Cilt Yanıkları Ve Doğal Tedavisi

Yanık günlük yaşamımızda her an karşılaşabileceğimiz bir yaralanma olayıdır. Güneş yanıkları, sıcak su dökülmesi, ateşe maruz kalma, sıcak bir cisimle temas, kimyasal yanmalar, elektrik çarpması hatta buz yanıkları gibi birçok şekilde yanmaya maruz kalabiliriz. Yanık birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece olarak sınıflandırılır. Birinci derece yanık haşlama olarak tabir edilen basit yanıklardır. İkinci derece yanıklarda şiddet biraz daha fazladır. Üçüncü  derecede  ise deri ve alt katmanlardan bir kısmı artık yanmıştır. Mutlaka iz kalacaktır tek yapabileceğiniz acıdan kurtulmak ve yarayı iyileştirmektir. Dördüncü derece yanıklarda ise derinin tüm katmanları ve hatta kemiğe kadar olan kısım yanmıştır.  Üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda mutlaka doktora gidilmelidir.

Eğer yanığınız birinci ve ikinci derecedense evde yapabileceğiniz bazı şeyler size yardımcı olacaktır. Yanığa maruz kaldığınızda ilk yapmanız gereken o bölgeyi soğuk suyun altına tutmaktır.  Buz değdirmek sakıncalı olabilir o sebepten buzlu su yapıp yanan bölgeyi o suyun içerisinde de tutabilirsiniz buzdaki amaç suyu olabildiğince soğutmaktır.  Eğer  yanan kişinin yanan kısmında kıyafet varsa yanığa yapışmasına izin vermeden hemen vücuttan ayrı tutulmalı ve çıkarılmalıdır. Eğer yapışmışsa kesinlikle müdahale edilmemelidir çünkü yapışan deriyi soyabilirsiniz bu da yaranın derinleşmesine ve daha geç iyileşmesine neden olacaktır. Bu durumda yapmanız gereken doktora gitmektir çünkü yaraya zarar vermeden en uygun yöntemlerle kıyafeti onlar çıkaracaktır.

 

 

YOĞURT:

Eğer yeteri miktar suya ulaşamıyorsanız dolabınızda yoğurt varsa o kısma sürebilirsiniz. Yoğurt yanığın sancısını anında kesecektir ve o bölgeyi serin tutacaktır.

SAF  ZEYTİN  YAĞI:

Yarayı soğutma işlemi bittikten sonra o bölgeye saf zeytin yağı sürülebilir bu durum yaranın havayla temasını keserek ağrı hissini azaltacaktır.

YUMURTA  AKI:  

Yumurta akı uzun yıllar yanık tedavisinde kullanılmıştır. Yanan bölgeye yumurtanın akı sürülür. Yumurta akı o kısmın iyileşmesini kolaylaştıracaktır.

BAL:  

Bal yanık tedavisinde bazı doktorlarca da önerilmektedir. Yanan bölgeyi soğutma işlemini bitirdikten sonra balı yaranın yüzeyini örtecek derecede sürün.  Bal yarayı sterilize edecek ve içindeki vitaminler sayesinde iyileşmesini kolaylaştıracaktır.

YANIK İZİNE KARŞI KANTORON YAĞI VE YEŞİL ELMA:

Eğer yaranız taze ise ileride iz kalmaması için  kantoron  yağını düzenli olarak yaraya sürmeniz iz kalmamasını sağlar bir diğer yöntem de rendelenmiş yeşil elmayı yaraya koymaktır

Cilt ve deri yanıkları konulu yazı
Cilt ve deri yanıkları konulu yazı

 

error: Kopyalamak mümkün değil !