Deri Yaşlanması ve Sağlığının Korunması

Bu yazı Fitoterapi ve Kozmetoloji Uzmanı Eczacı Mustafa Kutlu Kaytan tarafından kaleme alınmıştır.

 

Deri yaşlanması özellikle kozmetik ve sağlık açısından belli yaş grubundaki kişilerin yoğun olarak etkilendikleri durumlardan biridir. Bu kişilerde görülmeye başlayan kahverengi lekeler, kırışıklıklar, cilt sarkmaları her zaman kozmetoloji ve dermatolojinin konusu olmuş ve hastalarımızın da çözüm bekledikleri bir konu haline gelmiştir.

 

 

Cilt yaşlanması

a) İntrinsik Yaşlanma (zamana bağlı olarak doğal yaşlanma):

Çevresel olarak kabul edilmeyen, genetik sebeplerle, hücre yenilenmesinin yavaşlamasıyla başlayan ve durmasıyla devam eden dönemdir.

 

b) Ekstrinsik Yaşlanma (zamandan bağımsız çeşitli etkenlere bağlı ):

Çevresel faktörler, iklim, güneş ışınları veya deriyle temas eden ürünlerin bilinçsiz kullanımı ile oluşur.

İki yaşlanma tipinde de cilt nemini kaybederek kurur, ayrıca ileri yaşlarda hormonal nedenler ile deride bağ dokusu proteinleri azalır.

 

 

Yaşlanma karşıtı uygulamalar

Yaşlanma belirtilerini önlemek ve iyileştirmek için günlük cilt bakımı yapılarak, doğru güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Bu ürünlerin bileşiminde antioksidan ve hücre düzenleyici maddeler yer almalıdır. Ayrıca sistemik etkili antioksidanlar ve hormon replesman tedavisi tercih edilebilinir.

 

 

Güneşten korunma ve antioksidanlar

Beslenme ile alınan antioksidan maddeler serbest radikal tutucu olarak etki gösterirler. Vitamin E, vitamin C, karotenoidler ile bakır ve selenyum gibi elementler en çok bilinen sistemik antioksidan maddelerdir.

Özellikle Susam yağı, Tamanu gibi bitkisel maddeler ile Titanyum dioksit, Paraamino benzoik asit gibi sentetik güneş koruyucu etkin maddeler, UVA ve UVB ışınlarından korunmak önem arz etmektedir.

 

 

Yaşlanma karşıtı özellikleri ile kullanılan bitkisel ve sentetik maddeler

Kollajen ve elastin ile bu yapıları destekleyen bileşenler

Yaşlanma karşıtı formülasyonların bileşime giren iki temel madde grubu vardır. Bunlar antioksidan maddeler ve hücre düzenleyici maddelerdir. Vitamin C, B3 ve E küçük molekül ağırlıklarından dolayı hücreye kolaylıkla penetre olabilen önemli antioksidan maddeler olarak görülmektedir. Vitamin C % 5-15 konsantrasyonlarında yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Vitamin E ile kombine kullanıldığında etkisinin arttığı gözlenmiştir. Vitamin B3, %5 konsantrasyonda yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Cilt elastikliği, eritemi ve pigmentasyonu üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Vitamin E % 2-20 konsantrasyonlarında kullanılmaktadır. Vitamin C kadar güçlü bir antioksidan değildir.

 

Nikotinamid: Transepidermal su kaybının azaltır ve kronolojik yaşlanmaya karşı kullanılabilir. Pantenol (dekspantenol) ciltteki metabolizasyonu sonucu, pantotenik aside dönüştüğü belirtilmekte ve yaşayan tüm hücrelerde bulunan, insan vücuduna enerji sağlayan reaksiyonların birçoğu için gerekli olan Koenzim A’nın yapısına giren en önemli bileşen olarak sayılmaktadır.

Saç ve cilt üzerindeki canlandırıcı ve onarıcı etkileri ile bilinen pantenol, vücuttaki nem absorbsiyonunu artırarak hümektan etki göstermekte ve yumuşatıcı olarak kuru ciltleri daha elastik hale getirmektedir.

 

Koenzim Q10: Kozmetik CoQ10, antioksidan ve cilt düzenleyici etkilidir.

Topikal olarak uygulanan CoQ10 ciltteki antioksidan seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olur, kollajen ve elastin yapımının zarar görmesini engeller.

 

 

Doğal kaynaklı asitler ve türevleri

Hyaluronik asit, α-hidroksi asitler/alfa-hidroksi asitler/AHA, β-hidroksi asitler/beta-hidroksi asitler/BHA, salisilik asit ve tuzları, kaprilik asit ve türevleri sayılabilinir.

Kozmetik bileşeni olarak hyaluronik asit; antistatik, hümektan, nemlendirici ve cilt düzenleyici etkidedir.

 

Alfatokoferol, antioksidan özellik gösterir. Kozmetik bileşeni olarak alfatokoferol antioksidan, maskeleyici ve cilt düzenleyici ve deri üzerinde emoliyan etkilidir.

 

Askorbik asit yani C vitamini antioksidan etkilidir, kollajenin yapımı ve işlevi için gereklidir, melanin pigmenti yapımını düzenleyen tirosinaz enzimini de inhibe etmektedir. Yani ciltteki kahverengi lekeleri açmada kullanılır.

 

Alfa-hidroksi asitler kırışıklık önleyici, yaşlanma belirtilerini geciktirici veya genel cilt görünümü üzerine olumlu etkileri sebebiyle kullanılırlar. Alfa-hidroksi asit taşıyanüzüm(tartarik asit), limon (sitrik asit), elma (malik asit), badem ve kayısı(mandelik asit) gibi meyveler cildi gençleştirmeye katkıda bulunur. Alfa-hidroksi asitler cildin pul pul dökülmesini önler, soyucu özelliğe sahiptir ve cilt tahrişlerini azaltıcı etki gösterirler.

 

Yeşil çay (Camelia sinensis) polifenolleri (epikateşinler) doğal antioksidandırlar. UV hasara karşı antieflamatuar etki ilefoto koruyucu etkili olarak kullanılırlar.

 

Yaban mersini (Vaccinium macrocarpon) çekirdeği yağı omega 3, 6 ve 9 kaynağı olup kokusu nedeniyle kozmetikte tercih edilmeyen balık yağına alternatif sayılarak cildi güneş ışınlarının yarattığı hasar ve bozunmadan korur, kollajen ve elastin liflerinin yapımını sağlar.

 

Misket üzümü ve yer fıstığında bulunan resveratrol kozmetik bileşeni olarak antioksidan ve cilt koruyucu olarak belirtilmekte, diğer antioksidanlarla karşılaştırıldığı bir çalışmada UV ile artan foto yaşlanmada matriks metalloproteinazı önemli ölçüde inhibe ederek yaşlanma karşıtı etki gösterdiği ve UVB ışınlarına diğerlerinden daha koruyucu olduğu görülmüştür.

 

Üzüm çekirdeğinde (Vitis vinifera-Vitaceae) yüksek oranda (+)- kateşinin bulunmaktadır ve bu yüzden anti-aging kozmetik formülasyonlarda kullanılmaktadır.

 

Atkestanesi (Aesculus hippocastanum) çok aktif oksijen radikali temizleyicilerden biridir ve Vitamin E’den daha güçlü antioksidandır, yaşlanma karşıtı özellikleri vardır. Ginseng tümör hücreleri üzerinde sitotoksik etkili antioksidan ve anti-inflamatuvar etkili bir bitkidir. Limon ve lavanta yağının son yıllarda derideki etkileri incelenmektedir.

 

 

Sonuç

Yaşlanma ve cilt üzerine olan etkileri; özellikle bilimsel olarak gelişmiş ilaç ve dermakozmetiklerin kullanımı ile ekstrinsik yani dışsal faktörlerin baskılanması ile önlenebilir ve yavaşlatılabilir durumdadır. Özellikle şahsımın da akademik ortamda çalıştığım formüller olan UVA ve UVB ışınlarından koruyan titanyum dioksit veya paba türevleri içerikli veya bitkisel olarak tamanu ya da susam yağı içeren güneş koruyucu kremler, jojoba, tamanu, aloe vera veya hepsini birlikte içeren anti-aging etkili bitkisel kremler ve özellikle botoks etkili asetil 8 hekzapeptit gibi peptitleri içeren bitkisel ve peptit karışımı kırışıklık ve anti-aging kremler düzenli kullanımda cilt yaşlanmasını yavaşlatmakta, hatta geriye dönüşler çok rahat gözlenmektedir. Ayrıca koenzim Q10, A veya C vitaminleri gibi antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi humektan grubu nemlendiriciler de nemsizlik ve ciltte serbest radikal oluşumunu önlemektedir. Böylece üstte belirttiğim bitkisel ve sentetik etkin maddeleri sabah güneş kremi ve nemlendirici, akşam anti-aging ve kırışıklık kremi olarak kullanmak suretiyle hastalarımız yaşlanma etkilerini gayet rahat yavaşlatıp geriye çevirebilirler.

Fitoterapi ve Kozmetoloji Uzmanı Eczacı Mustafa Kutlu Kaytan‘ın Facebook Sayfası:

facebook.com/Greencuretr-2024902444496391/

Cilt yaşlanmasına neden olan faktörler ile cilt yaşlanmasını geciktiren doğal ve sentetik maddelerin anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !