Cilt Yaşlanmasının 10 Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri – 1

Bu yazının ikinci bölümü:

– Cilt Yaşlanmasının 10 Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri – 2

 

Bilim çok gelişti, fakat halen üstesinden gelemediği şeylerden birisi de yaşlanma sürecini durdurmaktır. Ancak uygun cilt bakımı ve bazı doğal ev uygulamaları ile yaşlanmayı büyük ölçüde yavaşlatabilirsiniz.

Yaşlanma cildin her katmanında görülür. Bu katmanlardaki değişiklikler cildin yüzeyinde kırışıklıklar, ince çizgiler ve yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtilerine neden olur.

Cildin genç görünmesi büyük ölçüde cildin sıkı ve pürüzsüz olmasını sağlayan elastikiyet ile ilgilidir. Yaşlanma ile birlikte vücudun kolajen ve elastin üretimi azaldığından dolayı bu esneklik azalır. Doğal cilt yaşlanmasının temel sebebi budur.

İç ve dış faktörlerin bir araya gelmesi cilt hasarına ve yaşlanmaya etki eder.

Cilt yaşlanmasının iki temel iç sebebi zayıf kan dolaşımı ve genetiktir. Cilt yaşlanmasını hızlandıran ana dış faktörler ise güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, sigara içme, alkol tüketimi, kötü beslenme ve uygun olmayan bir cilt bakımı uygulamalarıdır.

Zaman, cilt üzerinde daima izini bırakır. Ancak, cildinizin daha genç görünmesini sağlamak için önlem alabilir ve yaşlanmasını geciktirebilisiniz.

Cilt yaşlanmasının en önemli 10 belirtisi ve evde tedavi yöntemleri:

 

 

1. Kaz Ayakları

Gözlerinizin dış köşelerinde oluşan ince çizgiler yaşlanmanın ilk belirtilerindendir ve bunlara kaz ayakları denir. Genellikle 20’li yaşların ortalarında görünmeye başlarlar ve yaşlandıkça daha belirginleşirler.

Kollajen ve elastin üretimi yaşlandıkça azaldığından dolayı gözlerin çevresindeki yumuşak dokuda hızla küçük çizgiler oluşmaya başlar.

 

Güneşte uzun süre kalma kaz ayaklarının oluşmasına katkıda bulunur. Kaz ayaklarının oluşmasına sebep olan diğer faktörler ise sigara içme, kaşları çatma ve gözleri kısmadır.

E vitamini yağını günde iki defa gözlerinizin etrafına hafifçe sürüp nazikçe masaj yapın. E vitamini yağı yoksa, birkaç E vitamini kapsülünü delerek uygulama yapabilirsiniz.

Ayrıca, her gün yatmadan önce gözlerinize aloe vera jeli sürebilirsiniz.

İlgili yazılar:

 

 

2. Kırışıklıklar

Kırışıklıklar, genellikle yaşla ortaya çıkan kıvrımlar veya ince çizgiler olarak tanımlanır. Doğal yaşlanmanın önemli bir belirtisidir ve genelde 25 yaşından sonra görülür.

Kırışıklıklar, yaygın olarak yüzde, boyunda, ellerin ve kolların üstünde oluşur.

Yaşlanma nedeniyle kollajen ve elastin zayıfladığı için, cilt pürüzsüz, dolgun ve genç görünümünü koruyamaz.

Yaşlanmanın ötesinde, kırışıklıklar, aşırı güneşe, yoğun sigara dumanına, strese, ani kilo kaybına maruz kalma veya genetik yatkınlık gibi faktörlerden dolayı da oluşurlar.

Kırışıklıkların bulunduğu bölgeye ılık zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile günlük olarak masaj yapmak cildinizin nemli kalmasını ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak kırışıklıkların azalmasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Ayrıca, olgun muz, papaya veya avokadoyu ezerek elde ettiğiniz püreyi maske yapıp uygulayarak en az 30 dakika cildinizde bekletebilir ve daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.

İlgili yazılar:

 

 

3. Kuru Ciltler

Nemlendirdiğiniz cildiniz aniden kuruyorsa ve sertleşiyorsa bu cilt yaşlanmasının bir işareti olabilir.

Yaşlandıkça, cildiniz kendisini yumuşak ve esnek tutmak için yeterli miktarda doğal yağ üretmez. Bu durum üst tabakaların kurumasına neden olur. Ayrıca yaşla birlikte cildinizin hücre yenilenme hızı azalır.

Yaşlanmanın yanı sıra, dehidrasyon, aşırı güneşe maruz kalma, aşırı sabun kullanımı, kuru hava, sıcak banyolar, sigara içme ve stres de kuru ve cansız deriye neden olan etmenlerdendir.

Cilt kuruluğuyla mücadele etmek için aşağıdaki uygulamaları inceleyebilirsiniz.

Duş almadan yaklaşık 30 dakika önce cildinize biraz zeytinyağı sürün ve hafifçe masaj yapın. Duş alıp hafif bir nemlendirici uygulayın.

Alternatif olarak cildinize bal veya süt kreması sürün, hafifçe ovduktan sonra 5 dakika bekleyin ve duşa girin.

İlgili yazılar:

 

 

4. Cilt Sarkması

Yaşlanmanın bir diğer belirgin belirtisi ise cildin elastikiyetinin kaybolması nedeniyle sarkmasıdır. Ayrıca, cilt kendi nemlendirici bileşenlerinden bazılarını kaybeder ve bu da sarkık ve gevşek cilt oluşumuna sebebiyet verir.

Gençken, güçlü bağ dokuları, kolajen ve elastin nedeniyle cildiniz yumuşak ve esnek kalır. Ancak yaşlandıkça bu dokular zayıflar ve hasar görürler.

Sarkık ve gevşek cilt oluşumuna katkıda bulunan diğer faktörler ise zararlı güneş ışınlarına maruz kalma, aşırı sigara içme, alkol tüketimi, ani kilo değişikliği, zayıf beslenme, cilt türünüze uygun olmayan cilt bakım ürünlerini kullanma, dehidrasyon ve sert kimyasalların (makyaj malzemeleri vb.) kullanımı gibi faktörlerdir.

Sarkık ciltler için en iyi yöntemlerden birisi yumurta beyazı maskesidir. 1 çorba kaşığı sade yoğurda 1 yumurta beyazı ekleyin ve karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve durulamadan önce 20 ila 30 dakika bekletin. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

Ilık zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile düzenli masaj da gevşek cildin sıkılaşmasını sağlayarak sıkı ve gergin olmasına yardımcı olur.

İlgili yazılar:

 

 

5. Yaşlılık Lekeleri

Cilt lekelerinin veya hiperpigmentasyonun çok sayıda sebebinden birisi de yaşlılıktır. Yaşlandıkça vücudun hormonal değişikliklerinden dolayı ortaya çıkabilecek aşırı melanin üretimi cildinizdeki bazı bölgelerin daha koyu hale gelmesine neden olabilir.

Yaşlılık dışında güneşe aşırı maruz kalma, cilt yaralanmaları veya yanıklar, duygusal stres veya belirli kimyasallarla temas da hiperpigmentasyona neden olabilir.

Yaşlanma yüzünden hiperpigmentasyon ve koyu renk lekeler genellikle yüz, kol, sırt ve ellerde görülür.

Pamuk pede biraz taze limon suyu sıkın ve cildinize hafifçe sürün. 10-15 dakika bekletin, sonra su ile yıkayın. Bunu günde iki kez yapın. Cildiniz hassas ise biraz su katarak uygulamanız cildinizin tahriş olmasını önleyebilir.

Ayrıca, yatmadan önce lekelerin bulunduğu bölgelere taze aloe vera jeli sürün ve bir gece bırakın. Sabah olunca durulayın.

Kaliteli bir güneş kremi kullanmak cildinizin güneşten korunmasında büyük fark yaratabilir.

İlgili yazılar:

Kaz ayakları, cilt sarkmaları, kırışıklıklar ve yaşlanmaya bağlı diğer cilt sorunları hakkında bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !