Dikkat: Bu Tarz Şampuanlar Saçları Döküyor ve Cildi Kurutuyor

Saçlarımız doğa koşullarına karşı ne kadar korunmasız değil mi? Bu yüzden en çok önem vermemiz gereken kısımlardan biridir saçımız. Kışın soğuğa yazın sıcağa karşı korumasız bir saç, problemli bir saçtır. Korumanın yolu da bakımdan geçer. Saçımıza ihtiyacı olan ne varsa onu vermeliyiz. Bunun ilk adımı ise doğru şampuanı seçmekten geçer.

 

 

Neden şampuan seçimi önemli

Şampuan seçimi yaparken ambalajına ve fiyatına aldanmayın. Bu seçim saç sağlımız açısından çok önemli. Çünkü şampuan saçın derisine nüfus ediyor. İçerisinde bulunan zararlı kimyasallar da bu saç derisine zarar veriyor. Ayrıca cildimizde bu durumdan olumsuz etkileniyor. Zamanla bu kimyasallara maruz kalmış cilt  nemini kaybederek kuruyor.

 

 

Doğru şampuan nasıl seçilir?

Doğru şampuan için öncelikle ambalajın arka tarafındaki içindekiler bölümünü incelemeniz gerekiyor. Hepsinin ne işe yaradığını bilmeye tabi ki gerek yok. Sadece saçınız için zararlı olan bazı kimyasalları bilmelisiniz. Ve bunlardan uzak durmalısınız.

  • İlk önemli maddemiz sülfatsız şampuan seçimi
  • İkinci önemli maddemiz ise parabensiz şampuan seçimi olmalıdır.

Şampuanda sülfat ve paraben var ise o şampuan doğal değildir. Yani sadece bu ikisine bakarak bile şampuanın doğal olup olmadığı yönünde fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Sülfat ve paraben içermeyen şampuan kullanmalısınız çünkü…

Bu tarz şampuanlar;

  • Saçta aşınma ve yıpranmaya neden olur.
  • Zamanla saç parlaklığını ve ışıltısını kaybederek mat bir görünüme sahip olur.
  • Aşırı cilt hassasiyeti oluşturabilir
  • Cildin ve saçın nemini alır, kurutur
  •  Saçları incelterek dökülmesine neden olur

 

Paraben meme kanserine neden olur

Paraben diğer kozmetik ürünlere de raf ömrünü uzatmak için maalesef çok fazla kullanılıyor. Çünkü diğer kimyasallara göre daha ekonomik. Tavsiyem paraben içeren ürünlerden mümkün olduğunca kaçmanız. Östrojen hormonunu taklit eden bu madde zamanla vücutta birikerek meme kanseri riskini arttırıyor ve tetikliyor. Bu sebeple kozmetik ürünler alırken ambalaj üzerinde “Paraben free” yani “Paraben yok” ibaresi olması çok önemli.

 

 

Bu tarifleri deneyin

Her zaman tercihimiz ve tavsiyemiz doğal ürünlerden yana. Saçlarınızın doğal yollarla daha sağlıklı olmasına yardımcı olmak için bazı püf noktaların bilinmesi gerekiyor. Evde kendinizde saç bakımınızı gönül rahatlığı ile yapabileceğinizi unutmayın.

Dışarıda yüksek fiyatlara satılan ürünler ile aynı etkilere sahip ve daha doğal yumurta maskesi tarifini deneyebilirsiniz

Zayıf ve cansız saçlar için önerdiğimiz yine evde kolayca hazırlayabileceğiniz hint yağı ile bakım yapabilirsiniz

Ve daha birçok sağlıklı saç önerilerini ve saç bakım maskelerini bu sitede bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi, meme kanseri ve daha bir çok zararı olan kimyasalları içeren şampuanlar üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !