Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir

Basit yöntemler ile cildimizin analizini, yapısını kendimiz nasıl çözebiliriz bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda eğer kuru bir cilde sahipsek ya da cildimiz kurumaya elverişli ise buna nasıl çözüm bulabiliriz bunlara değineceğiz.

Kuru bir cilde sahip kişilerde sürekli ciltte pullanma, mat, donuk ve solgun bir görünüm hakimdir. Özellikle kış aylarında soğuk, rüzgarlı, kuru ve nemsiz havadan dolayı baskın olan cilt kuruluğu, yaz aylarında ise güneşin etkisi ile daha da artmaktadır. Cilt kuruluğuna kışın hava şartları ve yazın sıcak güneşli havaları sebep oluyor gibi gözükse de başka etkenlerde cilt kuruluğunda rol alan faktörlerdir.

 

 

Cilt kuruluğuna sebep olan etkenler;

Isı Nedeniyle Cilt Kuruması:

Isı denince ilk aklımıza sıcak havalar geliyor olsa da aslında barınma amaçlı kullandığımız ısı kaynakları da (kaloriferli evler, sobalı evler gibi) cildin kurumasında ortamın nemini çektiği için etkilidir.

 

Cildi Kurutan Kozmetik Ürünler:

Banyo ve duşta kullanılan sabunlar, deodorantlar ve bazı şampuanlarda cilt kuruluğuna sebep olabilir.

 

Kuruluğa Sebep Olan Cilt Hastalıkları:

Egzama ya da Sedef Hastalığına yakalanmış kişiler hastalıklarından dolayı pullanmış, döküntülü ve kurumuş cilt yüzünden cilt kuruluğunu da beraberinde yaşamaya elverişlidirler.

İlgili yazılar:

– Egzama Nedir ve Doğal Öneriler

– Cilt Hastalıkları  (Sedef Hastalığı)

 

Güneşin Cilt Kuruluğuna Etkisi:

Yaz aylarında sıcak havaların cilt kuruluğuna, havaların kuruması ve nemin düşmesi ile sebep olması yanında aynı zamanda güneşte içinde bulunan ultraviyole (UV)ışınlar yüzünden de ciltte deformasyona sebep olur. Dolayısı ile ciltte kuruluk artar.

İleri derece bir cilt kuruluğunuz yoksa evinizde basit yöntemler ile cilt kuruluğundan kurtulabilirsiniz.

 

 

Cilt Kuruluğunu Azaltan Doğal Yöntemler

Zeytinyağı:

Hem doğal hem de kolay ulaşılabilen zeytinyağı kuru ciltler için mükemmel bir çözüm olacaktır. Yüzyıllardır birçok terkibin içine giren zeytinyağı içinde ihtiva ettiği A, E vitamini ve doğal yağ asitleri ile cildi nemlendirir. Nemlendirici kremlerin içine az bir miktarda güvenle katıp kullanabileceğiniz gibi ayrıca tek başına da zeytin yağını kullanabilirsiniz.

Kullanımı: Doğal bir antioksidan olan zeytin yağını ince bir tabaka halinde cildinize sürerek de kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak iki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı şeker ve balı karıştırarak hazırladığınız karışımı da cilt kuruluğunu yenmek için kullanabilirsiniz.

İlgili yazı:

– Kuru Cilt Problemlerine Zeytinyağı İle Çözüm

 

Süt:

Filmlere konu olan süt banyosu aslında çokta filmlere özgü bir olay değil. Egzotik bir banyo şekli gibi gözükse de aslında cilt kuruluğu için mükemmel bir banyo. Tabi burada size süt banyosu yapın demeyeceğim fakat süt ile de cilt kuruluğuna çözüm bulmak çok basit. Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliği olan süt, içindeki laktik asit sayesinde ölü cilt hücrelerini temizlerken ciltte nem tutma özelliğinin artmasını sağlar.

Kullanımı: Süt ile cildimizde nemi artırmak için soğuk sütle ıslattığınız bir bezi yaklaşık 5 dakika cildinizde bekletin ve sonrasında ılık su ile ıslattığınız başka bir bezle cildinizi temizleyin. Bunu her gün sürekli yaptığınızda cildinizdeki değişimi sizde göreceksiniz.

 

Bal:

Doğanın mucizevi ürünlerinden biri olarak bilinen bal aynı zamanda cilt kuruluğunun da en büyük düşmanlarından biri. Mükemmel bir antioksidan, antimikrobiyal ve nemlendirici olan bal aynı zamanda en doğal nemlendiricilerden biridir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller ile cilt kuruluğuna iyi gelirken cildin sağlığı açısından da çok iyi gelecektir.

Kullanımı: Banyo veya duş öncesi ciltte yaygın kuru olan bölgelere sürebileceğiniz gibi vücudunuzun tamamına sürüp bal keyfi de yapabilirsiniz. Sürdükten sonra 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

 

Yoğurt:

Süt ile aynı familyadan olan yoğurtta cilt kuruluğunda kullanılır. Aynı süt gibi anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliği olan yoğurt içinde bulundurduğu laktik asit ile ciltte kuruluğa meydan okuyacaktır. Uygulama olarak daha kolay olan yoğurdu sadece cildinize sürmeniz yeterli.

 

Badem Yağı:

Günlük hayatta giydiğimiz deri ayakkabıların kutusunda yazan ya da satış elemanı tavsiyesi ile deri ayakkabımıza bakmak ve güzel görünümünü kaybetmemesi adına badem yağı süreriz. Aynı şey cildimiz içinde geçerli. Doğal bir antioksidan olan, yumuşatma ve deriyi yağlama özelliği olan badem yağı kuru ciltler için vazgeçilmezler arasındadır.

 

Avokado:

Birçok tropikal meyve yağ asitleri, vitaminler ve antioksidan bakımından zengindir. Avokado içerdiği yağ asitleri ile cildin nemli ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kullanımı: Avokadonun elinizde hamur kıvamına getirdiğiniz yumuşak kısmı ile cildinize maske şeklinde uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Her gün bir kez yaptığınız bu uygulama ile cildinizdeki kuruluktan kurtulabilirsiniz.

İlgili yazı:

Evde Doğal Avokadolu Cilt Maskesi

 

Hindistan Cevizi Yağı:

Her gün uygulayabileceğiniz benim de kuru cilt bakımında sevdiğim tropik meyvelerden biri. İçinde bulundurduğu yağ asitleri ile doğal bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağını biraz ısıtıp cildinize sürmeniz yeterli. Gece boyu cildinize bakım yapan Hindistan cevizi yağını sabah kalktığınızda yıkamanız yeterli olacaktır.

İlgili yazılar:

Sızma Hindistan Cevizi Yağının 10 İnanılmaz Faydası

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Aloe Vera:

Birçok özelliği olan ve günümüzde çok popüler olan Aloe Verayı kuru ciltte kullanmanız da mükemmel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sedef Hastalığı, egzama gibi rahatsızlıklarda da sıklıkla kullanılan Aloe Vera antifungal, antiseptik ve yatıştırıcı özellikleri ile cilt kuruluğunu önlerken pullanmaya karşı, tahrişlere karşıda kullanılır.

Kullanımı: Aloe Vera yaprağından elde ettiğiniz jelini bekletmeden cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Bu uygulamayı günde iki kez tekrar etmenizde hiçbir sakınca olmayacaktır.

İlgili yazı:

Aloe Vera Jelinin Cilde Faydaları

 

 

Sağlınız için faydalı olacak bu kürleri uygulamadan önce bunlara da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

– Düzenli yüz yıkama alışkanlığına dikkat edin. Sade ve bol su ile yüzünüzü düzenli yıkayın.

– Bol su içerek metabolizmanız için su eksiğini giderin.

– Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

– Güneşe karşı tedbirli davranın ve korunun. Cildiniz hassas ise muhakkak güneş koruyucu krem kullanın.

– Aşırı makyaj da cilt kuruluğunu tetikler, makyaj yapımına ve temizliğine özen gösterin.

– Omega-3 yönünden zengin besinler tüketin. Balık, fındık, avokado gibi ürünleri tüketmeye özen gösterin.

– Sigara, alkol ve uyuşturucu da cildimizin düşmanıdır.

– Alkol bazı nemlendirici kullanmamaya özen gösterin.

 

Bütün bunlara dikkat edip ve de kürlerimizi uygulamanıza rağmen;

Cildiniz yaptığınız işlemlere tepki vermiyor ve daha da kötüye gidiyorsa, uykunuzdan uyandıracak şekilde kaşıntı yanma oluyorsa, cildinizde soyulmalar, enfeksiyonlar ve lezyonlar oluşmaya başladıysa cildiye uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

Cilt kuruluğuna sebep olan etmenler, cilt hastalıkları ve cildi nemlendiren doğal yöntemler üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !