Deri sarkması ameliyatı sonrası olabilecek sorunlar

Deri Sarkması ameliyatı

Günümüzde artan sayıda kişinin obezite cerrahisi ve tüp mide girişimleri ile birkaç ay içinde 50-60 kg vermesi ile yaygın deri sarkması olan hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu şekilde toplum içinde çok sayıda hızlı kilo vermiş morbid obez hasta deri sarkması problemlerine çözüm aramaktadır. Kadınların gebelik sonrası sık karşılaştığı karın sarkması, morbid obezite cerrahisi yani bariyatrik cerrahi sonrası hastalarda kol sarkması, karın sarkması ve uyluk sarkması gibi farklı şekillerde kendini gösterir. Ve bu hastaların çoklukla plastik cerrahi kliniklerinde deri sarkması ameliyatı olarak bu cilt sarkıklığı problemlerine çözüm buldukları tedavi süreçleri vardır. Bu ameliyatları olmak isteyen çok sayıda yaygın deri sarkması problemi olan kadınların merak ettikleri ve akıllarına gelen çok sayıda soruya cevap olmak için bu konu başlığı uzmanlarımızca hazırlandı.

Deri sarkması ameliyatı olmak isteyen bir hasta:

  • 43 yaşında ve 2 yıl içerisinde 75 kg zayıflamış, 2 normal gebelik ve 1 ikiz gebelik yapmış kadın hastanın, kol gerdirme, bacak gerdirme ve karın gerdirme ameliyatı sonrası “gerçekçi” olarak beklemesi gereken en iyi sonuç nedir?
  • Bu koşullar altında ameliyat sonrası normal kilo ve 30 yaşlarında olduğu vücut ölçülerine sahip olması cilt gerginliği olarak mümkün müdür ?

Morbid obezite hastalarında yapılan çalışmalar göstermiştir ki vücut imajları konusunda morbid obez kişiler cerrahi ve cerrahi dışı zayıflama sonrasında yapılan deri sarkması ameliyatları akabinde mutlak memnuniyet oranı %20-30 arasında kalmakta ancak memnuniyetsiz veya önceki gençlik beden imajı elde edilemediği için mutlu olmayan %70 oranında memnuniyetsiz hasta kitlesi olduğu görülmektedir. Bunun temel nedeni bariyatrik cerrahi hastalarının mide küçültme veya tüp mide gibi kilo verdirici ve sonuç alıcı cerrahi işlemler sonrasında deride aşırı kilolarla yıllarca baskı altında kalarak sarkan deri ve vücut bölgelerinin, kadınlarda ve erkeklerde  özellikle meme, karın, kol ve uyluk sarkması şeklinde oluşan yağlanmaya bağlı deformitenin deri sarkması ameliyatı ile tamamen eskiye veya gençlik dönemlerinde olduğu gibi sıkı ve gergin bir hale dönüşmesi beklentisidir. Uzun yıllar aşırı kilolar ile morbid obez bir yaşama mahkum olan bu hastaların kilo verdikten sonra  vücut imajlarının tamamen normale döneceği konusundaki yanlış inanış ve algıları sebebi ile deri sarkması ameliyatları olan karın germe, meme dikleştirme veya kol sarkması germe gibi işlemlerden gerçekçi olmayan beklentilerinden kaynaklanmaktadır. Aşırı kilo sebebi ile toplumda ve sosyal çevrelerinde yaşadıkları ayrım, psikolojik ve sözlü baskıları masif kilo verme sonrasında kavuşacakları normal bir vücut imajı ile topluma ve sosyal çevrelerine açık mesaj verme isteği ile plastik ve estetik cerrahi girişimlerle deri sarkması ameliyatı, karın gerdirme, uyluk gerdirme veya kol gerdirme ameliyatına hak ettiğinden fazla bel bağlanılmaktadır. Ancak yıllar içinde oluşmuş deri sarkmaları, kalıcı cilt altı kollajen ve elastin liflerinin hasarı neticesinde, cilt gerginliği, turgor ve tonusu ile cildin ilgili hastanın yaş ve doğum sayısına benzer ancak morbid obez olmayan hem cinsleri ile aynı kozmetik seviyeye gerek cerrahi girişimlerle, gerekse yapılabilecek liposakşın, radyo frekans gibi cerrahi dışı işlemler ile ulaşabilmesi günümüzde tam anlamı ile mümkün değildir. Hastaya yapılacak cerrahi deri gerdirme ameliyatı ile yıllar içinde alınmış fazla kilolara bağlı aşırı derecede sarkmış ve gevşemiş deri, deri altı bağ dokusunun toparlanarak gergin ve kontur açısından daha düzenli, kozmetik açıdan ise kabul edilebilir seviyede olacağı hastalar tarafından bilinmelidir. Mükemmeliyetçi veya gerçekçi olmayan beklentileri olan hastaların gerek izler gerekse derinin canlı ve gergin tonusunun tam olarak sağlanamayacağı detaylı olarak anlatılmalıdır. Bu şekilde karşılıklı hasta ve estetik cerrah arasında yapılacak beklenti ve yapılacak işlemlerin sonuçları yönündeki bilgilendirmeler ile hastaların deri sarkması ameliyatı sonrası yaşayabilecekleri hayal kırıklıklarının önüne geçilmiş olacaktır.

Deri sarkması ameliyatı sonrası izler

  • Söz konusu deri sarkması ameliyatları sonrası nasıl iz oluşur, bu izlerin büyüklüğü ve yerleşimi nasıl olur?

Ameliyata ait nedbe, iz veya skar dokuları cerrahi işleme bağlı olmak üzere kol sarkması ameliyatı için kol iç yüzü, uyluk sarkması için uyluk iç yüzü veya karın sarkması için karın bölgesinde iç çamaşır altında kalacak şekilde yapılır. Ancak işlemler gerginlik oluşturmak maksadı ile yüksek gerimli ameliyatlar olması nedeni ile zaman içinde vücut hareket aksına bağlı ve hastanın potansiyel genetik iz yapma kapasitesi ile orantılı olarak izlerde genişleme ve hipertrofik skar dönüşme riski ve potansiyeli mevcuttur.

  • Deri sarkması ve deri gerdirme ameliyatlarından sonra ameliyat izlerinin tamamen görünmez olması mümkün müdür?

Deri sarkması ameliyatı sonrası izlerin tamamen kaybı veya izsiz iyileşme günümüz tıbbı ile mümkün olan bir durum değildir.

  • Deri sarkması ameliyatı sonrası belirli pozisyonlarda durulduğunda vücudunda yerçekiminde bağlı bazı sarkmalar olabileceği söylemektedir. Bu durum normal midir?

Hareketli organların aşırı kiloya bağlı olarak sarkması, genişlemesi ile oluşan kalıcı deformiteler karın, kol ve bacak ideal hareketine imkan verecek şekilde fonksiyon gözetilerek deri sarkması ameliyatı ile gerdirilir. Ekstremitelerin hareket potansiyeli göz önünde tutularak deri sarkması ameliyatı yapılır ve harekete kısıtlama gelmemesi için bazı hareketlerin ihtiyaç göstereceği hareket açıklığı (ROM) gözetilerek dokunun esneme ve gerginlik seviyeleri test edilerek işleme son verilir. Haliyle hastanın belli hareketlerde dokusunun gergin, bazı hareketler esnasında sarkmalar olduğunu düşündürecek esneme payları bırakılmaktadır.

  • Hastaların sigara kullanımı yara iyileşmesi üzerinde nasıl bir etkisi olur?

Kronik yoğun sigara kullanımı yara iyileşmesi ve yaraya ait problemler oluşmasında önemli bir olumsuz etkendir.

  • Deri sarkması ameliyatı sonrası revizyon gerekir mi?

Cerrahi işlemlere ait revizyon ihtiyacı veya hasta memnuniyetsizliği gibi konular her zaman için hasta hekim ilişkisi içinde olabilecek tartışmalı alanlardır. Bu konuda yapılan cerrahi işlemin ameliyat öncesi ve sonrası çekilen fotoğraflar ile değerlendirme yapılarak cerrahi revizyon mutlak gerekliliği halinde sekonder işlemler yapılabilir.

  • Deri sarkması sporla düzelir mi ?

Düzenli yapılan spor ve germe egzersizleri ile deri turgor tonusu bir miktar düzelme gösterebilirse bile deri sarkması ameliyatı gerektirecek seviyede yüksek miktarda kilo vermiş hastaların deri sarkması sporla düzelir mi? sorusuna verilecek cevap bir seviyeye kadar evet ancak bir seviyeden sonra düzelmenin duracağı yönünde olmalı ve spor yaparak çok büyük beklentiler oluşturulmamalıdır.

  • Deri sarkması ameliyatsız düzelir mi?

Deri sarkması ameliyatsız düzelir mi ? sorusuna verilecek en doğru cevap tamamen değil ancak VAZER, LAZER veya radyo frekans yöntemleri ile deri sarkması halinde kısmen kollajen liflerinin toparlanması ile düzelme sağlanabilir. Liposakşın veya çeşitli dışardan yapılacak uygulamaların etkinliği tartışmalı veya yok denecek kadar azdır.

Yukarıda saydığımız deri sarkması ameliyatı dışında deri sarkması için spor veya deri sarkması ameliyatsız yöntemlerin kombine uygulanması elde edilecek sonucun başarısını optimize edecektir.

 

 

 

error: Kopyalamak mümkün değil !