Cilt Sıkılaştırma Kremleri İşe Yarıyor Mu?

Daha sıkı, daha dayanıklı ve daha genç görünen cilt vaatleri genelde karşı konulamaz oluyor. Kim, cildinin daha güzel görünmesini sağlayacak bir şişe kreme para harcarken cimri olabilir? Cilt bakımı ve kozmetik şirketleri her şeyi basitmiş gibi göstermenin yolunu biliyorlar. Sadece bir miktar kremi cildinize sürmek sizi daha güzel yapar mı?

 

 

Bir Şişe İçerisinde Mucize Olabilir Mi?

Cilt yapısını ve kalitesini arttıran, cildi sıkılaştıran bazı maddelerin olduğu ispatlanmış bir gerçek. Lakin durum bir miktar krem sürmekten daha karmaşıktır. Öncesi ve sonrası fotoğrafları ile süslenen cilt sıkılaştırma ve kırışıklık yok etme vaatlerine kim karşı koyabilir.

 

Cilt Sıkılaştırma Kremleri Neden İşe Yaramaz?

Öncelikle cilde sıkı yapısını veren bileşenleri anlamak gerekir. Cildi destekleyen fiberler (elastin olarak bilinir) cildin esnek olmasını ve cilde bastırıldığında yassılaşmasını sağlarlar.

Cilt, ana rahminde başlayarak bebeklikten itibaren elastin üretir. Yaş ilerledikçe cildin elastin üretimi azalır. Elastin cilt içerisinde üretimi arttırılabilecek bir bileşen değildir (günümüzün yüksek teknolojisi dahi bunu başaramaz).

Zarar gören elastin cildin sarkmasına sebep olur. Cilt, normal yaşlanma ve güneşten zarar görme sonucunda sarkmaya başlar ve krepon kağıdı görünümünü alır.

 

Ürünler ve Vaadler

Televizyonlarda veya güzellik marketlerinde, içeriğinde kolajen veya elastin içeren formüle sahip güzellik ürünlerinin tanıtımına şahit olmuşsunuzdur. Cilt için çok önemli bu iki bileşeni içeren ürünler kulağa oldukça mantıklı gelmektedir. Lakin bu iki bileşenin molekülleri cildinize nüfuz edemeyecek kadar büyüktür ve herhangi bir farklığa sebep olamazlar. Cildinizin üzerinde birikmekten başka yapabilecekleri birşey yoktur. Bu moleküller cildiniz tarafından emilebilecek kadar küçük olsalardı bile herhangi bir şekilde cilt hücrelerine nüfuz edemez ve cildinizde bir değişikliğe neden olamazlardı.

 

Gerçek Sonuçlar Nasıl Elde Edilir?

Cildinizi Güneşten Koruyun

Cildi güneşten korumak güneşin zararını minimize eder ve böylece cildiniz daha geç sarkar. Ev içerisinde dahi pencereden giren ve yansıyan güneş ışınları (özellikle yaz aylarında) cilt üzerinde negatif etki bırakmaktadır. Bu yüzden güneş kremi kullanımına önem vermenizde fayda vardır.

 

Cildinizi Düzgün ve Sürekli Olarak Nemlendirin

Kremler sarkmalara karşı koyamasalar da en basit nemlendiriciler bile cildi nemlendirme ve geçici olarak kırışıklıkların daha az görünmesi konusunda etkilidirler. Antioksidan içeren bir nemlendirici sürdüğünüzde cildin esnekliği ve yapısı iyileşir. Çünkü antioksidanlar kirli havada bulunan ve stresten dolayı vücudun ürettiği serbest radikallerle savaşma konusunda yardımcı olurlar.

C Vitamini cilt bakımı için oldukça güvenilir ve yararlı bir antioksidandır. Cilt bakım ürünlerinde l-askorbik asit olarak bulunan C vitamininin oksidan baskı ile mücadele ettiği kanıtlanmıştır.

 

Retinol Kremi Kullanın

Retinol içeren ürünleri herhangi bir eczaneden temin edebilirsiniz. Ayrıca doktorunuz da retinolün daha etkin bir formu olan retinoid içeren ürünleri reçete edebilir. Retinoller ve retinoidler bir tür yoğun A vitaminidir ve cilt hücrelerinin yeni cilt hücresi üretmesini teşvik edici özelliğe sahiptir ve cildinizin daha taze ve canlı görünmesine yardımcı olurlar.

Cilt sıkılaştırma kremleri üzerine detaylı bilgilendirme yazısı
Cilt sıkılaştırma kremleri üzerine detaylı bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !