Ciltte Döküntü Neden Olur ve Nasıl Geçer

Ciltte döküntü neden olur sorusuna tek bir cevap vermemiz neredeyse imkansızdır. Döküntüyü tetikleyen bir sürü etken mevcuttur. Ana başlıklar halinde inceleyerek en azından sizde de cilt döküntüsü problemi varsa neden kaynaklanabileceğine bakabilirsiniz.

 

 

Stres

Birçok hastalıkta uzmanların doktorların belki de ilk yaptığı uyarılardan biridir stresten uzak durmak. Cilt döküntüsünde de stres en büyük etkenlerden biridir ve stresten uzak kalmak cildinize de iyi gelecektir.

 

 

Cilt Kuruluğu

Şimdi cildinizi dört mevsim gibi düşünün. Nemli bir ilkbahar sonrası yazın kuruyan cildiniz sonbaharda da doğal olarak dökülmeye başlar. Cilt kuruluğu sonucu da ciltte pullanma ve döküntü görülebilir.

İlgili yazı:

Deri Pullanması İçin Doğal Öneriler

 

İlaçlar

Her ne kadar sağlığımız için vazgeçilmez olsa da bazen ilaçlar yan etki olarak ciltte dökülmeye sebep olabilir. Üretim aşamasında ilaçların yan etkileri hakkında muhakkak bilgilendiriliriz. Ağır derecede dökülme olmuyorsa, döküntüyü problem olarak görmeyin fakat ağır döküntü ile karşı karşıya kaldıysanız bir hekime gözükmekte fayda var.

 

 

Yüksek Ateş

Her ne kadar insanların özellikle çocukları olan ebeveynlerin korkulu rüyası olsa da aslında vücudun bir savunma mekanizması olan ateş yüksek derecelere çıktığında döküntüye sebep olabilir. Kritik değerlere çıkmadığı sürece (36,5 – 37.2 arası normal, 38 derece üzeri yüksek ateş) ateşten de korkmanıza gerek yoktur.

 

 

Alerji

Genellikle ürtikere bağlı olarak gelişen alerjik döküntü çok sıkıntılı bir süreci de beraberinde getirir. Ürtiker dışında ilaca, gıdaya, kozmetik ürünlere ya da cilt bakım ürünlerine, şampuana ve bazı kimyasallara bağımlı olarak da alerjik döküntüler görülebilir. Alerjik döküntüler çok hızlı gelişebilir.

İlgili yazı:

Ciltte Oluşan Alerjiye Ne İyi Gelir

 

 

Vitamin Eksikliği

Vücudun özellikle cildin yapısal bütünlüğünün korunması için birçok vitamine ihtiyaç duyulur. B12, B7 ( Biotin ), A, C, D, K ve B5 vitaminleri bunların başında gelenlerdir. Vitamin eksikliği ile dokuların bozulması hızlanır, cildin kendini yenileme süresi uzar ve döküntüler görülür.

 

 

Cilt Hastalıkları

Zona, Sedef Hastalığı, Egzama, Ürtiker, Kurdeşen, Uyuz Hastalığı, Suçiçeği, Gül Hastalığı, El Ayak-Ağız Hastalığı, 5. Hastalık, 6. Hastalık ve mantar gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ciltte döküntüler görülebilir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde bu hastalıklara bağlı olarak gelişen döküntüler rahatsızlığın bittiği anlamına da gelir. Fakat bazı rahatsızlıklarda hastalığının seyrinin ilerlediğini gösterir. Hastalıklara bağlı dökülmelerin iyi analiz edilmesi gerekir.

 

 

Kozmetik ve Kişisel Bakım

Kozmetik seçiminin yanlış yapılması, vücut için uygunsuz sabun, şampuan kullanımı, vücudu koruduğumuzu düşünürken cildimiz için uygunsuz kremlerin, güneş koruyucuların tercih edilmesi de döküntüye sebep olabilir.

 

 

Döküntülere Karşı Ne Yapmalıyız

Ciltte döküntüye sebep olan etkenleri en aza indirmenize rağmen halen döküntü devam ediyorsa kolayca müdahale edebileceğimiz bazı yöntemler mevcut.

 

Soğuk Baskı

Soğuk kompres de dediğimiz bu yöntem aslında indirekt (dolaylı) bir yöntem olup döküntüye sebep olan etkenleri ortadan kaldırarak işler. Soğuk kompres ile kaşıntı, iltihaplanma ve şişme minimum düzeye indirilir. Böcek sokması, yanma ve Zona Hastalığına bağlı döküntüler de daha çok tercih edilir.

 • Soğuk kompres uygulamak için temiz bir bezi soğu suda bekletin (ya da buz parçalarını fırın poşetinin içerisine koyun)
 • Döküntülü bölgeye soğuk suda beklettiğiniz bezi (veya buzları) uygulayın.

 

Karbonat

Ciltte oluşan döküntülerin kurutup dökerken iltihap ve kaşıntıya da çok iyi gelir.

 • Bir kap içinde bir tatlı kaşığı karbonatla üç tatlı kaşığı suyu karıştırın
 • Sorunlu bölgeye günde bir kez uygulayın.

 

Zeytinyağı

İçeriğinde bulunan vitaminler ve nemlendirici özelliği ile zeytinyağı döküntüler için müthiş bir çözümdür. Cildin iyileşmesini, görünümünün düzelmesi ve yenilenmesini sağlarken aynı zamanda döküntülere de çözüm olacaktır. Cildin sıvı kaybına bağlı gelişen döküntü de doğal bir nemlendirici olması özelliği ile zeytinyağının belirgin bir faydasını görürsünüz.

 

Aloe Vera

Son derece faydalı olan birçok tedavi edici özelliği olan Aloe Verayı döküntüler için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Asrın mucizevi bitkisi olan Aloe Vera nemlendirici özelliği ile döküntülere meydan okur.

 • Cilde ferahlık hissi veren Aloe Verayı jel kısmını döküntülü bölgeye sürerek kullanabilirsiniz.

 

Yulaf Ezmesi

Döküntüler için bir başka bitkisel çözümdür.

 • İltihap önleyici özelliğe sahip olan yulaf ezmesini bir miktar öğütün
 • Sonra banyo suyuna ilave edin ve bu su ile banyo yapın.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Yine doğal bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağını, döküntülü bölgelere sürerek sonuç elde edebilirsiniz.

 

Salatalık

Birçok maske terkibine giren salatalık çok sayıda şifalı bitkinin nemlendirici özelliğine de sahiptir. Salatalık doğal bir nemlendiricidir.

 • Döküntü lekelerine dilimlenmiş halde uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

 

Isırgan Otu Yaprağı

İsmi her ne kadar ürkütücü olsa da ısırgan otu da şifalı bitkilerdendir.

 • Isırgan otunun yaprakları haşlanıp pişirilerek hamur haline getirilir.
 • Bu hamur döküntülü bölgeye yapıştırılır.
 • Yaklaşık bir saat beklenir.
 • Ardından su ile durulanıp bu tedaviye 2 haftaya kadar devam edilebilir.

 

Uyarı:

Cildinizde döküntüler aşırıya kaçıyorsa, kızarıklık, tahriş ve kaşıntı artıyorsa ve iltihaplanmalar daha sık ve de daha rahatsız bir hale geldiyse problem artmaya başlamıştır. Bu belirtiler birkaç günden fazla görülüyorsa, bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

 

İlgili yazı:

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir

Cilt döküntüsü neden oluşur, nasıl iyileştirilir ve doğal yöntemler üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !