Cilt Lekelerine Kaya Tuzu

Kaya gibi sağlam, tuz gibi billur bir cildiniz olsun istemez misiniz? Herhalde böyle bir sloganla ürün satılmaya başlamış olsa muhtemelen best-seller (en çok satılan) olurdu. İçiniz rahat olsun bu sloganla satılan bir ürün piyasada yok. Fakat bu yazımızda anlatacaklarımızdan sonra kaya tuzunun bu slogan kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Kaya tuzu denince ilk aklınıza gelen sofralarımızda kullandığımız tuz olmasın. Çünkü birçok sofra tuzu rafinedir. Birçok işlemden geçtikten sonra içindeki minerallerden ayrıştırılıp sadece akışkanlığı, nem tutması ve beyazlatılmış olması özellikleri bulunan tuza rafine tuz denir. Yüksek ısılarda ayrıştırıldığı için içeriğinin yapıtaşı olan sodyum klorür de bozulur ve vücut için son derece zararlı bir hale gelir.

 

 

Rafine Tuzun Zararları

Doktorların özellikle belirttiği üç zehirden biri diye hitap ettikleri tuz aslında rafine tuzdur. Kaya tuzunun aksine son derece zararlı olan rafine tuz vücudun zararlı madde olarak bünyesine almadığı birçok özelliği bulundurur. Vücuda girdiği andan itibaren birçok mineralin bozulmasına, su dengesinin kaybolmasına sebep olur.

Rafine tuzların yapımında kullanılan, beyazlatmayı sağlayan hidrojen peroksit aynı zamanda kanserojen bir maddedir. Bu yüzden yazımızda bulunacak içeriklerden fayda sağlamak istiyorsanız özellikle rafine tuzu hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Siz bunu yapmadıkça hayatınız için sağlığınızda kaliteyi artırma adına ne yaparsanız yapın kesinlikle sonuç alamazsınız. Benzinli bir aracın deposuna su doldurup aracın hareket etmesini nasıl beklemiyorsanız rafine tuzu kullanırken de kaliteli, sağlıklı bir yaşamı beklemeyin.

 

 

Kaya Tuzunun Faydaları

Kaya tuzu içerdiği mineraller bakımında çok zengindir. Şifa bulmak için gittiğimiz kaplıca sularından çok daha fazla minerali içerir. Kaplıcaya gidemiyorsanız böylelikle kaplıcayı ayağınıza kadar getirebilirsiniz. Birçok rahatsızlıkta kalp damar rahatsızlıkları, astım, alerjik rahatsızlıklar, obezite, ÜSYE (Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları) gibi rahatsızlıklarda faydalı olmuştur. Aynı zamanda cildimiz için mükemmel bir dosttur. Özellikle astım hastaları için popüler olan kaya tuzu lambalarının çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Kaya Tuzunun Cilde Faydaları

Doğal bir ürün olan kaya tuzunu her doğal üründe olduğu gibi abartıya kaçmamak kaydı ile kullandığınızda mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Peki bu özellikleri nelerdir bir bakalım.

 • Doğal yollardan cildi nemlendirir
 • Kan dolaşımına etkisi ile dolaşıma hareket ve canlılık kazandırır. Cildi beslerken gençleştirir.
 • Kırışıkları önler.
 • Kırışıkları önlemesi ile yaşlılığı geciktirir.
 • Sedef, egzama gibi rahatsızlıklarda tedavi edici özelliği vardır.
 • Hücre yenilenmesinde etkili olur.
 • Sıkılaşmayı sağlaması ile selülit için etkilidir.
 • Gözeneklerin açılmasına etki ederek cildin daha rahat ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Ciltte bulunan lekeleri hafifletir.

 

 

Cilt İçin Tuz Maskeleri

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz birkaç maske tarifi ile ciltte bulunan lekelerden, akne izlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Deniz Tuzu Maskesi

Deniz tuzu ile hazırlayacağınız bu maske ile cilt lekelerini en aza indirebilirsiniz.

 • 2 bardak deniz tuzunu bir fincan badem yağı ve 10 damla mavi anemon çiçeği yağı ile karıştırın
 • Lekeli bölgeye masaj şeklinde uygulayın.
 • 5-6 dakika bekledikten sonra su ile kurulamanız yeterli olacaktır.

Bu maskeyi her gün tekrarlayabilirsiniz.

 

Şekerli Limonlu Tuz Maskesi

Çok popüler olan ev yapımı peeling yönteminin kaya tuzu veya deniz tuzu ile güçlendirilmiş maskesidir.

 • Bir yemek kaşığı şeker, bir yemek kaşığı içme suyu ve yarım limonu karıştırın
 • Cildinize masaj yaparak uygularsanız peeling etkisi görürsünüz (ev yapımı peeling)
 • Bu karışıma kaya tuzu ekleyerek cilt lekelere karşı kullanabilirsiniz.

 

Tuz Peeling

 • Deniz tuzu veya kaya tuzunu yoğurt, bal veya süt ile karıştırın
 • Cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

Böylece yüzünüzde peeling etkisini soyulmaları görürsünüz.

Aşırı tuz kullanımına bağlı olarak cildinizde kızarıklık, yanma, tahriş gibi olumsuz olaylar ile karşılaşırsanız bir doktor kontrolü zamanınız gelmiş demektir. Bu yüzden verdiğimiz kür tariflerindeki ölçülere uyarak kararında kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Kaya tuzunun faydaları, rafine tuzun zararları, cilt maskeleri ve cilt lekeleri üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !