Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Biri bana cilt lekelerim nasıl geçer diye sorduğunda genelde hep Nasreddin Hocanın hikayesini anlatırım. Hoca oğlunu su doldurmaya göndermeden önce bir tokat atmış, oğlu da baba neden tokat attın dediğinde ya testiyi kırarsan demiş. Evet sizin de testiyi kırmadan çözüme ulaşmanız gerekir.Cilt lekelerinde önceliğimiz bu lekelere yakalanmadan çözüm üretmektir. En kolayı budur.

Hassas bir cildiniz varsa daha da dikkatli olmak gerekir. Özellikle yaklaşan yaz ayları ile güneşin etkisi daha da artacaktır. Güneş cilt lekeleri oluşumunda belki de ilk sırayı çekmektedir. Cilt lekeleri problemi ile uğraşan her on kişiden yedisinde problemler güneş kaynaklıdır. Bunun dışında yaşlanma ile, bazı hastalıklar sonucu ile, yanlış kozmetik ürün tercihlerinde ve akne izleri ile ciltte lekeler meydana gelmektedir.

Lekeler özellikle yüz, boyun ve göğüs bölgesinde daha yoğun görülmektedir. Bunun dışında özellikle güneşe maruz kalan bölgelerde de görülebilir.

Lekeler oluşmadan önce yakalanmamak için bazı yöntemleri kullanabiliriz. Ayrıca lekelere maruz kaldığınızda evde kendi hazırlayabileceğimiz yöntemler olduğu gibi medikal çözümlerle ya da dermokozmetik yöntemlerle lekelere karşı mücadele edebiliriz. Leke ile mücadele de en önemli yöntem temizlik ve bakım konusunda hassas olmaktır. Kullandığınız bir koruyucu krem varsa bunu yaz, kış ayırt etmeden düzenli kullanmanız gerekir. Lekelere sebep olan etkenlere karşı çözüm odaklı düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Cildimize rengini veren melanin pigmentidir. Bu pigmentler belirli bölgelerde daha yoğun olmaya başlarsa lekeler oluşmakta gecikmeyecektir.

 

 

Leke oluşumunda:

Güneşe korunmadan maruz kalmak, kimyasal madde yada ilaç kullanımı, yanlış kozmetik seçimi, ya da bilinçsiz solaryum kullanımı gibi etkenlerde rol alır.

Doğal yollarla, kozmetik ya da medikal tedavi ile bunlarla nasıl baş edebiliriz bir bakalım.

 

 

Doğal Yöntemler

Evde kendinizin de hazırlayabileceğiniz yöntemlerdir. İhtiyacınız olanlar:

  • bir yemek kaşığı yoğurt,
  • bir tatlı kaşığı zeytinyağı,
  • yarım tatlı kaşığı kabartma tozu
  • bir buçuk iki tatlı kaşığı limon suyu

Limonda bulunan sitrik asit aynı zamanda kozmetik leke açıcılarda kullanılır. Belirttiğimiz bütün malzemeler ile hazırladığınız maskeyi cildinize uygulamanız yeterli olacaktır.

  • yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra maskeyi çıkarın
  • ılık su ile yıkamanız kafi gelecektir

Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu yöntemi cildiniz yağlı veya karma cilt ise rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici kullanmanız daha rahat maskeden yararlanmanızı sağlar. Doğal yöntemler arasında Aloe Verada güzel sonuçlar vermektedir. Aloe Vera jel içine E vitamini ekleyerek hazırlayacağınız jöle kıvamındaki maske ile haftada üç kez uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Limon haricinde soyucu etkisi olan sirke ile de kür uygulayabilirsiniz. Bunun için rendelenmiş yarım soğan ve sirkeyi karıştırıp cam bir kavanozda saklamanız yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz bu karışımı akşamları lekeli bölgeye uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

Doğal yöntemler arasında belki de en kolayı en ucuzu patates ile lekelerden kurtulmaktır. İkiye böldüğünüz patatesi her akşam cildinize ovarak sürdüğünüzde yaklaşık bir ay içinde lekelerin açıldığını fark edersiniz.

Bir diğer yöntemde bal maskesidir. Bir yemek kaşığı bal,bir adet limon suyu ve zerdeçal tozunu karıştırarak krem haline getirin ve akşamları yatmadan önce lekeli bölgeye sürerek sonuç alabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı cam kavanoz içinde saklayabilirsiniz.

 

 

Medikal Yöntem

Leke için kullanılan medikal yöntem lazer tedavidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta uzman ve işinde profesyonel kişiler tarafından yapılmasıdır. Evde hazırlayacağınız yönteme göre biraz pahalı olsa da çok daha kısa sürede sonuca ulaşırsınız. Lazer tedavisi hassas bir tedavi olup uzman biri tarafından yapılmazsa cildinizde dönüşü olmayabilen yara ve yanıklara, iz ve skarlara kadar tahribata yol açabilir. Dermatolog kontrolünde lazer tedavi yapan merkezleri seçmek leke tedavisi için daha uygundur.

 

 

Dermokozmetik Ürünler

Leke ile mücadele belki de kozmetik dünyasının lokomotifidir. Birçok firmanın leke giderme üzerine ürünleri mevcuttur. Burada da dikkat edilmesi gereken konu cilt analizinizi yaptırıp bir uzman tavsiyesi ile eczanelerden ya da seçkin kozmetik firmalarının ürünlerini tercih etmektir.

Sonuç olarak leke ile mücadelede asıl olan lekeye sebep olan etkeni çözmek ve buna odaklı çözüme gitmektir.

Cilt lekelerinin oluşumu, doğal cilt lekesi tarifleri, medikal yöntemler ve dermokozmetik ürünler üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !