Deri Koyuluğunu Giderme Yöntemleri

Deri koyuluğu veya renksiz benekler için tedaviye gidildiği zaman, çoğu sağlık uzmanı size ilk iş olarak bu duruma sebep olan sorunu belirlemenizi tavsiye eder.

Aşırı güneş ışığına maruz kalma gibi basit faktörler, vücudunuzun çok melanin üretmesine sebep olur. Bu yüzden uzmanlar size ilk olarak evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri önerebilir. Deri koyuluğuna karşı uygulanabilecek yöntemler:

  • Bir çay kaşığı süt tozu, bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve yarım çay başığı badem yağını karıştırın ve yoğun bir karışım elde edin. Bu karışımı cildinize uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile durulayın.Bu sadece cildinizdeki koyuluğu gidermez, ayrıca cildinize doğal bir ışıltı kazandırır.
  • Yoğurt içine sadece yulaf ezmesi katın ve karıştırın. Bu karışımı sorunlu bölgeye uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu karışıma ayrıca biraz domates suyu da ekleyebilirsiniz. Domates suyu, karışımın daha etkili olmasını sağlar.
  • Patates, doğal beyazlatıcı özellikleri ile bilinir. Bu sebeple koyu deriye uygulanabilir. Patatesi ince ince dilimleyin. Sorunlu bölgeye bir parça patates koyun ve 20-30 dakika bekletin.
  • Bir kase yulaf ezmesi, yoğurt ve birkaç olgun kuru portakal kabuğunu karıştırın. Bu karışım deri koyuluğunu gidermede çok etkili bir yöntemdir. 15 dakika sorunlu bölgede bekletin.
  • Nane, cildin ışıldamasında ve cilt rengi açmada etkili bir bitkidir. Taze nane yaprağını 15-20 dakika cilde uygulayın ve durulayın.

Ek olarak, deri koyuluğu tedavisinde tavsiye edilen şeyler arasında, yeterli düzeyde uyku ve istirahat ve günlük egzersiz bulunuyor.

 

Uyku, spor ve dinlenme, cilt sağlığınız açısından çok önemli bir rol oynar. Sağlıksız alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Sağlıksız alışkanlıklara sigara ve uyuşturucular örnek verilebilir.

Deri koyuluğuna karşı beyazlatıcı doğal yöntemler.
Deri koyuluğuna karşı beyazlatıcı doğal yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !