Cilt Kırışıklığına Neden Olan 10 Hata

Kırışıklıklar yaşlanma belirtilerinin belki de en önemlisidir. Zamanla eski diriliğini ve elastikiyetini kaybeden cilt sarkmaya, kurumaya ve kırışmaya başlar. Zamanın etkilerini tamamen durdurmak imkânsız olsa da geciktirmek mümkün olabilmektedir. Peki, nedir cildimizi kırıştıran etmenler? Yaşlılık en büyük neden olarak gösterilebilir. Yine aşırı güneş ışınına maruz kalma, kuru ve sert hava koşulları, sigara ve alkol kullanımı, çevre kirliliği ve egzoz dumanları, gerginlik ve stres, yanlış beslenme bu unsurlardan bazılarıdır. İç ten ve dıştan yaptığımız bazı müdahalelerle bu etkileri azaltmaya çalışsak da işte cildi daha da kırıştıran ve özelliğini yitirmesine yol açan çoğumuzun yaptığı 10 hata:

1. Güneşin zararlı etkisi: yazın tatilde saatlerce güneş ışınlarına maruz kalmanıza yol açan bronz bir tenden vazgeçemiyorsanız bir kez daha düşünün; çünkü kırışıklıkların ana nedeni ultraviyole ışınlar.

2. Solaryum tehlikesi: Solaryumda geçirilen dakikalar ultraviyole A ışınını doğrudan almanıza yol açıyor. Bu ışının derinlere inebilmesi yaşlanma etkilerini de artırıyor.

3. Mimikler: Mimiklerimiz kırışıklıkların oluşmasına neden oluyor. Çok gülen kişilerin gözlerinin daha fazla kırışmasının nedeni de aslında kullandığı mimikler. Bunun önüne geçmek için yüz egzersizleri yapılabilir.

4. Uyuma sitili: Yüzü koyun yatan kişilerde daha derin ve fazla kırışıklık oluşuyor. Bu yüzden sırt üstü yatmaya kendinizi alıştırmanız gerekebilir.

5. Sigara: Sigara içen kişilerin ciltleri daima daha mat ve sarı oluyor; yine yapılan araştırmalar bu kişilerin ciltlerinin daha erken kırıştığını gösteriyor.

6. Yanlış beslenme: daha çok karbonhidrata yönelip, yağlı yiyecekler tüketme cilt sağlığını da doğrudan etkiliyor. Bunların yerine A, C, E, demir, bakır ve çinko yönünden zengin besinlere yönelmeniz gerekiyor.

7. Makyaj malzemeleri: Aşırı makyaj yapma veya hatalı ürün kullanma da zamanla cildin kırışmasına sebep oluyor. Makyaj malzemesi alınırken su bazlı olmasına dikkat edin.

8. Kilo alıp verme: Hızlı kilo alıp veren kişilerin cildi daha sarkık ve gevşek olduğundan kırışıklıkların da önü açılmış oluyor.

9. Cilt bakımı: Düzenli olarak cilt bakımı yaptıran kişilerin derileri daha parlak ve sağlıklı kalırken yapmayanlar da ise kırışıklık görülme olasılığı daha fazla. Pelling de ince çizgilerin görünümünü de azaltmak için kullanılabilir.

10. Üzüntü ve stres: Uzmanlar stresli bir hayat süren kişilerin daha hızlı yaşlandıklarını söylüyorlar. Bu yüzden hayatınızda strese yer vermemeniz gerekiyor.

Kırışıklıkları önlemek için dikkat etmeniz gereken hususlar.
Kırışıklıkları önlemek için dikkat etmeniz gereken hususlar.
error: Kopyalamak mümkün değil !