   Ürtiker, nadiren de olsa kolon, akciğer ve lenf kanserlerinin başlangıcında görülebilir.

 10. Emre dedi ki:

  Yüzümde tırnak izine benzer şeyler çıkıyor ve bıyık bölgemde derim soyuluyor vücudumda belirti yok ve yüzümde kızarıklıklar çıkıyor.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Uzun süredir yaşadığınız bir problemse kesin tanı için doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

 11. ebru dedi ki:

  slm benim dizlerimde dirseklerimde ayak yüzünde kaşıntı derı pullanıp döküntü oluyordu 2yıl sürdü 1 haftalıgına yok oldular sonra birden bütün vücudum da kızarık kaşıntı sivilce şeklinde pembe lekeler cıktı aşırı kaşınıyorlar elimi kestim 2 ay yarası kapanmadı bana yardım edin lütfen

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım,
   Belirttiğiniz rahatsızlıkların çok farklı sebepleri olabilir. Stres, hormonal değişiklikler, alerjenler, cildin aşırı sıcağa, soğuğa veya neme maruz kalması bu sebeplerden bazıları olabilir. Muayene olarak dermatolog görüşü almanız uygun olacaktır.

 12. Remzi dedi ki:

  Özel bölgeye çok yakin garip bir şey oluştu çok utanıyorum ne yapmalıyım

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Remzi Bey,
   Sağlığınız her şeyden önceliklidir. Bu yüzden çekinmeden bir cilt hekimine görünmeniz gerekiyor. Böylece endişeleriniz yersiz ise rahatlayarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

 13. Ali dedi ki:

  Sırtımda kürek kemiklerinin ortasında yara çıktı 1 senedir gitmiyor terledigimde yada terlemesemde kaşıntı oluyo son zamanlarda kalıntıların arttı sizce bir sorun olurmu bu durum

 14. mehmet dedi ki:

  merhabalar benim vücudum fazlasıyla hassas ve sürekli yanma kaşıntı oluyor.güneş görünce sıcak olunca heryerime arı sokması gibi acılar oluyor sürekli tabi bu.yaralrım aylarca iylesmiyor ve basit bir yaranın bile izi kalıyor.arasıra ne olduğunu anlayamadığım kabuklu düz yaralar oluşuyor ve izleri kalıyor.boyun ve kollarimda kırmızı lekeler oluşuyor ve kasiniyor.ve daha daha…kac defa doktora başvurdum.nafile zaten pek ilgilenmedilerde.baya rahatsızım bu konuda.tavsiyeleriniz bekliyorum…

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,
   Belirttiğiniz şikayetlerin çok farklı sebepleri olabilir. Teşhis ve tedavi için farklı dermatologlara muayene olmanız uygun olacaktır.

 15. rukiye dedi ki:

  merhaba benimde sorunum bir donem yuzumdeki bazi benleri dermokolag doktora lazerle yaktirdim tehlikeli olabilecekleri yapmadi doktor belki 8 yil olmustur yuzumun bir yerinde lekeler ve ara ara ince sivilce hissediyorum sizce ne olabilir iltahapli sivilce

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Rukiye Hanım,
   Geçici sivilceler ile cilt kanserinin bilinen bir ilişkisi bulunmamaktadır. Ancak süreklilik arzeden sivilceler cilt kanseri belirtisi olabilir. Yazımızda da ele aldığımız üzere cilt kanseri şüphesi olan benlerin ve lekelerin bazı özellikleri vardır. Bir cilt doktoruna muayene olarak şüphelerinizi gidermeniz faydanıza olabilir.

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !