Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Tıp dilinde kserozis olarak bilinmekte olan cilt kuruluğu, genellikle genetik ve çevre etkenlerinden kaynaklı olarak gün yüzüne çıkan bir cilt rahatsızlığı türüdür. Normal ve sağlıklı olan ciltlerde ince bir tabaka vardır. Bu tabakada lipidler yani yağlı madde bulunmaktadır. Bu tabaka cildin yumuşak, esnek ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Cilt kuruluğunda ise bu tabaka görevini yitirmiş olup, kuruluk sorununu ortaya çıkarmaktadır. Cilt kuruluğu sorunun da özellikle esmer olan kişiler endişe etmektedir. Çünkü esmer kişilerde cilt kuruluğundan dolayı medyana gelen pullar griye dönerek kötü bir görünüme sebep olabilir. Bu rahatsızlık tedavi edilmez ise birçok kötü sonucun habercisi olabilir. Bu sonuçlardan bazıları ise şişlik, iltihaplanma, enfeksiyon gibi rahatsızlıklardır.

 

 

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu yaygınlaşmış cilt sorunlarından birisi olup, sadece yüzde değil, bacaklarda, kollarda, karın bölgesinde, ellerde yaygın şekilde görülmektedir. Bu kuruluk pullanma ve soyulma gibi durumlara neden olduğu için görünüm olarak insanlarda utanmaya sebep olabilir. Cilt kuruluğu yani kserozis birçok nedenden kaynaklanan bir rahatsızlık olsa da genellikle çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Cilt kuruluğunun neden olduğunu sıralamak gerekir ise;

 

Cilt Kuruluğu Nedenleri

  • Hava: Cilt nem, sıcaklık seviyelerine göre korunması gereken bir bölgedir. Hava şartlarının özellikle kışın oldukça kurak olmasından kaynaklı olarak cilt kuruluğuna yol açabilir.
  • Sıcaklık: Cildin sağlıklı şekilde kalması için nemli ortamlarda bulunması gerekmektedir. Sıcaklık her ne kadar nem seviyesini arttırsa da odun sobası, merkezi sistem gibi ısıtıcılar ortamın nemini alarak havanın kurumasına yol açar.
  • Sıcak Su: Cildinizi doğrudan sıcak su ile temas etmeniz durumunda, cildin nem seviyesi düşer ve bu da cilt kuruluğuna sebep olabilir.
  • Sabun ve Deterjanlar: Cildin sağlıklı olabilmesi için giyim eşyalarının önemi büyüktür. Sabun ve deterjanlar yağ çıkarması için kimyasallar ile kaplandığından dolayı nem kaybına yol açmaktadır.
  • Hastalıklar: Egzama, sedef hastalığı cilt rahatsızlıklarından olup, cilt kuruluğuna neden olabilir.

 

 

Cilt Kuruluğu Tedavi Yöntemleri

Cilt kuruluğu rahatsızlığının neden kaynaklandığını sizlere saydık. Bu nedenlerin ortadan kalkması ve dikkat edilmesi durumunda cilt kuruluğundan korunmuş olursunuz. Bu rahatsızlıktan müzdaripseniz ilk olarak yapmanız gereken şey bir cilt uzmanına görünmek ve sizin için planlanan tedavi yöntemini uygulamaktır. Fakat doğal yollar ile de bu tedaviyi desteklemeniz mümkün olacaktır. Cilt kuruluğu tedavisi için aslında ciltte nem oranını arttırmanız gerekmektedir. Bunun için ise doğal ürünleri kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Cilt Kuruluğu Tedavisinde Kullanılması Gerekenler

  • Zeytinyağı: İçerisinde antioksidan ve cilt için sağlıklı olan yağ asitleri içerdiği için zeytinyağlarını cildinizin kuru yerlerine nemlendiriciden hemen önce ince bir tabaka sürerek iyileşmesine destek verebilirsiniz.
  • Süt: Antiinflamatuar ve yatıştırıcı özellikler barındırmakta olan süt, cilt için mucizevi bir içecektir. Aynı zaman da içerisinde bulunmakta olan laktik asit ölü hücrelerin giderilmesi ve nemi arttırma gibi özellikler katarak cildin yeniden canlanmasını sağlar.
  • Bal: İçerisinde barındırdığı yararlı asitler ile cilt için yararlı diğer gıdalardan biriside baldır. Balı cildinize sürerek 10 dakika kadar bekletmeniz ve yıkamanız halinde cildinizin parlak, canlı ve yumuşak olduğunuz görebilirsiniz.
  • Aloe Vera: Cilt problemlerine birebir olan mükemmel bir çare aloe veradır. Bunun için piyasada satışa sunulmuş olan aloe vera kremleri, maskeleri ve özlerini satın alarak cilt kuruluğu için kullanabilirsiniz. Aynı zaman da aloe vera suyu da cilde oldukça faydası olduğu için her gün 1 bardak tüketmeniz halinde vücudunuzun nem oranını dengelemeye yardımcı olacaktır.
Cilt kuruluğu nedir, neler yol açar ve nasıl iyileştirilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !