Diş Teli Neden ve Nasıl Takılır

Ortodonti nedir?

Genel diş polikliniklerine gittiğiniz zaman gözünüze muhakkak ortodonti kelimesi çarpmıştır. Hekimlerde olduğu gibi diş hekimlerinde de branşlaşma olup özellikle çene yapısı ile ilgilenen, bu konuda uzmanlaşan diş hekimlerine ortodondist denir.

Diş teli çene yapısındaki bozukluğa bağlı olarak gelişen diş çarpıklığında tercih edildiği gibi dişlerin çıkmadığı durumlarda ya da damak problemlerinde de tercih edilir.

 

 

Diş teli ne zaman taktırılmalıdır?

Diş teli taktırmak için yaş, mümkünse 15 yaşına kadar tercih edilmelidir. Diş yapısı oturmaya başladıktan sonra tedavi süresi uzayabilir. Bu yüzden çocukluk çağında iken diş teli taktırmak daha faydalı olacaktır.

 

 

Diş teli nasıl takılır?

Dişlerin büyümesi tamamlandığında diş teli tedavisi için diş çekimi ya da çene operasyonları gerekebilir.

Diş teli takılmadan önce uzun veya kısa bir süreç ağız yapınıza göre sizi bekler. Eğer ağız sağlığına önem veren biri iseniz, dişlerde çürük gibi problemleriniz yoksa diş teli kısa bir sürede takılır. Dişlerde çürük ya da diş eti gibi problemleriniz varsa öncelikle bunların tedavisi gerçekleştirilir ve sonrasında diş teli takılır.

 

Diş çekimi

Diş teli takılmadan önce dişleriniz olması gereken pozisyonuna göre ayarlanır. Düşmeyen süt dişleri varsa, ya da bir yetişkinseniz problem çıkarabilecek 20lik dişlerin diş teli öncesi çekilmesi gerekir. Diş teli taktırmak isteyen bir kişinin en çok aklına takılanlardan biri de dişlerin çekilmesidir. Burada unutulmaması gereken nokta hiçbir diş hekimi zorunlu olmadıkça diş çekmeyi istemez.

 

Neden diş teli taktırılmalı?

Diş teli takılmasını çok ağrılı ve dişlere eziyet edecek kadar kötü bir işlem gibi düşünenler olabilir fakat diş teli takma işlemi dişlere yapıştırma işlemidir. Çene yapısındaki bozukluk, dişlerdeki çarpık yerleşim gibi sorunlar zamanında giderilmezse ileride daha fazla başınızı ağrıtır. Yeme güçlüğü, sindirim sistemi problemleri gibi bir takım rahatsızlıklar zamanla artacaktır.

Diş teli taktırmayı muhakkak hiçbir çocuk istemeyecektir. Bu noktada aile; çocuğuna bu işlemin zararsız olduğunu, çiğneme problemlerinden kurtulacağını, konuşmasının daha düzgün olacağını ve sağlıklı bir ağız yapısı olacağını idrak ettirmelidir.

Diş teli sonrasında sancılı ya da şiddetli ağrılarınız olmaz. İlk bir iki haftalık süreçte alışana kadar garip bir his olacaktır. Sizi rahatsız etmeyecek kadar ufak ağrı ya da sızlamalar görülebilir bu da dişlerinizin yapısı ile alakalı bir durumdur.

 

Diş teli ile yemek yemek

Diş teli taktırırsam hiçbir şey yiyemem gibi düşünceleriniz varsa bu da gereksiz bir düşüncedir. Sadece ilk birkaç gün, alışma süreci geçene kadar olabilecek bir durumdur. Bu süreç her ay teller bir kademe daha sıkıldığında tekrar edebilir ama buna da kısa zamanda alışırsınız.

 

Ne kadar sürer?

Diş teli taktırmak halk arasında en az iki yıl sürer gibi bir algı yaratsa da aslında bu kişiye göre değişen bir süreçtir. 8 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde tedavi olduğu gibi bölgesel birkaç dişe uygulanabilen 3-4 aylık tedavilerde mevcuttur. Tedaviniz ile ilgili geçecek süre hakkında en doğru bilgiyi ortodondist verecektir.

Tel takıldıktan sonra geçen süreçte de beslenmenize normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekir;

 • asitli içeceklerden,
 • dişlerin arasına kaçabilecek kabuklu yemişlerden,
 • sakızlardan ya da karamel, çikolata gibi dişe yapışan ürünlerden

uzak durmanız gerekir.

 

Diş teli bakımı, görünümü ve çeşitleri

Diş teli sonrası ağız bakımına normalden daha fazla özen göstermeniz gerekir. (Her yemek sonrası dişleri fırçalamak gibi) Ayrıca diş teli kullanımına bağlı olarak bu bölgeler bakteri gibi mikro organizmalara davetiye çıkaracağı için daha özenli bakım gerekir. Diş teli kullanımına bağlı olarak (erken yaşlarda müdahale çok önemli) çene yapısında düzelmede görülür. Seramik ve metal şeklinde olan diş tellerini sosyal hayatınıza göre tercih edebilirsiniz. Seramik diş telleri diş renginde olabildiği için görüntü bakımından kişiyi rahatsız etmez. Fakat tedavi sürecinin daha hızlı, etkili olması açısından ve dayanıklılık bakımından metal diş teli tercih edilmektedir.

 

 

Diş teli kullanmanın faydaları

 • Çenede oluşan kapanma problemleri önlenir.
 • Dişlerin birbirine tam oturmaması sonucu meydana gelen konuşma bozuklukları giderilir.
 • Çene eklemlerinde meydana gelebilecek erimeleri engeller.
 • Çarpık çıkan ve birbirine baskı uygulayan dişler tel takıldığında problemi olmayan dişlere etki etmez. Böylece sağlam dişlerde ileride problem çıkartmaz.
 • Diş teli sonrası dişlerin duruş bozuklukları giderildiği için gülüşlerde düzelecektir.
 • Uyumsuz dişler çeneye daha fazla baskı yapacağından zaman zaman oluşan baş ağrılarını da engeller.
 • Diş eti problemlerini engeller. Düzensiz ve çarpık yerleşmiş dişler sürekli diş etlerine baskı yapacağından sürekli diş eti iltihapları görülür.
 • Çiğneme problemlerini de azaltacağı için sindirim problemi yaşayan kişilerde de diş tellerinin faydası görülür.

 

 

Diş teli taktırmanın önemi

Diş telini kullanmak istemeyen kişilerde en büyük korku görsel olarak duyulan kaygıdır. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde görülen bu korkuya karşı ailelerin desteği olmalıdır. Dişlerde oluşan düzensiz yerleşim tedavi edilmezse ileride düzeltilmesi daha zordur. Vaktinde müdahale edilmeyen bu tür durumlar yaşın ilerlemesi ve dişlerin iyice yerine oturması sonucu cerrahi operasyonlar gerektirebilir.

 

 

Diş teli fiyatları nedir?

Bu tür diş problemleriniz varsa ortodonti uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Sizin için en uygun süreci uzmanınız belirleyecektir. Diş teli tedavisi özel yaptırılacak olursa 3500 TL ile 5000 TL arasında değişen fiyatlarla sunulmaktadır. Devlet imkanlarından faydalanıp yaptırmak isteyen kişiler içinse 1000 TL ile 1500 TL arasında değişen fiyatlar çıkmaktadır. Fakat devlet kurumlarında oluşan yığılmalar nedeni ile uzun bir süreç sizi bekleyebilir.

Diş teli hangi durumlara taktırılmalıdır, fiyatları nelerdir, diş teli taktırmanın faydaları nelerdir ve daha bir çok sorunuzun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !