Darp Sonucu Morluk Nasıl Geçer

Kavgada moraran göze ne iyi gelir?

Vücudumuzu bir yere çarptığımızda, düştüğümüzde, maalesef şiddete maruz kaldığımızda, oynarken hatta şakalaşırken bile herhangi bir yerimiz morarabilir. Kolayca oluşan bir morluk nasıl geçer ? Kısaca vücudumuzun bir yerinin morarması için bir sürü sebep var o halde bu sık karşılaşılan hatta onunla yaşadığımız problemi tamamen ortadan kaldıran veya  en azından etkisini azaltıcı önlemler de olmalı değil mi?

Çözüme  geçmeden  önce morlukların nasıl oluştuğunu anlamak lazım. Bu morluklara hematom denilir. Çarpma sonucu derinin altındaki kılcal damarların kopması ile meydana gelir. Çarpma ile birlikte darbe alan bölge kızarır, şişer. Kanama devam etmekte ise şişlik inmez. Ortalama yarım saat kadar sonra şişme durur ve ağrı var ise geçer.  Ağrı geçtikten sonra morarma başlar. Morarma çarpmanın şiddetine göre renk alır. Sarı, yeşil, açık ve koyu mor gibi. Bir hafta sonunda morluklar yavaş yavaş azalmaya başlar. Cildin hassasiyetine, açık ya da koyu renk oluşuna göre morlukların geçme süresi değişebilir.

Vücudumuzun morarmasını istemiyorsak o bölgeye darbe alır almaz müdahale etmeliyiz. Morlukların tedavisinde doktorunuzun önereceği kremleri kullanmanız daha uygundur. Ancak bu problemle hemen hemen  karşılaşmadığımız gün yok gibidir. Kendimizde eşimizde çocuğumuzda ya da komşumuzda her an rastlayabiliriz her birinde doktora koşamayacağımıza göre evde uygulayacağımız pratik yöntemlerle de bu sorunun etkilerini en aza indirgeyebiliriz.

Darbe sonucu gözdeki morluk nasıl geçer?

Hızlı sinirlenip hızlı aktivite içine giren aracında, iş yerinde savunma ve saldırı amaçlı beyzbol sopası bulunduran bir kitlenin varlığı yadsınamaz. Haliyle darp ve kavga gündelik hayatta sık karşılaşılan hadiseler arasında olduğundan ve darb sonrası en önemli belirtilerden biri kavga sonrası morarmış bir göz olarak acil serviste veya kahvede karşımıza çok çıkan objektif bir belirtidir.

Kavgada moraran göze ne iyi gelir?

Kavga sonrası gözü morarmış bir kişiye sıklıkla yol gösteren çok olur. Morluk nasıl geçer veya morluğa ne iyi gelir gibi öneriler birbiri peşi sıra gelir. Darbe sonucu göz morluğu için krem akla gelen ilk merak konusudur. Bu morluk ve şişlik kolay yoldan azaltacak bir krem acaba var mıdır? Aslında darbe sonrası şişlik kremi veya ağızdan dolma öneriler yerine travmaya bağlı şişliğin iyileşme için asgari bir süreye ihtiyacı olduğunu bilmek ve darbe sonrası oluşan morluklara  herkesin evinde bazı geleneksel anadolu tıbbında yeri olan veya genel olarak aile büyüklerince de kabul görmüş morluk ve şişlik giderici basit bazı önerileri sizler için listeliyoruz.

 

Buz uygulama yöntemi ile morluk nasıl geçer ?

Vücudunuzun herhangi bir yerinden darbe aldığınızda yapacağınız ilk iş o bölgeye buz koymak olmalıdır. Çünkü buz orada tahriş olup kanama yapan kılcal damarları soğutarak kanamanın artmasını engelleyecektir. Buz yöntemini uygularken buzu temiz ve yumuşak bir bezin arasına koyun ve en fazla yirmi dakika ve çok bastırmadan darbe alan bölgeye uygulayın.

 

Malzemeler:

1-Taze ekmek içi

Uygulanışı:

Taze ekmek içini ağzınızda iyice çiğneyip hamur kıvamına getirin. Bu hamur haline gelen ekmek içini darbe alan bölgenin üzerine yerleştirin hafifçe bastırın ve orada bırakın, o bölgenin şişmesini engelleyecektir. Bu ekmek içini benim annem zeytinyağı ile iyice oğuşturup moraran yerlerimize bir müddet bastırır hatta o zamanlar elastik bandaj falan olmadığı için bir tülbent ile sarıp akşamdan sabaha veya gün boyu moraran yere temas etmesini sağlardı. Ve akabinde 3-5 saat sonra morluk nasıl geçer  şaşkınlıkla görürdük ve bizler çocuk aklımız ile hayret ederdik. Bu şekilde yapılan soğuk bandaj, ekmek içi pansumanı yaralanma yerinde morarmayı en aza indirgeyecektir. Bu uygulama darbe alır almaz sıcağı sıcağına yapılmalıdır.

 

Et Kompresi ile morluk nasıl geçer?

Malzemeler:

1- Kırmızı et

Uygulanışı:

Darbe alan bölgenin büyüklüğüne göre kestiğiniz kırmızı eti darbe alan ve moraran bölgeye hemen yerleştirin, hiç beklemeyin. Kırmızı et o bölgenin acısını alacak şişmesini ve morarmasını engelleyecektir. Yüzdeki morluk nasıl geçer diye düşünmeyin son zamlardan sonra hala büyük bir bonfile alabiliyorsanız  yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın ve soğuk et bonfilesini yüzdeki morluklar nasıl geçer kaygısı çektiğiniz bölgeye güzelce yerleştirin. Yarım saat beklettiğiniz bu bonfileyi daha sonra hiç yıkamadan biraz tuz ve süt ile marine ederek kendinize nefis bir  nusret usulü bonfile yapın. Elbette yüzdeki morluklar nasıl geçer diye kullandığımız kıymetli bonfile etleri atacak değiliz onları da afiyetle yiyerek israfa neden olmayacağız. Elbette bu şekilde bazen yiyecekler vb şeylerle önerdiğimiz pansuman ve kompres yöntemlerinde atılmadan tüketilebilecek ürünleri zayi etmemenizi bu hayat pahalılığında kuvvetle öneririm.

 

Darbe sonucu göz morluğu için krem eczane yolu ile ne temin edilebilir ?

Ancak siz öyle yada böyle ev tipi morluk giderici bu yöntemleri değil de tıbbi olarak darbe sonucu göz morluğu için krem eczane gibi yerlerden ne alınabilir diye düşünüyorsanız onun çözümü de var elbette. Darbe için şişlik kremi veya morlukların tedavisinde öncelik doktorunuzun önereceği tamir edici kremler olup eczacınıza danışırsanız sıklıkla eczanelerde kolayca bulunan iki kremi darbe için şişlik kremi olarak önerirler. Hirudoid krem veya hirudoid forte  jel, hirudoid forte krem temel olarak sülüklerde bulunan hirüdin isimli aktif biyolojik molekül örnek alınarak hazırlanmış olan Kondroitin polisülfat (mukopolisakkarit polisülfat) içerir. Lasonil krem, ise heparin benzeri bir molekül olan heparinoid  içerir ve moraran göz veya başka vücut bölgelerinde morluğun daha hızlı geçmesini sağlarlar.  Hemen yaralanma veya darbe sonrası uygulanacak olursa Hirudoid krem veya Lasonil krem morluğun oluşmasını azaltacak, şişlik giderici belli başlı kremlerdir.

yüzdeki morluklar nasıl geçer

Darbe sonrası morluk nasıl geçer? Cilt morarması ve kavgada moraran göze ne iyi gelir konusunda basit ve doğal önerilerin anlatıldığı yazı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

25 adet yorum var.

 1. Worse dedi ki:

  Bacağımda darbe sonucu bere oluştu. Ağrının yarım saat sonra geçeceği yazıyor ama ağrı yarım saat sonra bitmedi ve devam etti. Bu gibi bereler ciddi sorunlar yaratır mı?

  • doğal dedi ki:

   Aldığınız darbenin sertliğine göre ağrı süresi de uzayabilir. Ağrınızda azalma olmazsa doktora muayene olarak uygun tedavi yöntemleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

 2. Serbay dedi ki:

  Kavgayı aralarken aldığım darbe sonucu göz altıma şişlik meydana geldi buz uygulayıp eczaneden krem aldım. Göz altında rahatsız edici bir şişlik oluştu. En kısa sürede iyileşmesi ve normale dönmesi için alternatif ne önerirsiniz??? Acil

 3. Nilüfer dedi ki:

  27 ocakta burun ameliyatı oldum, neredeyse iki gün buz uygulaması yaptım. Fakat burun kalıbım çıktıktan sonra her iki gözümün altına mor bölgelerin olduğunu fark ettim. Bu morluklar geçer mi, bu aşamada benim yapabileceğim bir şey var mı?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Nilüfer Hanım,
   Burun ameliyatı sonrasında morluk oluşması olağandır. Detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

 4. Deniz dedi ki:

  Kavga Darbe sonucu kolumda morluk ve beze oluştu morluk nasıl geçer sıcak su torbası koysam dağılırmı beze

 5. Özgün dedi ki:

  Kavga sonucu göz altına morluk oluştu buz koydum ama çabuk geçmesi için ne uygulayabilirim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Buz yöntemi şişlik oluşmaması için ilk 24-48 saatte en uygun yöntemdir. Bu süreden sonra ılık kompres uygulamanız zedelenen cildinizin eski rengine dönmesine yardımcı olur. Temiz bir havluya ılık su döküp sıkarak ılık kompres uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra havlu soğuyacağından dolayı tekrar ılık kompres uygulayabilirsiniz. Darbe gören cilt önce mor daha sonra sarı ve en son siyah renk alır. Sıcak kompres uyguladıktan sonra sırasıyla mor, sarı ve kahverengini alan cilt birkaç hafta sonra kendi rengine döner.

 6. Bosver ismi dedi ki:

  Darp sonucu basim kaşımın yanı asirı sisti buz kompleksi uyguladim birde kantoron yaği sürdüm ve bisey cignerken geriliyo ve cok ağrı yapiyo

  • doğal dedi ki:

   Şişi indirmek için buz torbası yöntemi yeterli olacaktır. Şayet ağrı devam edecek olursa aile hekiminize görünmeniz fayda sağlayacaktır.

 7. ozlemm dedi ki:

  gozum cok kotu iki gun sonra ceza evine gitcem gorusune makyajla bile belli ediyor siskinlik yok koyu renk morluk var goz torbamin orda ne olur ne yapmam lazim

 8. Guler dedi ki:

  Merhaba 2.5 aylık bebeğimin yüzüne telefon çarptı sol yanağında kızarıklık olmuşmuş ne yapsamda geçer yada hangi kiremi sörsem geçer

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Güler Hanım,
   Bebeklerin cildinde oluşan hafif kızarıklıklar zamanla iz kalmayacak şekilde geçmektedir. Şayet ağır bir darbe aldı ise bebeğinizi mutlaka aile hekiminize muayene ettirin.

 9. Gul dedi ki:

  Merhaba 1 yil once bacagimi deniz kenarinda dalga carpinca merdivene vurdum hemen buz koydum agri sizi olmadi ancak kahve rengi bir leke kaldi gecmek bilmiyor bir oneriniz varmi madecassol hirudoid krem expigment bunlar kullandim

 10. Kullanıcırr dedi ki:

  Merhaba.Bir darbe sonucu kolumda büyük bir morluk oluştu.Üç dört gün içerisinde bunu geçirmem gerek.Böyle bi morluk olacagını düşünmediğim için bi önlem almamıştım daha sonra fark ettim.Bi çok yöntem denedim fakat işe yaramadı.Başka önerileriniz var mı.

 11. recep dedi ki:

  Darbe sonucu sirtimda olusan morluk yaklasik 2 aydir gecmedi. Siyah gozukuyor. Doktora gitmek disinda ne yaabilirim? Ne olmus olabilir? Lutfen cevap verin tesekkurler

 12. Fato dedi ki:

  Gözümde cok asiri bi morluk var ne onerirsiniz

 13. Kemal dedi ki:

  3 gün önce burnuma darbe aldım, burnum çatladı. Sarmaya vs gerek yok dediler. Gözlerimin etrafı altları ve üstleri ciddi anlamda morardı şişlik indi. Göz bölgesindeki morluklar için sıcak kompres uygun olur mu acaba?

 14. Aslıhan Kaya dedi ki:

  Merhaba benim bacagı a calıştıgım yerde dograma tahtası duştu bir ay oldu ama kemigim şiş ve agrı yapıyor ne yapa bilirim kemigimin üstu patates gibi şiş

  • doğal dedi ki:

   Doku arasına kanama veya hematom oluşmuş ise ortopedi kliniğine başvurmanız gerekebilir. Hematom emilimi zamana bağlıdır.

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !