Cilt Tipini Belirleme Yöntemleri

Bakım yöntemleri ve kullanılacak ürünler doğru tercih yapılmadığı taktirde ya etkisiz ya da zararlı olabilmektedir. Örneğin kuru ciltler için kullanılması zaruret teşkil eden nemlendiriciler yağlı ciltlere kullanıldığı taktirde yağlanmayı artıracaktır. Yahut karma ciltlerin hem kuru hem de yağlı cilt bakım ürünleri kullanması gerekirken genel kullanılması durumunda bölgelerin biri için çözüm olan krem diğeri için tahrip edici olabilmektedir.

 

 

Yağlı ciltleri belirlemek için daha canlı ve tabiri caiz ise besili hücreler dış yüzeyde olduğu için cilt daha parlak görülür. Bunun nedeni gözeneklerin çokluğu ve sıklığı ve sebum salgısının dış hücrelere fazla gelmesidir. Ayrıca cilt üzerindeki yağ parmak ve tırnaklar ile hissedilebilir.

Kuru ciltler genellikle soluk ve donuk bir görünüme sahiptirler. Deri altı bezlerinden sebum salgısı dış katmana yetersiz ulaştığı için deri ince ve kırılgan bir yapıdadır. Sebum salgısının dış deriye az gelmesinin nedeni deri altı bezlerinin az salgı yapması ve gözeneklerin seyrek oluşudur. Kuru ciltler çatlaklara ve kaşıntıya çok yatkındır buna bağlı olarak yaralanma ve kanamalar çok sık görülür. Ayrıca kuru ciltlerde duş sonrası kızarıklıklar görülür. Bunun nedeni zaten az olan deri üstü koruyucu tabakasının uzaklaşması ve cildin deterjanlara küçük çapta alerji sergilemesidir.

Karma ciltler hem yağlı cildin hem de kuru cildin bir arada görüldüğü cilt tipidir. T bölgesi olarak adlandırılan alın ve burundan çeneye inen kısım genelde yağlıdır. Yanaklar ise kuru cilt özelliği gösterir. Bu farklı özellikteki kısımlar kısmen birbirini taşınma ve bulaşma şeklinde tamamlasa da yetersiz gelmektedir.

Normal ciltler ise en mükemmel cilt tipidir. Sebum salgısı ve gözeneklerin dengeli olduğu sivilcelerin normal seyrinde görüldüğü bir cilt tipidir. Hafif pembemsi bir görünüme sahip olan bu ciltlerin bakımı için sadece rutin temizliğine dikkat edilmesi şeklinde yapılması yeterli olmaktadır.

 

Cilt tipleri sadece bu 4 basamakla sınırlandırılamaz. Tüm bu cilt tiplerinin kendi içlerinde de dereceleri vardır. Bu nedenle kullanılacak bakım ürünleri de cilt hangi aralıkta olursa olsun zarar vermeyecek ve gereken etkiyi mükemmel bir şekilde gösterebilmelidir. Bu ürünler ise kesinlikle doğal ve bitkisel ürünler ile yapılan bakım ürünleridir.

Cilt tipleri ve özellikleri konulu yazı
Cilt tipleri ve özellikleri konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !