Cilt Yaşlanmasının 10 Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri – 2

Bu yazının ilk bölümü:

– Cilt Yaşlanmasının 10 Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri – 1

 

6. Boyunda Sarkma

Yaşlanma sonucu boyun bölgesinde sarkma oluşabilir. Boyun bölgesindeki deri vücudun diğer bölümlerinden daha incedir ve yaşlandıkça elastikiyet kaybına uğrar.

Doğal yaşlanma sürecinin yanı sıra, aşırı kilo, güneş ışığına maruz kalma ve genler boyunda sarkmaya yol açabilir.

Boyun bölgesinde sarkmayı engellemek için kaliteli bir nemlendirici ile günlük olarak boynunuzu nemlendirin. Diğer bir önemli uygulama ise 30 veya daha yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmaktır. Bu şekilde kuruluk ve güneşin yol açtığı hasarlarla mücadele edebilirsiniz.

İlgili yazılar:

 

 

7. Gözlerin Altındaki Koyu Halkalar

Yaşlanma belirtileri en erken göz çevresinde kendilerini gösterirler. Gözlerin çevresindeki narin cilt son derece incedir ve yaşla birlikte daha da ince hale gelir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak yağ ve kolajen kaybı cildi saydam yapar ve göz altındaki kılcal damarlar daha fazla görünür.

Cilt dokusundaki bu değişiklik ve kolajen üretimindeki azalma gözlerin altında koyu halkalar çıkmasına neden olur ve bu da gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmenize yol açabilir.

Aynı zamanda, genetik, aşırı güneşe maruz kalma, hava kirliliği ve uykusuzluk da göz altlarında koyu halkalara neden olabilir.

Her gece yatmadan önce, göz altlarınıza biraz badem yağı veya shea yağı sürün ve hafifçe cildinize masaj yapın. Ayrıca pamuk pedlerini gül suyuna batırıp gözlerinizin üzerinde 15 dakika (günde iki defa) bekletebilirsiniz.

İlgili yazılar:

 

 

8. Geniş Gözenekler

Gözenekler cildin yüzeyinde yaşla birlikte daha büyük ve daha belirgin hale gelen küçük deliklerdir. Daha sıkı, küçük gözenekler cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlarken, geniş ve açık gözenekler cildi yaşlı gösterir.

 

Yaşlandıkça kollajen üretimi azalır ve bu da gözeneklerin elastikiyetini kaybetmesine ve genişlemesine neden olur. Yaşlanmanın yanı sıra, uzun süre güneşe maruz kalma, genetik, stres ve yetersiz bir cilt bakım rutini de büyük gözeneklerin oluşmasına yardımcı olur.

Buz, cildi sıkılaştırıcı etkisiyle büyük gözenekleri küçültür. Biraz buzu bir parça beze sarabilir ve günde birkaç kez 5 dakika boyunca cildinize hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Ayrıca, büyük gözenekleri sıkılaştırmak ve cildin pH dengesini eski haline getirmek için seyreltilmiş elma sirkesini (sulandırmak için, eşit miktarda suyla karıştırarak) cildinize uygulayabilirsiniz. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.

İlgili yazılar:

 

 

9. Sarkık Göz Kapakları

Sarkık göz kapakları, üst göz kapağının kenarı normalden daha aşağıya düşmesiyle ortaya çıkar. Bazen, sarkık göz kapakları göz bebeğinin üzerine kadar inebilir ve hatta görüşünüze engelleyebilir.

Bu problem özellikle göz çevresindeki cilt esnekliğini kaybettiğinde ve göz kapağı dokusunun artan ağırlığını kaldıramadığında ortaya çıkar.

 

Yaşlanmanın yanı sıra alerji, aşırı güneşe maruz kalma, tiroid işlev bozukluğu, yorgunluk ve sıvı birikmesi sayılabilir.

Göz çevresine nazikçe masaj yaparak bu bölgedeki kan dolaşımını artırabilir ve göz kapaklarınızın sarkmasını geciktirebilirsiniz. Masaj yapmak için birkaç damla zeytinyağı veya hindistancevizi yağı kullanın. Bunu uyumadan önce ve her gece yapın.

Ayrıca, şapka takarak ve kaliteli güneş gözlüğü giyerek gözlerinizi ve gözlerinizin çevresindeki dokuyu güneşin zararlı ışınlarından koruyun.

 

 

10. Şiş Gözler

Aşırı ağlama, akşamdan kalmak, uykusuzluk ve bazı alerjik reaksiyonlar, bir veya iki gün için gözlerde geçici şişliğe neden olabilir. Ancak, gözlerinizdeki şişlik sürekli ise bu yaşlanmanın açık bir bir işaretidir.

Gözlerin altındaki cilt çok incedir ve yaşlandıkça meydana gelebilecek her türlü küçük değişiklikleri ortaya çıkarır.

Aynı zamanda, göz kapaklarındaki dokular yaşlandıkça zayıflar ve bu da şişliğe neden olabilir.

Göz kapaklarınızın üzerine günde bir kaç defa (10-15 dakika) soğuk (demlenmiş) çay poşetleri veya soğuk kalın salatalık dilimleri koymak şişliği azaltabilir. Çay poşetlerini veya salatalık dilimlerini buzdolabında 30 dakika kadar soğutarak uygulayabilirsiniz.

Gözlerinizi ovalamayın. Mümkün mertebe nazik olun.

Tuz tüketiminizi azaltın ve alkol tüketmeyin. Çünkü bunlar dokularda sıvı birikmesine neden olabilir ve şişme şiddetini arttırabilir.

İlgili yazılar:

 

 

Erken yaşlanma belirtilerini geciktirmek için ipuçları

 • Her gün güneş kremi kullanın ve doğrudan güneş ışığına çıktığınız süreyi sınırlayın. Güneşe maruz kalmak cildin yaşlanmasını hızlandırır.
 • Düzenli olarak cildinizi nemlendirin zira kuru cilt kırışıklıklara daha meyillidir.
 • Makyajı hayatınızdan çıkarın.
 • Yüzünüzü günde iki kez (ve özellikle terledikten sonra) yıkayın.
 • Cildinizdeki ölü derilerden kurtulmak için haftada bir defa peeling yapın.
 • Deri ve saç sağlığı için hayati önem taşıdıklarından dolayı protein ve kalsiyum bakımından zengin gıdaları tüketin.
 • Şekerli ve işlenmiş gıdaları tüketmeyin.
 • Her gün bol miktarda su için. Yeterince su tüketmeniz cildinizi yumuşak ve esnek tutar.
 • Her gece 7-8 saatlik bir uyku çekin. Uyuduğunuzda, vücudunuz kendisini onarır ve gençleştirir.
 • Yaşlanmayı hızlandırdığı için sigarayı bırakın.
 • Cildinize zarar verebilecek ve tahriş edebilecek sert kimyasal maddeler içeren cilt bakım ürünlerinden kaçının.
 • Organik ve bitkisel cilt ve saç bakım ürünleri kullanın.
 • Yüksek klorlu havuzlarda yüzmekten kaçının, çünkü cildinizi ve saçınızı tahriş edebilir.
 • Uzun sıcak duşlardan kaçının. Ciltteki doğal yağları azaltır ve cildin kurumasına katkıda bulunur.
 • Solaryum ve benzeri bronzlaşma yöntemlerinden uzak durun.
 • Aşırı yüz ifadelerinden kaçının.
 • Vücuttaki su miktarını azalttığından dolayı alkol tüketmeyin.
 • Kan dolaşımınızın artması ve cildinizin daha sağlıklı olması için egzersiz yapın.
Göz altlarında koyu halkalar, boyunda sarkma, şiş gözler ve yaşlanmaya bağlı diğer cilt sorunları hakkında bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !