Daha Uzun ve Sağlıklı Bir Hayatın Anahtarı: Aralıklı Oruç

‘Aralıklı oruç tutmak’ adı altında gerçekleştirilen aktivite, bireye daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sunduğundan ötürü son zamanlarda fevkalade popülerdir.

Basit bir dille ifade etmek gerekirse, kilo kaybına yardımcı olmak amacıyla bireyin kalori alımını sınırlamasını sağlayan bir tür metot olarak tanımlanabilir. Böylelikle pek çok hastalığın ortaya çıkması engellenmiş olup, daha uzun ve sağlıklı bir ömrün kapıları da aralanmış olacaktır.

Aralıklı oruç kavramı genel bir tanım olup, düzenli olarak haftanın belli günlerinde ve günün tamamında ya da belli saatlerinde, kalori alımının sınırlandırıldığı süreçler silsilesini kapsar.

 

 

Aralıklı orucun en popüler üç metodu ise şunlardır:

16/8 Metodu: Bu yöntemde sabah kahvaltısını es geçerek, günün kalan kısmının 8 saati boyunca yiyecek tüketmiyorsunuz. Ardından ise bu oruç sürecini 16 saate çıkarıyorsunuz.

Ye/Dur/Ye Metodu: Bu yöntemde haftanın bir veya iki günü boyunca hiçbir şey yemiyorsunuz.

5/2 Metodu: Bu yöntemde ise haftanın birbirini izlemeyen iki günü boyunca yalnızca 500 – 600 kalorilik beslenme uyguluyorsunuz. Kalan 5 gün boyunca ise normal düzeninizde besleniyorsunuz.

Not: Bu aktivite hamile ya da emziren bayanlar için uygun değildir. Ayrıca şeker hastalığı ya da direk kronik rahatsızlıklardan muzdarip bireylerin de aktiviteye başlamadan evvel doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Bu yazımızda aralıklı orucun sizlere kazandıracağı faydaları derledik.

 

 

1) Daha Uzun Bir Yaşam Sunar

Söz konusu aktiviteyi uygulayan çoğu kişi, uzun bir ömrün kapılarını aralamak amacıyla gerçekleştirmektedir.

2000 senesinde Yaşlanma ve Gelişim Mekanizmaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, kısa vadeli olarak gerçekleştirilen kalori alımını sınırlama aktivitesinin dişi farelerin ömründe ne düzeyde etkisinin olduğu araştırılmıştır. Bu çerçevede netice olarak sınırlamalar ile beslenen farelerin, normal beslenenlere kıyasla daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

2014 senesinde Hücre Metabolizması Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırmada ise, kemirgenlere uygulanan kısıtlamalı beslenmenin kalp hastalıkları, diyabet ve kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu belirlenmiştir. İnsanlarda ise obezite, yüksek tansiyon, astım ve eklem iltihabı gibi rahatsızlıkları önlediği ortaya konmuştur.

Bu araştırmalardan şu neticeye ulaşılabilir ki, aralıklı oruç kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltarak sağlığa büyük katkıda bulunmakta, bu da ömrü uzatmaktadır.

 

 

2) Kilo Vermeye ve Karındaki Yağlanmaları Gidermeye Yardımcı Olur

Aralıklı orucun bu türünde daha az yemek yersiniz. Böylelikle de daha az kalori almış olursunuz. Dahası uygulayacağınız bu yöntem, metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Aralıklı oruç, karın boşluğunda meydana gelen ve şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları gibi durumlara sebebiyet veren yağlanmaları ortadan kaldırır.

2011 senesinde Obezite İncelemeleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, aralıklı olarak gerçekleştirilen kalori kısıtlamasının düzenli olarak gerçekleştirilene kıyasla daha az kas kaybına neden olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle aralıklı oruç aktivitesi kilo ve yağ kaybının sağlanmasında daha etkili bir yöntemdir.

2015 senesinde Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırmada ise, aralıklı orucun kilo kaybı ve vücudun bakımı açısından etkili bir seçenek olabileceği tespit edilmiştir. Ancak bu kısıtlamalar süresince tüketilen besinlerin mutlaka doyurucu ve lezzetli olması, bireyin minimum beslenme ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir.

 

 

3) Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Aralıklı oruç kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltmaktadır. Sağlamış olduğu tansiyon düşürücü, kötü huylu kolesterolün kandaki oranını azaltıcı ve kan şekerini düşürücü etkiler sayesinde, kalp hastalıklarını tetikleyici pek çok risk faktörünü de ortadan kaldırmaktadır.

Aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının meydana getirdiği iltihaplanma belirtilerini de azaltmaktadır.

2014 senesinde Uluslararası Sağlık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, aralıklı orucun kalbi koruma potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir.

Üstelik aralıklı oruç kalori alımını kısıtlayarak kalp hastalıklarının oluşumunda yüksek risk teşkil eden karın yağlanmalarını azaltmaktadır.

 

 

4) Hücre Yapısında Meydana Gelen Yıpranmaları Onarır

Aralıklı oruç aynı zamanda hücre içerisindeki atıkların boşaltımı gibi yapısal onarım proseslerine de katkıda bulunmaktadır.

Sağlıklı hücre yapısı sağlıklı bir yaşam demektir. Ancak hücreler oksidatif stresten ötürü zarar görebilmektedirler. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırarak pek çok sağlık sorununa ortam hazırlayabilmektedir.

Oruç sürecinin erken safhalarında serbest radikallerin miktarında küçük bir artış olur. Bu artış üzerine hücreler, serbest radikallerle mücadele edebilmek adına doğal antioksidan miktarını arttırarak karşılık verirler. Bu durum da hücrelerin gelecekte meydana gelebilecek daha şiddetli oksidatif streslerle daha iyi başa çıkmasını sağlar.

Hatta aralıklı oruç gen yapısında değişiklikler meydana getirerek daha uzun yaşamanıza dahi katkıda bulunabilir.

2006 senesinde Yaşlanma Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, aralıklı oruç vasıtasıyla gerçekleştirilen kalori kısıtlamasının, şaperon türü proteinlerin, nörotropik faktörlerin ve antioksidan enzimlerinin üretimini düzenleyerek, hücrelerin stres ve hastalıklara karşı daha iyi mücadele etmesini sağladığı tespit edilmiştir.

2010 senesinde Otofaji Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırmada ise, kısa vadeli oruç tutmanın tedavi edici nöronal tepkileri teşvik etmek adına, basit, maliyetsiz ve güvenli bir metot olduğu belirlenmiştir.

 

 

5) Şeker Hastalığı Riskini Azaltır

Şeker hastalığı, insanların önlemek adına büyük emek sarf ettiği, günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir. Kan şekeri seviyesinin kontrol edilemeyen seviyelere gelmesi, kalp, göz, böbrek ve vücuttaki diğer pek çok organı olumsuz etkileyen oldukça ciddi bir durumdur.

Aralıklı oruç vücuttaki insülin direncini azaltarak kan şekerini düşürür. Böylelikle şeker hastalığı riskini de azaltmış olur.

2007 senesinde Avrupa Biyokimyasal Kuruluşlar Federasyonu (ABKF) tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, aralıklı orucun şeker hastalığının gelişimi ile alakalı biyokimyasal parametreleri önemli ölçüde azalttığı ortaya konulmuştur.

2014 senesinde gerçekleştirilen bir başka araştırmada ise, aralıklı orucun aşırı kilolu ve obez bireylerde kilo kaybında ve Tip 2 Diyabet riskinin azaltılmasında olumlu etkiler ortaya koyabileceği saptanmıştır. Ancak kesin sonuçlara varabilmek adına daha fazla bilimsel araştırmanın yapılması gerekmektedir.

 

 

6) İltihaplanmaya Karşı Savaşır

İltihaplanma denilen süreç, bağışıklık sisteminin hasar gören hücreler, tahriş edici maddeler ve patojenler gibi zararlı uyarıcılara karşı verdiği bir tepkidir. Ancak iltihaplanmaların kontrolden çıkması astım, sinüzit, damar sertliği, çölyak hastalığı, bahar nezlesi, iltihabi bağırsak hastalığı, ülseratif kolit, eklem iltihabı, interstisyel sistit ve hatta kansere dahi sebep olabilmektedir.

Vücudunuzdaki iltihaplanmaları kontrol etmek adına, aralıklı oruç muazzam bir yöntemdir.

2007 senesinde Serbest Radikal Biyoloji ve Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, orta düzey astımdan muzdarip aşırı kilolu yetişkinlerde alternatif günlük kalori kısıtlamasının, klinik bulguları geliştirdiği ve oksidatif stres ile iltihaplanmaların meydana getirdiği belirtileri azalttığı ortaya konulmuştur. Gerçekleştirilen bu çalışma, aralıklı orucun astım tedavisinde terapik müdahale için yeni bir yaklaşım teşkil ettiğini göstermektedir.

2007 senesinde Beslenme ve Metabolizma Yıllıkları’nda yayınlanan bir başka araştırmada, Ramazan gibi aralıklı orucun uzun vadeli olarak gerçekleştirildiği dönemlerde, orucun iltihaplanmalara karşı olumlu etkiler sergilediği, ayrıca homosistein, C-reaktif protein ve vücuttaki toplam kolesterol miktarının YYL (Yüksek yoğunluklu lipoproteinler, iyi huylu kolesterol) miktarına oranı gibi kalple alakalı risk teşkil eden durumlar üzerinde de iyileştirici tesirler ortaya koyduğu tespit edilmiştir.

2012 senesinde Beslenme Araştırması’nda yayınlanan bir diğer araştırmada ise, Ramazan’da tutulan orucun sağlıklı bireylerde iltihaplanmalara yol açabilecek sitokinleri ve bağışıklık hücrelerini hafiflettiği ortaya konmuştur.

 

 

7) Büyüme Hormonunu Destekler

Aralıklı oruç aynı zamanda vücutta büyüme hormonunun salgılanmasını teşvik eder.

Büyüme hormonu hipofiz bezinde üretilmekte olup, hücre yenilenmesinde, büyümesinde, beynin ve diğer hayati organların dokularının sağlıklı kalmasında büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda saçların ve tırnakların hızlıca uzamasını sağlar.

Büyüme hormonun salgılanmasında meydana gelen azalma, yaşlılık neticesinde deride meydana gelen incelmenin sorumlusudur.

1988 senesinde Klinik Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, oruç tutmanın büyüme hormonunun salgılanma oranını arttırdığı ve erkeklerde büyüme hormonu salgılanmasının karmaşık ritimlerini kuvvetlendirdiği ortaya konulmuştur.

2011 senesinde Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü’ndeki kalp araştırmacılarının gerçekleştirdiği bir çalışmada, periyodik olarak tutulan orucun hem kalp sağlığına hem de genel sağlığa faydalı olduğu belirlenmiştir. Oruç tutmak, trigliseritler, kilo ve kan şekeri gibi kalp sağlığı açısından risk teşkil edecek unsurları azaltmaktadır.

Gerçekleştirilen çalışma aynı zamanda oruç tutmanın büyüme hormonu üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu doğrulamıştır. Bu çerçevede tutulan 24 saatlik oruçların, kadınların büyüme hormonunda 1300, erkeklerin büyüme hormonunda ise 2000 oranında artış sağladığı tespit edilmiştir.

Aralıklı oruç sayesinde daha uzun yaşayabilir ve çok sayıda hastalığın oluşumunu önleyebilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !