Derin Cilt Kesikleri Sonrası İz Kalmaması İçin Yapılması Gerekenler

Bu tip kesikler ya dikiş atılarak tedavi edilir, ya da pansuman yapılarak kendi kendine kapanması beklenir. Bunun dışında kesiğe doku atılma işlemi de uygulanabilir. Kesiğiniz ne şekilde kapanırsa kapansın, sonrasında tedavi başlar. Ve kesiğin geçip bölgenin eski halini alması bir iki seneyi bile alabilir. Bu derin cilt kesikleri sonrası tedavi için yapılması gereken ise şöyledir.

Öncelikle kendi başınıza pek bir şey yapmamanızı öneririz. Çünkü kendi başınıza, bir yara izini tamamen tedavi edebilmeniz son derece zordur. Kafanıza göre uyguladığınız bir yöntem, izinizi çok daha kötü bir hale getirmenize neden olabilir. Sizin için en iyisi, yara izinizin iyileşmesini bir plastik cerraha bırakmanız olacaktır.

İz kalmaması için denenecek yöntemlerden biri, yara izinin tamamen çıkartıldıktan sonra yine dikilmesidir. Yara iziniz, sağlam olan kenarlarından çıkartılacaktır sonrasında ise uygun ve profesyonel cerrahi uygulamalar yapılarak tekrar dikilecektir.

Yara izi çıkartıldıktan sonra zig zag biçiminde tekrar dikilebilir. Bu şekilde kesik izinizin yönü değiştirilecektir. Bu göz yanıltması ise kesiğinizin neredeyse hiç dikkat çekmemesini sağlayacaktır. Hastalar tarafından, oldukça sık başvurulan yöntemlerden biridir.

Derin kesik izleri için kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise balondur. Balon yöntemi uygulanarak, dokunuzda genişletme yapılır. Kesik izinizin olduğu bölgenin hemen yanındaki sağlam dokunun altına yerleştirilir. Ameliyat ile yapılan bu yöntemde, sağlam derinin altına doku geliştirici bir balon konulacaktır. İlk etapta bu doku geliştirici balonun için boş olur. Haftalar geçtikçe balonun içerisine tuzlu su enjekte edilir. Ve balon böylece şişer. Balon şiştikçe, üzerinde bulunan deride de şişlik meydana gelecektir. İki ay içerisinde yeterli derecede sağlam doku elde edilince, ikinci bir ameliyat daha yapılır. Bu sefer kesik izi olan bölge alınır ve oluşmuş sağlam dokuda kaydırma yapılır. Böylece kesik izi kapanır.

Bunun dışında kesik izinizin durumuna göre lazer ile iyileştirmede yapılır. Lazerle tedavide büyük oranda kesik iziniz kaybolur. Bu da, çok sık kullanılan bir yöntemdir. Belli seanstan sonra yara iziniz kapanacaktır.

Derin cilt kesiklerinde iz kalmaması için ne yapmanız gerektiğini anlatan bilgilendirme yazısı.
Derin cilt kesiklerinde iz kalmaması için ne yapmanız gerektiğini anlatan bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !