Diyet Listesinde Olması Gerekenler

Diyet listesi hazırlarken hangi sebzelerin nasıl pişmesi gerektiğine, hangi sebzelerin listede yer alması gerektiğine veya hangi saatlerde hangi sebze yemeğinin yenmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Diyet yapmaya karar verme aşamasında hazırladığınız ve uyulması harfiyen gereken listede hangi yiyecek ve içeceklerin bulunduğu vereceğimiz kilo için çok önemlidir. Sağlıklı kilo vermek sağlıklı beslenmekten geçer. Bu yüzden ne yediğiniz ne yemediğinizden çok daha önemlidir. Kas dokusundan kaybetmek kilo vermek değil kendi vücudunuza zarar vermektedir.

 

 

Yiyebileceğiniz Sebze ve Meyve Listesi

Diyet listesine ekleyebileceğiniz sebze ve meyvelerin listesi aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Hangilerini hangi öğünlerde ve hangi şekillerde tüketmeniz gerektiğini öğrenmek ve uygulamak için listeyi iyice incelemeyi unutmayın.

  1. Yumurta : Yumurta son zamanların en popüler diyet yiyeceği. Her ne kadar bazı uzmanlar yumurtayı yenmemesi gereken bir gıda gibi görse de hayır, yumurta mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecek. Fakat yalnızca kahvaltıda ve yalnızca haşlanmış beyaz kısmını.
  2. Balık : balığın ne kadar sağlıklı olduğunu ve her yaşta mutlaka yenmesi gerektiğini artık herkes söyledi. Bu anlamda diyet listelerinde mutlaka olması gereken bir diğer yiyecek elbette ki balıktır. Balığı isterseniz akşam yemeğinde isterseniz de öğle yemeğinde orta boy şeklinde ve ızgara olarak tüketebilirsiniz. Yemeyeceğiniz tek parçası derisi. Bu oldukça önem arz ediyor.
  3. Lahana: Lahana her ne kadar kokusu yüzünden sevilmese de ne kadar ödem attırdığı konusunda eline su dökebilen herhangi bir ödem attırıcı da yok. Bu anlamda diyet listenizde mutlaka yer verin. Dilerseniz haşlayıp suyunu içebilir dilerseniz de zeytin yağlı pişmesi şartı ile akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz.
  4. Bulgur: Her ne kadar şöhreti pirinç kadar olmasa da pirinç içerisinde bulunan şeker oranına kıyas edildiğinde diyet listelerinin en doyurucu ve en sağlıklısıdır. Pilav yemek isterseniz pirinç değil de bulgur pilavı, sarma yapmak isterseniz de yine pirinçten değil bulgurdan iç yapmayı unutmayın.
  5. Kuru Kayısı : Özellikle sabahları aç karna tüketeceğiniz kuru kayısı bağırsaklarınızı hızlı çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır. Akşamları da yatmadan iki saat önce yemeniz sabaha daha zinde uyanmanızı sağlarken lifli yapısı ile de sizi tok tutar.
diyet listesinde olmasi gerekenler
diyet listesinde olmasi gerekenler
error: Kopyalamak mümkün değil !