Dar Pantolon Giymenin Tetiklediği Hastalıklar

Görsel olarak sizi daha sıkı daha sağlıklı gösterdiğini düşündüğünüz dar pantolonlar beraberinde bazı rahatsızlıkları da tetikliyor. Kasıklarda ve kalça bölgesinde damar ve sinir sıkışıklığına sebep olan dar pantolonlar aynı zamanda birçok rahatsızlığın da sinyallerini verir. Özellikle 20-35 yaş arası bireylerde yaygın olan dar pantolon giyme alışkanlığı metabolizmanın hızlı işleyişi, vücudun direncinin fazla olması sebebi ile verdiği zarar bakımından çok farkına varılmıyor.

Görsel olarak güzel olduğu düşünülse de özellikle dar kot pantolonlar bu konuda daha fazla probleme sebep olur. Kot pantolon giyenlerde kalça, basen ve kasık bölgesinde kan akım hızı düşmektedir. Kan dolaşımının düşmesi ile vücutta yorgunluk ve bitkinlik hissi de artar. Özellikle bayanlarda yaygın olan dar pantolon kullanımı erkekler için de problem yaratır. Dar pantolonlar erkeklerde sperm kalitesini düşürür ve ilerleyen safhalarda kısırlığa kadar sebep olabilir.

 

 

Dar pantolon giymenin başlıca zararları

Varis

Yapılan araştırmalara göre her on kadından üçünde varis görülmektedir. Varisi tetikleyen sebepler;

  • ayakta fazla kalma,
  • bazı ilaçlar (doğum kontrol ilaçları) ve
  • dar pantolonlar’dır.

Kan akış hızının baskılanması ile progesteron hormonu damarlar üzerinde normalden daha fazla genişlemeye sebep olur. Varis’iniz varsa veya damarlarınızda şişmeler varsa giyim tarzınızı yeniden gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir.

 

Selülit

Kadınların bir diğer büyük problemi ise selülittir. Dar pantolon giymek direk selülit oluşumuna sebep olmaz fakat selülitlerin daha belirgin hale gelmesine sebep olur. Hafif başlangıç halinde selülitleriniz birden daha belirgin hale geldiyse giydiğiniz dar pantolonları çıkarmanın vakti gelmiştir.

 

Sırt ve bel ağrısı

Sırt ve bel ağrısı yaşayan bazı kişilerde yapılan araştırmalarda bunun giyim tarzına bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Hareket kabiliyeti kısıtlanan kalçada ve omurga da üzerine binen yükün artması ile ağrılar kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle yürürken kalça ve omuriliğe binen yükün artması ile bunun dar pantolonlar ile daha baskılanması ağrıları artıracaktır. Vücudumuz yapısı gereği zaten kendi üzerindeki yükü taşırken buna ekstradan yük yüklemek, hareket kabiliyetini kısıtlamak ilerde daha farklı ağrılara sebep olacaktır.

 

Mantar enfeksiyonu

Dar pantolonların giyilmesi genital bölgede de problemlere sebep olur. Kıyafetin vücuda aşırı yakın olması bölgesel olarak ısı artışına, bu bölgede mantar enfeksiyonlarına sebep olur. Enfeksiyona sebep olmasa bile bu bölgenin ısı artışı ile bakterilerin çoğalmasına, hoş olmayan kokulara sebep olur. Dikkat edilmediğinde bakteri ve mantar enfeksiyonları kaçınılmaz olacaktır.

 

Kalp rahatsızlıkları

Dar pantolonların en büyük zararı bölgesel olarak kan dolaşımını yavaşlatmasıdır. Kan dolaşımın yavaşlaması kalbin vücudun kan dolaşımını dengelemek için daha fazla çalışmasına sebep olur. Direkt kalbinize zararlı olmasa bile dolaylı olarak dar pantolonlar kalp rahatsızlıklarını tetikler.

 

Cilt problemleri

Dar pantolonlar veya dar kıyafetler cildin nefes almasına da engel olurlar. Cildiniz vücuttan deri yolu ile atması gereken sıvıyı atamadığında cilt kızarıklar, kaşınma gibi problemlere sebep olur. Cilt problemlerinden uzak durmak için dar pantolonlardan uzak durmak en doğru tercih olacaktır.

Cilt için bir diğer problemde terleme de yaşanabilen olumsuzluklardır. Dar ve sıkı kumaştan ürünler vücudun terlemesine de engel olmaktadır. Dışarı atılması gereken zararlı maddeler terleme
gerçekleşmezse vücutta kalmaya devam ederler.

 

Reflü, gastrit ve ülser

Dar pantolonlar uzun süreli giyildiğinde mide üzerinde de baskı yaparlar. Bu baskı ile reflü, gastrit ve ülser gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

 

Kısırlık

Erkeklerde genital bölgede vücut sıcaklığı 35,5 derece kadardır. Dar pantolonlar bu sıcaklığı daha da artırır. Yüksek sıcaklıkta bozulan sperm hücreleri kendini yenileyemediği için dar pantolon giymenin zararları kısırlığa kadar varabilmektedir.

Görsel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan belki de öz güven duygusunu yükselten dar pantolonlar bu kadar zararlı iken giyim tercihinizi yeniden gözden geçirmenizi öneririz.

Dar pantolon giymenin bu kadar zararlı olduğunu keşke daha önceden bilseydiniz!
error: Kopyalamak mümkün değil !