Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavisi

Lazer ile cilt lekelerine kesin çözüm

Bir zamanlar hayal edilen şeyler günümüzde rutin haline gelmişken, lazerle tedavide bu sınıf içinde yerini almaya başlamıştır. Genel olarak cilt bakım türleri içinde en pahalısı olarak görülse de günümüzde artık insanlar cilt bakımı için lazerli tedavileri de tercih etmektedir. Seans ücretleri için ortalama bir rakam olmasa da her bütçeye uygun lazer tedavileri uygulanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, lazerle tedavi için gideceğiniz kliniğin bir uzman tarafından yönetilip kontrol altında tutulduğundan emin olmaktır. Lazerle tedavi yöntemleri genellikle ciltte meydana gelen lekelerin giderilmesinde çok etkilidir.

 

 

Cilt lekeleri nasıl oluşur?

Cildimize rengini veren melanin isimli pigmentin; gebelik sonrası, güneş ışınlarına maruz kalınması, yaşlılık ya da lekelere cildinizin yatkın olması gibi durumlarda belirli bölgelerde toplanması ile lekeler oluşur. Yanlış kullanılan ve tercih edilen kozmetik ürünlerde lekelere sebep olan diğer faktörler arasında yer alır.

 

 

Cilt lekelerine lazer tedavisi

Fizyolojik olarak lekeler zararlı olmayabilir. Fakat estetik açıdan kişileri rahatsız ediyor olması lazerle tedaviyi cazip kılmaktadır. Lazerle tedavi yöntemlerinde başarı oranı %95 üzerindedir. Lekelerden kurtulmak istiyorsanız bunun için cildin bronzluğunun daha az olduğu yaz öncesi dönemler daha uygun olacaktır. Lazer tedavisinde ana kural ışığın renk ile tutulumudur.

Gelişen teknoloji ile lazerler de evrimleşmiştir. Lazer ile oluşan ışık demeti cilt üzerine gönderilir, melanin pigmenti hedeflenir ve cilt üzerinde oluşan ısı ile lekeler giderilir. Lazer tedavisinin bir diğer avantajı ise sadece melanin pigmenti hedeflendiği için diğer hücrelere zarar vermemesidir. Yüksek tedavi oranları olmasına rağmen lazer tedavisinde hiçbir zaman %100 başarı vaadi olmaz. Çünkü her bireyde melanin pigmenti yoğunluğu farklılığı, lekelerin dağılımı ve cilt tonu farklılıkları tedaviye verilen yanıta etki etmektedir. Lekeler ve çiller için alınan lazer tedavileri genellikle ilk seansta etkisini göstermektedir. Bazı durumlarda seans sayısı artsa da tedavilerin sonucu olumlu olmaktadır. Lazer tedavileri içinde en yaygın olanları; Karbondioksit Lazer, Erbium Lazer ve Q Switched Nd Yag lazer yöntemleridir.

 

 

Cilt lekeleri için lazer türleri

Karbondioksit lazer

Ciltte kollajen oluşumunu tetikleyip gençleşmeyi sağlıyor olsa da uzun iyileşme sürelerine sahip olduğu için diğer yöntemlere göre daha az tercih edilmektedir.

 

Erbium lazer

Yüksek başarı oranına sahip olan bu yöntemde genellikle anti-aging tedavilerde, sivilce izlerinin giderilmesinde ve kırışıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Estetik amaçlı kullanımı daha yaygın bir yöntemdir.

 

Q Switched Nd Yag lazer

Diğer yöntemlere göre daha geniş kullanım alanına sahip olan Q Switched Nd Yag lazer yönteminde; çok kısa süre içinde daha fazla atım gerçekleştirilen bir yöntemdir. Nd-YAG, Ruby ve Alexandrite gibi türleri olup belki de bazılarınızın daha önceden duyduğu bir yöntemdir. Q Switched Nd Yag lazer yönteminin kullanıldığı alanları sıralayacak olursak;

  • Karbon peeling metodunda,
  • Yenilenmiş ve daha genç duran bir cilde sahip olmak istediğinizde,
  • Cilt üzerinde hoş durmayan tüyleri sarartma da,
  • Yaşlılığa ve güneşe bağlı oluşan lekelerde,
  • Dövmelerin vücuttan silinmesinde,
  • Zararsız iyi huylu benlerin alınmasında,

Gayet başarılı sonuçlara imza atmaktadır.

 

 

Uyarı:

Lazer tedavisi almak isterken maliyetten kısma adına merdiven altı, kontrolü yapılmayan ve bir uzman denetiminde olmayan merkezlerde tedavinizi tamamlayacak olursanız vücudunuzu yakma ihtimaliniz olduğunu asla unutmayın. Birçok kullanıcı deneyimi kontrolsüz ve uzman bulundurmayan yerlerde alınan lazer tedavilerinin sonucunu bu şekilde paylaşmıştır.

Cilt lekeleri nasıl oluşur, cilt lekelerini ve sivilce izlerini lazer ile temizleme, cilt lekeleri için lazer türleri gibi konuların anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !