Diyabet İçin Zararlı 10 yiyecek

Diyabet için Zararlı Yiyecekler

Diyabet yani şeker hastalığı kronik metabolizma hastalıkları arasında 2015 yılı verilerine göre en yaygın olanıdır ve yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile her geçen gün daha fazla insan şeker hastalığına yakalanmakta veya prediyabet tanısı almaktadır.

· 2015 yılında 30 milyona yakın Kuzey Amerika nüfusunun %10 kadarı şeker metabolizması bozukluğu tanısı ile tedavi ve takibe alınmıştır.

· 2015 yılı verilerine göre  1.5 milyona yakın çocuk ve yetişkin Tip 1 diyabet ilk tanısı almaktadır.

·Diyabet, 2020 yılı itibarıyla ABD’de covid 19 hastalığından sonra diyabet ve komplikasyonlarına bağlı sebepler ön sıralarda ki ölüm sebeplerindendi.

Bu istatistikler göz korkutan rakamlar içermekte ve yıllar içinde daha kötüye gitme eğilimi vardır.

Diyabet, kişinin kanında yüksek seviyede şekerin hücre içine hızla alınıp enerji için kullanılamadığı metabolik bozukluktur. Yüksek kan şekeri seviyeleri, insülin yetersizliği (Tip 1 diyabet) veya vücudun hücre seviyesinde oluşan otoimmün veya spontan olarak insülin reseptör direncine(Tip 2 diyabet) bağlanmaktadır.

Şeker hastalığı hastalarda kan şekeri seviyesinin düzenlenerek oluşabilecek sinir bozukluğu(nöropati) retinopati ve vaskülopatinin oluşumunu geciktirmek için elzemdir. Kan şekerini yükselten glisemik endeksi yüksek gıdalar diyabetli hastalarda zehir hükmünde vücuda zararlıdır.

Şeker hastaları için en tehlikeli gıdalar aşağıda listelenmiştir:

 

 

1. Beyaz ekmek

Beyaz ve rafine ekmek sevile ve keyifle tüketilen bir gıda olması yanında üç zehir olarak anılan beyaz undan yapılması nedeni ile diyabeitk hastalarda en tehlikeli yiyecekleirn başında gelmektedir.

Beyaz ekmek kepek veya yulaf gibi lif oranı yüksek olan mamüller kullanılmadan yapılır ve karbonhidrat içeriği çok hızlı bir şekilde vücutta metabolize olarak insülin salgısının çok hızlı aktifleşmesine yol açar. Glisemik indeksi çok yüksektir.

Yüksek lifli yulaf, çavdar veya kepekli ve mümkünse tuz oranı düşürülmüş ekmekler sıklıkla hekimler tarafından diyabetli hastalara önerilmektedir.

 

 

2. Karbonhidrat yükü GDO’lu mısır gevrekleri

Hızlı sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi pratik ve kolay hazırlanan mısır gevreği-süt  kombine kahvaltılar aslında glisemik indeksi tavan yaptıran ve oldukça sağlıksız beslenme unsurları içinde sayılması gereken bir üründür.

Yulaf ezmesi, yulaf kepeği, karabuğday, buğday kepeği, arpa ve diğer liften zengin tahılları içeren müsli vb tahıl kurutulmuş meyve içerikli kahvaltılıkları diyebetik hastaların tercih etmesi gerekir.

 

 

3. Yağlı etler

Yağlı etler diyabetik hastalarda hiperkolesterolemi riski taşıdığı için az miktarlı ve seyrek olarak tüketilmesi daha uygun olacaktır.

Healthy-Food dergisi 2018 yılında yayınlanan çalışması ile et tüketiminin Tip 2 diyabet riski ile sürekli bağlantılı olduğunu bildirmektedir. Et tüketiminin kolayca seviyesi düşürülebildiği için kırmızı et ve eşgüdümlü glisemik gıdalardan sakınmaya yönelik yapılacak diyet deneyimleri için  farklı ihtimalleri gözeterek hastaların bu konuda detaylı bilgilendirilmesi gerekir. Et yanında doymuş yağ asitlerinin de diyabetik hastalarda olumsuzluk yaratacağı bilinmektedir olabildiğinde kullanımından sakınılmalıdır. Diyabetik hastalarda ateroskleroz hızlanır ve kalbe ait oluşan sinsi riskler diyabetik hastalarda duyu kaybı olması nedeni ile ağrısız, sessiz kalp infarktüsü olarak karşımıza çıkar. Diyabetiklerin kardiyolojik riskleri doymuş yağ asitlerinin, kan kolesterol seviyelerini yükseltip kalp hastalığı oluşma sürecini hızlandırır.

 

 

4. Asitli içecekler

Tatlandırılmış veya doğal şeker ile yapılmış her gazlı içecek diyabetikler için risklidir kaçınılmalıdır. Tatlandırıcı aspartam mesane kanseri riski nedeni ile normal şekerli asitli içecekler ise yüksek glikoz yükü ile diyabetiklerin metabolizmasını bozması nedeni ile şeker hastalarının uzak durması gereken içecek grubundandır.

 

 

5. Kutu meyve suları

Kutu meyve suları kan şekerini hızla yükseltir ve gereksiz bir şeker yükü oluşturarak hem vücudun kısıtlı insülin rezervini tüketir ve kontrinsülin sistemini aktive ederek kan şekeri yükselmesini kontrolsüz bir döngüye sokar.

 

6. Beyaz pirinç

Beyaz pirin sağlıklı beslenmeleri ile bilinen Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezi olmasına rağmen yağsız ve tuzsuz duru suya haşlanması nedeni ile glisemik indeksi yanında yağ ve tuz ile ekstra bir sağlık riski oluşturmadığı için Japonya ve Çin gibi ülkelerde sağlıklı bir besin iken ülkemizde yağlı ve tuzlu hazırlanan pirin pilavı uzakdoğu muadilleri kadar masum değildir. Kendi başına lif içermeyen pirinç vücutta hızla şekere dönüşmesi ile diyabetikler için zehir hükmündedir. Kaçınılmalıdır. Pirinç pilavı yerine bulgur, rafine edilmemiş pirinç, kara pirinç veya kara buğday tüketimi diyabetiklere önerilmektedir.

 

 

7. Patates ve patates kızartması

Her türlü patates içerdiği yüksek nişasta sebebi ile diyabetik diyetlerden uzak tutulmalıdır. Yağda kızarmış, suda haşlanmış her form patates vücuda girdiği anda hızla glikoza dönüşme yollarına girer ve hızla kan şekerini yükseltir.

 

 

8. Krep yada waffle

Krep ve waffle yapmayı ve yemeyi seviyorsanız bu 2 lezzetli tatlıyı diyabetik arkadaş ve akrabalarınızdan uzak tutmalısınız. Waffle ve krep her ne kadar yağ içermese de sıklıkla beyaz undan yapılması nedeni ile glisemik olarak riskli bir yiyecektir. Fakat hazırlanma aşamasında kepekli un veya tam buğday unu ile hazırlayacağınız waffle veya krep beyaz una göre yüzde yüz daha az glisemik riske sahiptir.

 

 

9. Şekerli Meyveler

Meyveler herkes için sağlıklı diyet unsurlarıdır. Liften zengin yaban mersini, ekşi elma ve guava gibi şeker oranı düşük meyveleri tercih etmeniz iyidir. Ancak canınız muz, kavun veya mango çekiyor ise yiyeceğiniz porsiyonu dikkatle ayarlamanız şekerinizin regülasyonu için elzemdir. Küçük bir muz veya birkaç dilim mango şeker hastaları için tüketilmesine izin verilen sınırlar içindedir.

 

 

10. Aromalı Kahve

Sade bir fincan kahve prediyabetik veya diyabetik kişiler için sorun teşkil etmez. Ancak Frapuccino, Machiato vb kahvelerin içine yağlı krema, tatlandırıcı şurup vb eklemeler ile sade bir kahvenin çok üstünde kalori vücudunuza bu fantezi kahveler ile girebilmektedir.

error: Kopyalamak mümkün değil !