Cilt Kanseri Nedir Ölümcül müdür ?

Cilt Kanseri Nedir ve Ölümcül Müdür?

Cilt kanseri, en sık karşılaşılan kanser türlerinden bir tanesi olduğu için; cilt kanseri ölüm oranı da en sık araştırılan tıbbi konulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Cilt kanserinin 3 farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerin hepsi kanser olarak ve lokal ve sistemik yayılım açısından tehlikeli olsa da bazılarının metastaz riski daha yüksek olduğu için; insan hayatına gösterdiği tehdit daha önceliklidir. Bu türlerden birincisi; Bazal hücreli karsinom en sık görülen ve hafif formda bir cilt kanseri olarak bilinmektedir. Bu tür, cilt kanserinin en yaygın görülenidir. Cilt kanserinin en yaygın ikinci türü ise; Skuamöz hücreli karsinom veya yassı hücreli cilt kanseri olarak bilinmektedir. Bu kanser türü ise; deri hücreleri ile alakalı diğer kanser türü olup lenf bezleri ve uzak organlara yayılarak metastaz yapma riski olan tehlikeli bir cilt kanseri formudur. En seyrek karşılaşılan ancak en tehlikeli olan cilt kanseri türü ise; Melanom olarak bilinmektedir. Melanom türünde ise; pigment üretmekte olan deri hücreleri melanositler ile alakalı kansere dönüşme ve lokal ve sistemik yayılma ile hayatı tehdit eden ağır bir hastalık yaşanmaktadır. Melanom cilt kanserinin en tehlikeli türüdür. Bu türün daha seyrek ortaya çıkması ise; kişilerin erken tanı ve tedavi ile iyileşme şansının artmasına neden olmuştur. Cilt kanserinin en tehlikeli türünün de Melanom olduğu uzak yayılım oranı yüksek olan cilt kanseri olması nedeni ile cilt doktorları ve plastik cerrahi doktorları tarafından ifade edilmektedir.

Cilt Kanseri Ölümcül olma Riski Nedir?

Cilt kanseri ölümcül müdür? Tarzında sorular da birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Kanser türlerinin tamamı ölümcül riske sahiptir. Ancak deri kanseri, erken teşhis edildiğinde ve metastaz yapmadığı süreçte daha kolay tedavi edilen kanser türlerinden bir tanesidir. Cilt kanserinde en hızlı kan yolu ve lenf yolu ile metastaz yapma eğilimi gösteren tür ise; nadir görülen melanom tipi kanser olmuştur. Ancak cilt kanseri, erken tanı konulduğu zaman ölüm riskinin de en aza indiği kanser türlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde yapılan araştırmalar incelendiğinde ise; cilt kanseri nedeniyle ölen kişilerin 60.000 gibi yüksek bir rakama ulaştığı da verilen bilgiler arasındadır. Ölümlerden yaklaşık olarak 48.000 tanesi melanom nedeniyle olurken, kalan 12.000 tanesinin ise; diğer cilt kanserlerinden kaynaklandığı doktorlar tarafından da açıklanmıştır.

Cilt Kanserinin Tedavileri Nelerdir?

Cilt kanseri olanların yorumları konusunda araştırma yapıyorsanız, en sık karşılaşacağınız başlıkların başında, tedavi yöntemleri gelmektedir. Cilt kanseri tedavi yöntemlerinde, cerrahi olarak uygulanmaya devam eden yöntemler deri kanserinin güvenli cerrahi sınırlar gözetilerek yapılan çıkarılma işlemi, lokal yayılım ve lenf bezi yayılımı olduğunda lenf bezi diseksiyonu gibi temel cerrahi girişimler gelmektedir. Ancak kanser tedavilerinde cerrahi yöntemlerin tek başına uygulanması da maalesef yeterli değildir. Bu nedenle immunoterapi, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri de cilt kanserinin tedavisinde kullanılmaya devam etmektedir. Ancak uygulanan tedavilerin kanserin hangi evresinde olunduğuna göre değiştiği de uzmanlar tarafından verilen bilgiler arasındadır.

Melanom Cilt Kanseri Öldürür Mü?

Cilt kanseri ne kadar sürede yayılır? Sorusu da bu hastalıkla ilgili araştırma yapmaya devam eden kişiler tarafından sıklıkla merak konusu olmaya devam etmektedir. Cilt kanserinin en hızlı melanom türünde yayıldığını öğrenen kişiler ise; bu türün öldürücü özelliğini fazlasıyla merak etmektedir. Melanom tipi cilt kanserleri erken dönemde yapılan inceleme cildiye kliniklerinde dermatoskopik muayene sonrası riskli benlerin alınması gibi erken girişimler ile erken tanı alabilir ve hızla tedavisi yapılabilir. İleri evrede ve geç kalınmış melanom vakaları yakın ve uzak metastaz gösterebilir bu açıdan sentinel lenf nodu biyopsisi ve PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) ile yayılım incelenmeli ve yapılacak tedavi bu işlemlerin sonucuna göre planlanmalıdır. Genel olarak koyu renkli benlere benzeyen oluşumlar son dönemde ani büyüme, renk değişikliği, yakınında yeni odakların çıkması, kanama gibi normalin dışında bazı değişiklikler gösteriyor ise erken tanı amaçlı Dermatolojik inceleme yapılması önerilir. Bir doğumsal nevüs yani ben dönüşerek veya spontan melanosit aktivitesi ile oluşan sonradan ortaya çıkan bir ben ile ilişkili melanoma olgusunun patolojik türü ne olursa olsun cilt kanserleri arasında tedavi olabilmek için erken teşhisin en önemli faktör olduğu cilt kanseri tipi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

error: Kopyalamak mümkün değil !