Diş Dolgusu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

İnsan gördüğü şeylerden görmediğine kıyasla daha çok korkar. Bu yüzden diş tedavisi bazı insanlarda fobi haline gelmiştir. İnsanın ağzına sürekli aletlerin girmesi, ağzın açık kalması bazı kişilerde dişçiye gitmenin ötelenmesine sebep olmaktadır. Halbuki diş tedavisi sanıldığı kadar zor bir tedavi değildir. Herhangi bir hastalığa yakalandığımızda düşünmeden doktorlara başvuruyorsak güvenle diş hekimlerine de gitmemiz gerekir.

Diş hekimlerinin ilk çabası zarar gören dişi kurtarmaktır. Diş hekimine gidersem dişlerim çekilir mi gibi soruları aklınıza getirmemeniz gerekir çünkü bir diş hekimi için diş çekmek en son tercih olmaktadır.

 

 

Dolgu nedir ve nasıl yapılır

Dişlerde meydana gelen çürüklerden kurtulmanız için yapılan işlemlerin ilk sırasında dolgular gelir. Dişlerde oluşan çürükler temizlenerek yerine bazı materyallerin, tutucular ile eklenmesi işlemine dolgu denir. Burada kullanılan malzemeler dişin yapısına uygun olarak seçilip, çürükler temizlendikten sonra oluşan boşlukların kapatılması için kullanılır. Aslında bu işlem çürüklerden ya da kalıntılardan hasar görmüş dişin normal fonksiyonlarına yeniden kazandırılmasıdır. Dolgu sonrası çürüklerden kurtulan dişlerin yeniden çürümesi de engellenmiş olur.

Dişlerde problemler genelde iltihaplar ile başlar. Bu tür dişlere ilk etapta herhangi bir işlem uygulanmaz. Diş hekiminiz iltihabın giderilmesi için öncelikle size antibiyotik tedavisi uygular. İltihabı giderilmiş diş dolgu yapmaya hazır gele gelir. Dolgular kullanılan malzeme, dişin yapısı ve maliyetlerine göre çeşitli özelliklerde olmaktadır. Genellikle kişiye göre hazırlanan dolgu çeşitlerinde ağzın yapısı, alerjik durumlarda belirleyici faktörler olarak yer almaktadır.

 

 

Dolgu çeşitleri

Altın dolgu

Çok uzun süreli kullanım için en uygun dolgu türüdür. 20 yıla kadar ömrü olabilmektedir. Birçok uzmanın en iyi seçim olarak gördüğü altın dolgular en maliyetli dolgular olup, birkaç seansta tamamlanmaktadır.

 

Kompozit reçine dolgular

Dolgu yapılmak istendiğinde dişleriniz ile dolgunun doğal bir görünüm kazanmasını isterseniz kompozit reçine dolgular uygun olacaktır. Hazırlanan dolgu malzemeleri çürüğün ya da kırıkların olduğu bölgeye tatbik edilir, burada donup sertleşmesi için bırakılır. 3 ile 10 yıl arasında ömrü olabilen bu dolgular diğer dolgu türlerine göre aşınma ya da kırılma görülebildiği için çok sağlam olmayabilir.

Ağız sağlığı açısından sürekli leke, tartar ve ya diş taşına sebep olan çay, sigara ve kahve gibi ürünlerin tüketimi ile rengini kaybedebilir. Genellikle estetik görüntüye uygun olmasından ön dişlerde tercih edilir.

 

Amalgam dolgu

Amalgam da altından sonra en dirençli dolgu maddesidir. Aşınma gibi problemlere karşı tercih edilebilir. Fakat amalgam koyu renkli bir dolgu maddesi olduğu için ön dişlerde kullanımı uygun olmamaktadır. Gümüş, bakır, çinko ve kalaydan hazırlanan tozun cıva ile karıştırılarak yapılan dolgudur. Genellikle azı dişlerinde sık tercih edilir. Günümüzde dünya üzerinde en çok kullanılan dolgu türüdür. Uygulaması kolay ve pratiktir. Hastayı zaman bakımından da zorlamaz.

 

Inlay dolgu

Laboratuvar ortamında ölçüsü alınmış dişe göre hazırlanan altın veya porselenden hazırlanan dolgulardır. Çok hassas çalışma gerektiren bu dolgular özel tekniklerle dişe yapıştırılır. Hem maliyetli hem de uzun süreli tedavi ile tamamlanır.

 

Dolgu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Dolgu işlemi sonrası dişlerde hassasiyet artar. İlk birkaç gün sıcak ve soğuk tüketmek hassasiyeti artan dişlerde sorun olabilir. Dolgu yapılan tarafla yemek yememek dolgunun kısa sürede diş ile birleşmesini sağlar. Yerine alışan, uyum sağlayan dolgular zamanla hassasiyet problemlerine son verir. Dolgu sonrası sızlama da görülebilir. Bu durumlara zaman zaman ağrı da eşlik eder. Tüm bu durumlar bir-iki haftaya kadar normal olup kendiliğinden geçer. Israrcı ve inatçı ağrı şikayetleriniz varsa üç haftaya kadar ağrılarınız geçmiyorsa ya da dolgu bölgenizde ağrı devam ediyorsa yeniden diş hekimine görünmeniz gerekebilir. Dolgu sonrası diş hekimleri hastalarına ağrı kesici ilaçlar önermektedir.

 

 

Dolgu fiyatları

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yayınlanan 2018 yılında uygulanacak ağız diş sağlığı muayene ve tedavi ücretleri tarifesine göre dolgu fiyatları 125 TL den başlayıp 1050 TL ye kadar çıkmaktadır. Tarifenin taban fiyatında amalgam dolgular yer almaktadır.

Diş dolgusu çeşitleri nelerdir, hangi dolgular en yaygındır, diş dolgusu fiyatları nelerdir vb. sorularınızın cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !