Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir

Cilt lekeleri cildimizde bulunan pigmentlerin artması sonucu oluşan hiper pigmentasyondur. Melanosit hücreleri adı verilen hücrelerde melanin pigmenti bazı sebeplere bağlı olarak artar ve ciltte birikmeye başlar. Böylece ciltte istenmeyen lekeler oluşur. Bu lekeler kırmızı, siyaha çalan ya da açık kahverengi renkte olabilir.

 

 

Güneş cilt lekelerine sebebiyet verir mi?

Yüzde leke artışının en büyük sebebi güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Güneşte bulunan ultraviyole ışınları hiper pigmentasyonu tetikler.

 

 

Cilt lekesine neden olan faktörler

Sadece güneşe bağlı olmayan leke oluşumu, yaşlılık, karaciğer yetersizliği, vitamin eksikliği, genetik bozukluk, sigara, yanlış kozmetik seçimi, hamilelik, kanser ve deri rahatsızlıklarına bağlı olarak da gelişebilir. Hassas ya da alerjik bir cilde sahip olma, kuru cilde sahip olma da lekelerin artmasına sebep olabilir.

 

 

Cilt lekelerinden kurtulmanın yolları

Cilt yapınızı bilmeniz, analizinin doğru ve bir uzman tarafından yapılmış olması leke ile mücadelede sizin lekelerden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Cilt lekeleri için doğal yöntemlerle, medikal yöntemlerle ve dermokozmetik yöntemlerle baş edebilirsiniz. Burada ben size daha çok cilt lekeleri için doğal yöntemler ile nasıl mücadele edebilirsiniz, neler iyi gelir bunlardan bahsetmek istiyorum.

 

 

Su

Dünyamızın olmazsa olmazı, hava, doğa ve çevre için mükemmel bir döngünün sahibi su cildimizin de bir numaralı dostudur. Günlük en az iki litre su tüketerek doğal yollardan cildiniz için nem dengesini sağlarsınız. Hem cilt için hem vücudumuz için vazgeçilmez olan su özellikle sabahları aç karnına ılık bir bardak içildiğinde hem metabolizmanızı hızlandırır hem de cildinizin gece boyu kaybettiği nemi erkenden almasını sağlar.

 

 

Limon

Limon tuzu da denilen içerdiği sitrik asitle doğal bir antioksidan da olan limon cilt üzerinde ağartma etkisine sahiptir. Uzun süreli bir tedavisi olmasına karşın geri dönüşleri çok başarılıdır. Yapmanız gereken ise;

 • bir limonun suyunu sıkın
 • leke olan bölgeye pamuk yardımıyla sürün
 • yarım saat bekleyip soğuk suyla yüzünüzü yıkayın

Bu yöntemi gün içinde iki kez tekrarlarsanız iki ay gibi sürede sonuca ulaşırsınız.

 

 

Aloe Vera

Bir çok yazımızda neredeyse mucizevi olarak görülen Aloe Vera içerdiği vitamin, mineral ve detoks özelliği ile cildimiz için çok yararlıdır. Cilt için yenileyici, onarıcı özelliği olan Aloe Verayı kullanmakta çok kolaydır;

 • Aloe Vera jeli lekeli bölgeye sürün
 • yaklaşık 45 dakika beklemeniz yeterli olacaktır
 • sonra soğuk suyla yıkayın

Bu işlemi bir ay boyunca günde iki kez tekrarlayın.

 

 

Soğan

Birçok şifalı özelliği olan alerji astım, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklarda faydası görülen soğan doğal bir antioksidandır. İçerisinde aynı zamanda vitamin, demir ve folik asit bakımından da zengin olan soğan cilt lekelerine karşı da suyu ile kullanılır. Hem lekelere karşı hem de yaşlanmaya karşı kullanılabilir;

 • bir adet soğanın suyunu sıkın
 • bir pamuk yardımıyla cildinize sürün

Soğandan dolayı biraz hoş kokmayabilir fakat 15 dakika kadar bekleyip cildinizi su ile duruladığınızda kokudan da kurtulursunuz.

 

 

Domates

Domates içerdiği vitamin ve mineraller ile cilt için doğal bir kaynaktır. Domates suyu ile limon suyunu karıştırıp hazırlayacağınız bu kürü cildinize bastırarak uygulayın ve bunu haftada iki üç kez tekrarlayın. Sonuçları sizi memnun edecektir. Ayrıca hazırladığınız bu kürü içerek de dahilen cilt tedavisi de yapmış olursunuz.

 

 

Hint Yağı

Cilt için mükemmel bir nemlendirici olan Hint yağını lekelerle mücadele içinde kullanabilirsiniz. İçerdiği yüksek yağ asitleri, vitamin ve mineraller ile de zaten kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile oluşan lekelerde Hint yağını tercih edebilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile Hint yağını günde iki kez lekeli bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

 

 

Gül Suyu

Ferahlatıcı ve serinletici özelliği olan Gül suyunu leke olan bölgeye uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

 

 

Yoğurt

İçerdiği laktik asit ile ciltteki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. İçerdiği mineral ve vitaminler ile de cildin yenilenmesinde görev alır. Yoğurdu hem tüketerek hem de cildinize maske şeklinde kullanabilirsiniz. Maske için kullanmak isterseniz cildinize sürüp 10 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

 

 

Elma Sirkesi

Cilt üzerinde soyucu etkisi olan elma sirkesini soğan suyu ile birlikte kullanırsanız mükemmel sonuçlar alırsınız;

 • bir su bardağı elma sirkesine normal boyutlu bir soğanın suyunu sıkın
 • hazırladığınız bu doğal losyonu cildinize sürün
 • yarım saat sonra durulayabileceğiniz gibi gece boyu cildinizde kalması ile de sonuç alabilirsiniz
 • gece kalırsa sabah ılık su ile durulayın.

 

 

Tereyağı

Tereyağı da doğal laktik asit kaynağıdır. Tereyağı da aynı yoğurt gibi ölü hücrelerden arınmanız için faydası olacaktır. Bir pamuk yardımı ile tereyağını lekelere sürün birkaç dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın. Cildiniz yağlı ise tereyağını limon suyu ile uygulayabilirsiniz.

 

Hepsi tamamen doğal olan bu yöntemler ile ekonomik olarak cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Fakat bu yöntemler medikal yöntemlere ve dermokozmetik yöntemlere göre biraz daha uzun sürede tesirini gösterecektir. Bunda ben bir problem görmüyorum diyorsanız, süre benim için sorun değil diyorsanız kesinlikle bu yöntemler ile sonuç alabilirsiniz.

Cilt lekelerinin oluşum sebeğleri, cilt lekelerine sebep olan hastalıklar ve doğal yöntemlerle cilt lekelerini azaltma üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !