Cilt Sabunu Çeşitleri ve Faydaları

Cilt için en verimli sabunlar şüphesiz doğal olanıdır. Sabun seçiminde de cilt yapınızı bilerek seçim yapmanız gerekmektedir. Cildin yapısına, pH değerine uygun ürün almak en doğrusu olacaktır. Cilt bakımında en temel yöntemlerden biri de sabun kullanımıdır.

İçerik gizle
1 Cilt Bakımında Kullanılan ve Cildi Beyazlatan Sabunlar

Doğal yollardan elde edilen bitkisel sabunlar ile cilt bakımı yapıldığında kullanmakta olduğunuz nemlendiriciler, tonikler, gece ve gündüz bakım kremleri daha da etkili olur. Cildin nemlenmesinde, leke ve izlerden kurtulmasında sabun da büyük rol oynar.

İlk temel bakımı sağladığınız sabun ile sivilcelerden, saç dökülmelerinden, ciltte meydana gelen izlerden ve bazı hastalıklar sonucu oluşan renk solgunluğu ve lekelere de dur diyebilirsiniz. Cilt için faydalı olduğu kanıtlanmış sabunlardan bazılarını bu yazımızda ele alacağız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta sabunu ne için kullanacağınıza karar vermek ve ona uygun sabunu seçmektir.

 

 

Cilt Bakımında Kullanılan ve Cildi Beyazlatan Sabunlar

Kükürtlü Sabun

Hekimlerinde bazı hastalıkların tedavisinde tercih ettiği bir sabundur. Ciltte meydana gelen akne, Sedef ve Gül hastalığında kullanılır. Mikropları öldürücü ve dezenfekte edici özelliği vardır. Antibakteriyel olması ile de cilt temizliğinde de tercih edilir.

Kükürtlü sabun üzerine daha detaylı yazımız:

Kükürtlü Sabunun Faydaları ve Kullanımı

 

 

Zeytinyağlı Sabun

Zeytinyağı doğal bir E vitamini deposu olup cildin nemlenmesinde, kırışıklık ve lekelerde mükemmel sonuçlar verir. Çok eski zamanlardan beri sıkça kullanılır. Zeytinyağlı sabun özellikle saç için kullanıldığında saça hacim, dolgunluk ve canlılık kazandırır.

Zeytinyağlı sabunun faydaları üzerine detaylı yazımız:

Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

 

 

Lavanta Sabunu

Çok hoş kokulu bir çiçek olan lavantadan elde edilen lavanta sabunu kullanımı ile cilde ferahlık ve rahatlatıcı bir his kazandırırken aynı zamanda düzenli kullanım ile sivilcelerden de kurtulabilirsiniz.

Lavanta yağının cilde faydaları ile ilgili yazımız:

Lavanta Yağının Faydaları

 

 

Gül Yaprağı Sabunu

Özellikle hassas bir cilde sahipseniz makyaj sonrası temizlik için tercih edebilirsiniz. Gül yaprağı sabunu antiseptik özelliği ile cildinizi bakterilerden de temizleyebilirsiniz.

 

 

Papatya Sabunu

Papatya çiçeği özünde elde edilen bu sabun ile güzel, parlak bir cilde sahip olurken saç diplerinin güçlenmesini de sağlayabilirsiniz.

 

 

Bıttım Sabunu

Bir fıstık türü olan bıttım ile menengiç yağından elde edilen bir sabundur. Antiseptik özelliği vardır. Saç diplerinde meydana gelen yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Düzenli kullanımı ile saçları güçlendirir. Saç diplerinde kökleri besler. Kepek ve yağlanmaya karşı etkilidir. Nemlendirici özelliği ile kuru saçlara canlılık katar. Cilt lekelerini soldurma özelliğine sahiptir.

Bıttım sabununun cilde ve saça faydaları ile ilgili yazımız:

Bıttım Sabununun Faydaları

 

 

Çörek Otu Sabunu

Ölümden başka her derde deva olarak bilinen çörek otunun yağından hazırlanan bu sabunda peeling etkisi çok fazladır. Ciltteki ölü hücreleri temizlerken cildi nemlendirir ve canlılık katar.

 

 

Nar Sabunu

Yaşlanmaya karşı içinde bulundurduğu B1, B2 ve C vitaminleri ile etkilidir. Antioksidan özelliği de vardır. Bazı yerlerde anti-aging sabun diye de satılır.

 

 

Argan Yağı Sabunu

Özellikle hassas ciltler için nemlendirici ve besleyici özelliği vardır. Argan yağı da anti-aging özelliklere sahiptir. Kuru ciltlerde nemlendirici özelliğinden dolayı tercih edilir.

Argan yağının cilde ve saçlara etkisi üzerine yazılarımız:

Argan Yağı İle Aknelerden Kurtulun

Argan Yağı İle Cilt, Saç ve Genel Sağlık Bakımı

Argan Yağının Saçlarınıza ve Cildinize Etkisi

 

 

Defne Sabunu

Defne yağından elde edilen bu sabunda yatıştırıcı ve ferahlatıcı özelliktedir. Kepekli saçlarda da kullanılır. Cilt lekelerini soldurmaya yardımcı olur.

Defne yağının faydaları ile ilgili yazımız:

Defne Yağının Faydaları Nelerdir – 1

 

 

Kil Sabunu

Ciltte oluşan siyah noktalar ve kirin temizlenmesinde çok etkili olan kil özü sabunu aynı zamanda cildi beslerken cildinizin eski sağlıklı haline dönmesini de sağlar.

 

 

Ihlamur Sabunu

Yatıştırıcı özelliği olan ıhlamur sabunu ile cildiniz dinlenir, tazelik ve eski canlılığına tekrar kavuşur. Günlük bakım sabunu olarak da kullanabilirsiniz.

Ihlamurun cilde faydaları ile ilgili yazımız:

Ihlamur Maskesiyle Yaşlanmaya Son

 

 

Sarımsak Sabunu

Saç diplerine etki edip saç dökülmesini engellerken saç çıkartma özelliği vardır. Diğer sabun çeşitlerine göre tek farkı hoş olmayan kokusudur. Sarımsak kokusuna katlanabilirseniz ve saç dökülmesi probleminiz varsa sarımsak sabununu tercih edebilirsiniz.

 

 

Yosun Sabunu

Selülit problemi olan kişilerde kullanıldığında dönüşleri mükemmel olmaktadır. Sabunu köpürtüp masaj şeklinde selülitli bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

 

Tarçın Sabunu

Tarçın özünden elde edilen bu sabunla cildinize yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Ayrıca rahatlatıcı etkisi ile üzerinizde biriken negatif enerjiden de kurtulabilirsiniz.

 

 

Ardıç Sabunu

Özellikle inatçı mantar enfeksiyonlarında, sedef veya egzama rahatsızlıklarında iyileştirici özelliği vardır. Düzenli kullanım sonrası pozitif sonuçlar alınmıştır.

Ardıç yağının faydaları üzerine detaylı bilgi içeren yazımız:

Ardıç Yağının Faydaları ve Kullananlar

 

 

Damla Sakızı Sabunu

Damla sakızı özü yapısı gereği ile de cilde sıkılık kazandırır. Sarkmış ciltlerde cildin kaybettiği esnekliğin yeniden kazanılmasını sağlamaktadır.

 

 

Pirinç Sabunu

Cilt lekelerini azaltıcı özelliği ile bilinen pirinç sabunu cilt beyazlatmada da etkilidir. Güneş lekelerine ve sivilce izlerine karşı kullanımı yaygındır. Pirincin içerisindeki protein sayesinde cildi besler ve nem dengesini sağlar. Yaygın olarak makyaj temizliğinde kullanılmaktadır.

Pirinç sabunu ile ilgili detaylı bilgi içeren yazımız:

Pirinç Sabunu ve Faydaları (Cilt Beyazlatma)

 

Katran Sabunu

Çok sayıda deri hastalığına iyi gelen katran sabunu ardıç katranından elde edilir. Akne ve sivilcelerin azaltılmasına yardımcı olur. Ciltteki yağı dengeleyerek sivilce oluşumunu geciktirir. Ciltteki kaşıntıları yatıştırır. Saçınızı yıkarken kullanırsanız kıl köklerini güçlendirir ve saç dökülmelerinin azalmasına katkıda bulunur.

Katran sabunu ile ilgili detaylı bilgi içeren yazımız:

Katran Sabunu ve Faydaları

 

Birbirinden faydalı, doğal ve uygun fiyatlı cilt & saç bakımı sabunları üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !