Dermotolojide Ultrason

Dermatolojik Ultrason Kullanımı

Dermotolojide ultrason son dönemlerde çağ aştı. Teknolojideki gelişmeler ultrason cihazlarına bile ulaştı. Önceleri sadece bazı organları değerlendirebiliyorlardı. Günümüzde insan vücudunun en büyük organı olan cildi mükemmel çözünürlükle “görmek” için daha gelişmiş modeller hazırlanmaktadır. Evrim böylece tıbbın iki uzmanlık alanı arasındaki ortaklığı mümkün kıldı: radyoloji ve dermatoloji. Ultrasonun dermatozlarda kullanımı nispeten yenidir.

Konuyla ilgili ilk çalışmalardan biri 1970’lere kadar uzanıyor. Ancak en önemli ilerleme, tam olarak yeni ekipmanların gelmesiyle son on yılda gerçekleşti. Bir dermatoloğun sağ kolu olarak işlev gören bu “cilt okumasına” izin vermeye başladılar.Hem hastalıkları tanımlamak hem de kozmetik prosedürlere yardımcı olmak için. Plastik cerrahlar da tedavilerini ve bazı cerrahi müdahalelerin doğruluğunu iyileştirmek için görüntülemeden yararlanmaya başladılar. Cilt lezyonları söz konusu olduğunda ultrason tanı, değerlendirme ve tedavide yardımcı olabilir. Örneğin lezyonun bileşimini – yağ kisti gibi kistik mi, katı mı vasküler mi – ve anomalinin tam yerini cilt katmanlarına göre ayırt etmek mümkündür. Tamamen klinik bir analizle, bu lezyonlar yanlışlıkla karıştırılabilir ve yanlış yorumlanabilir. Dermotolojide Ultrason yazımız dışında ki kaynaklarımızı da inceleyebilirsiniz.

Dermotolojide Ultrason

Bir başka uygulanabilirlik ise farklı cilt kanserlerinin tanımlanmasındadır. Ultrasonografi, daha fazla veya daha az agresif bir tümörle karşı karşıya olup olmadığımızı anlatır. Ve lezyonun kalınlığını gösterir, ayrıca çıkarma ameliyatının planlanmasına katkıda bulunur, çünkü doktor rezeke edilecek alan hakkında daha kesin bir fikre sahip olacaktır.

Ek olarak, ameliyat sonrası izlemeyi destekler. Konjenital hastalıklarda ultrason, vasküler malformasyonların ve hemanjiyomların araştırılmasını kolaylaştırdığı için yine bir müttefiktir. Teşhisin yanı sıra, oral veya topikal ilaçlarla yapılan tedaviyi görüntüler aracılığıyla izlenir. Ve iyi sonuçlar verip vermediğini görmek mümkündür.

Sedef hastalığı, morfea ve hidradenit gibi iltihaplı hastalıklar dermatoloji alanındaki radyologların bir sonraki hedefidir ve bu arada en çok takipçi kazanacak alan bu olmalıdır. Sonuçta, çıplak göz iltihabı görmez, bu da en iyi davranış için rehberliği tehlikeye atar.

Estetik ve Güzellikte Ultrason

Ayrıca tedavilerin ve ameliyatların daha iyi planlanması, estetik sonuçların iyileştirilmesi. Güzellikte ultrason Estetik amaçlı dermatoloji de cihazın kullanımından yararlanmaktadır. Hyaluronik asit gibi yüz dolgu maddeleri söz konusu olduğunda, doktor bir haritalama yapabilir. Ve hastanızda kullanılan türü ve yeri belirleyebilir. Böylece biyopsiye gerek kalmaz veya komplikasyonları hızlandırabilecek bir birikimin olduğu yerde daha fazla materyal biriktirme riski yoktur. Görüntüler ayrıca uygulamanın tam olarak istenen cilt tabakasında gerçekleşmesine izin vererek damarlara  kaçınır. Aynı şekilde, ürünün çıkarılması gerektiğinde, ultrason prosedürü yönlendirebilir, komplikasyonları teşhis edebilir ve analiz edebilir.

Kozmetikte Ultrason

Kozmetikte cihaz cildin kalitesini, yaşlanmasını ve kalınlığını ölçmek için çalışır. Mikrofokuslu ultrason, lazer ve hatta dermokozmetik protokolleri gibi tedavilerden önce ve sonra hala etki edebilir. Plastik cerrahide, örneğin blefaroplasti, bişektomi ve rinoplasti ameliyatı olacak hastalar, cerrahın işlem bölgelerini görebilmesi ve sonrasında sonuçları ve olası komplikasyonları doğrulaması için önceden değerlendirilebilir. Aynı süreç, liposuction veya lokalize yağları parçalamak için enjeksiyon kullanan teknikler için de geçerlidir. Sayısız olasılığa rağmen, ultrasonun dermatolojide kullanımı hekimlerin kendileri için hala bir yeniliktir. Ancak teşhis ve tedavilerdeki faydaların ve daha iyi doğruluğun hem profesyoneller hem de hastaları tarafından bilinmesi gerekir.

 

/

error: Kopyalamak mümkün değil !