Cilt Yenileyici Krem

Günümüzün en yaygın tabularından biri, cilt bakımının sadece bayanlara özgü bir bakım imiş gibi düşünülmesidir. Fakat günümüzde, artık erkekler de bayanlar kadar bakımına özen göstermektedir. Yani bu yazımızı sadece bayanlara yönelik bir yazı gibi düşünmeyin. Kadın, erkek herkes bu yazı da muhakkak kendiniz için bir şeyler bulacaksınız.

Mükemmel bir düzen ile yaratılan vücudumuz da cildimiz üzerindeki kurulan denge de bir o kadar mükemmel. Cildimiz üzerinde yaşayan canlı sayısının dünya nüfusundan fazla olduğunu biliyor musunuz? Cildimiz her 28 günde bir kez hücrelerini yenilerken ve insan, ömründe yaklaşık 900 kez cildini tam anlamıyla yenilerken sizin de biraz daha cildinize önem göstermeniz daha bir zorunlu hale geliyor.

Yaz aylarının yaklaşması ile cildinizdeki lekeler ya da lezyonlar daha da belirgin bir hal alacaktır. Rahatsız edecek bir düzeyde değilse, bir hekim kontrolü gerektirecek kadar sizi rahatsız etmiyorsa, siz de kendi cildiniz için en uygun yöntemlerle yaza merhaba diyebilirsiniz.

Sadece yaz aylarında cilt bakımı yapılıyor gibi düşünülse de aslında yılın bütün zamanı cildimiz hassas bir bakım gerektirir fakat bizler bunu en yoğun hissettiğimiz yaz aylarında bir zorunluluk gibi algılarız. Gelin bu algıyı nasıl çözümleyebiliriz buna kısaca bir bakalım.

 

 

Cilt tipini belirleme yöntemleri

Her cilt kendi yapısına göre ayrı ayrı bakım gerektirir, öncelikle bunu iyi analiz etmek gerekir. Cilt bakımı için cildinizin yapısı; kuru mu, yağlı mı, karma mı, alerjik mi gibi durumları analiz edilirse buna göre çözüm üretmek daha kolay olacaktır (Cilt Tipini Belirleme Yöntemleri).

Kozmetik sektörünün dinamiği olan cilt bakımı denince akla ilk gelen kremler olmaktadır. Cildiniz için doğru olan kremi kullanabilmek içinde cildinizi kendinizde analiz edebilirsiniz.

 

Normal cilt tipi

Yüzünüzü temizledikten sonra herhangi bir krem kullanmadan, temiz, kuru bir peçete veya mendil ile yüzünüze hafifçe bastırıp çektiğinizde herhangi bir kalıntı yoksa cildiniz normal cilttir ve bunun için sevinebilirsiniz çünkü çok az insan normal cilt yapısına sahiptir.

 

Karma cilt tipi

Mendili çektiğinizde bölgesel olarak sadece burun, alın ve çene bölgenizde yağ birikintisi kalıyorsa cildiniz karma bir cilttir.

 

Yağlı cilt tipi

Cildinizin birçok noktasında yağ oluşumu mendile geçiyorsa cildiniz yağlı cilttir. Mendil ya da peçete üzerinde sadece pul pul dökülmeler görülüyorsa cildiniz kuru bir cilttir.

 

 

Cildiniz için doğru krem seçimi

Bu analizler sonucu kullanacağınız krem seçiminiz daha kolay olacaktır. Krem seçiminde doğru olan dermokozmetik amaçlı bakım mı, yoksa tedavi edici amaçlı krem mi seçileceğidir. Cilt yenileyici kremlerle cildinize canlı, taze ve güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. Biz bu yazımızda size daha çok cildinizi yenilemek için neleri seçebilirsiniz bunları göstermeye çalışacağız. Bahsedeceğimiz birçok kremi eczanelerden, yetkili dermokozmetik bayilerden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Cilt yenileyici kremler genelde sikatrizan (yara iyi edici) özellikleri ile karakterizedir. Ölmüş dokunun, özelliğini kaybeden tabakanın hızla değişimi için cilt yenileyici kremleri kullanabilirsiniz. Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi cilt problemlerinde stres de büyük bir etkendir. Krem kullanmadan önce ilk olarak yapmanız gereken stresi minimuma indirmektir.

 

Bepanthen Krem

Uzun yoldan baktığınızda aslında Bepanthen Krem B 5 vitaminidir. İçerdiği dekspantenol, pantotenik asidin ön maddesi olup deri tarafından emilip vücutta pantotenik aside (B 5 vitamin) dönüşür. Pantotenik asit, deri ve mukozanın oluşumu için, yenilenmesi için önemli bir rolü üstlenir. Ciltte meydana gelen tahrişlerin, kızarıklık giderilmesini ve yenilenme sürecini hızlandırır. Cildi onarılıp, yenilenmesini sağlarken aynı zamanda esnek ve nemli kalmasını da sağlar. Özellikle kuru ciltler için tercih edilebilir.

 

Hyaluronik Asitli Kremler (Anti-Aging)

İnsanoğlu antik çağlardan beri güzelliğine düşkün olmuştur. Gençken cildimiz güzel, canlı ve taze bir görünüme sahipken yaşlandıkça canlılığını, güzelliğini kaybeder. İşte bu kremler gençleşmek için muazzam kremlerdir. Yunanca bir kelimeden gelen, gençlik asidi diye de bilinen hyaluronik asit cilde çok iyi nüfuz edip, ciltte nemlilik ve ipeksi bir yumuşaklık hissi verir.

 

Madecassol Krem

Bağ dokusu oluşumunda başarılı sonuç alınan bir kremdir. Fakat cilt yenilenmesi için kullanılacaksa Bepanthen krem ile karıştırılıp kullanılması daha uygun olacaktır. Ciltte meydana gelen akne izleri ve skarların (ciltte meydana gelen doku bozukluğu izleri) iyileştirilmesi içinde kullanılır.

 

Vichy, Nivea, Skincode Kremler

Vichy Slow Age, Vichy 89 gibi Vichy kremlerini, Nivea Cellular Anti-Age gece veya gündüz formlarındaki kremlerini, Skincode Anti-Aging Cellular Cream, Skincode Day Cream, Skincode Cellular Night Refine and Repair (Hücresel onarıcı ve yenileyici gece kremi) 24h Cell Energizer Cream, Advanced Skin Perfector gibi kremlerini tercih edebilirsiniz. Fakat bu ürünleri tercih ederken yetkili bir dermokozmetik bayisinde veya bir eczanede cilt bakımı uzmanı analizi yaptırmanızı ve cildinize uygun ürünün seçilmesini tavsiye ederiz.

Cildimiz için en iyi yenilenmeyi vücudumuz sağlamaktadır. Bu kremler ile cildinize destek olup daha pürüzsüz, daha canlı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bu yazımız Sayın Ecz. Ramazan Harmankaya tarafından kaleme alınmıştır.

Cilt yenileyici kremlerin özellikleri nelerdir, hangi rahatsızlıklara iyi gelirler, cilt tipini belirleme yöntemleri gibi konuların anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !