Diyette Yapılan Hatalar ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet yapmak kilonuzun fazlalığına göre uzun ve zor bir süreci de beraberinde getirebilir. Bu süreçte kulaktan dolma bilgileri, etrafınızdan duyduğunuz tavsiyeleri uyguladığınızda bir çıkmaza girmeniz kaçınılmaz olacaktır. Kilo verme süreci istek ve istikrarı aynı zamanda sağlıklı ve bilinçli beslenmeyi de gerektirir. Kilo verme çabanızın sonunda başarıya ulaşmak istiyorsanız zararsız gibi görünen ama kilo vermenizi durduran hatta kilo almanıza neden olabilecek noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

Farkında olmadan kalori alınmaktan kaçının

Masum olduğunu düşünerek yediğiniz yiyecekler kilo vermenizi engelleyebilir. Örneğin peynir güzel bir protein kaynağı olmasına rağmen et, tavuk ve balık kadar kolesterol ve yağ içeriğine sahiptir. Yerken size masum gelen peynirli salatalar, peynirli yumurtalar veya peynirli atıştırmalıklar aldığınız toplam kaloriyi arttırmış oluyor. Farkında olmadan bunu haftada 2 – 3 kere yaptığınızda aslında diyetinizi bozmuş oluyorsunuz. Size masum gelen küçük kaçamakların kilo vermenize engel olabileceğini unutmayın.

 

 

Başkalarının tabaklarından yemek yemeyin

“Ben yemedim ama arkadaşımın tabağındaki patateslerden sadece 2 tane yedim.”, “Ben tatlı siparişi vermedim ama eşimin tatlısından 2 – 3 çatal aldım.” gibi sebeplerle kendi yemeniz gerekenler dışında arkadaşlarınızın, eşinizin, çocuklarınızın tabaklarından birkaç lokmalık yemekler de yeseniz totalde diyetinizi bozmuş oluyorsunuz. Bu da istediğiniz ölçüde kilo verememenize ya da kilo almanıza neden oluyor. Canınızın istediği bir şeyi porsiyon kontrolüyle bir öğününüzde yemeli gün içinde diğer öğünlerinizde kalori kısıtlamasına gitmelisiniz.

 

 

Kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltının iştah yönetiminde ve kilo kontrolünde etkisi çok büyüktür. Az öğün yiyerek daha çok zayıflayacağınızı düşünmeyin. Klasik peynir, ekmek, zeytin ve yumurtalı kahvaltı yapmak zorunda değilsiniz. Bir bardak süt veya sütlü kahve ve yanında bir porsiyon meyveyle kahvaltı yapabilirsiniz. Bir bardak sütlü kahve ve yanında 10 tane fındık veya bademle kahvaltı yapabilirsiniz. Önemli olan kahvaltınızın içeriğinden çok uyandığınız andan itibaren metabolizmanızın harekete geçmesidir. Kahvaltınızı atlamayarak hem metabolizmanızı çalıştıracak hem de kan şekerini stabil düzeyde tutarak öğle yemeğine gözü dönmüş bir şekilde oturmamanızı sağlayacaksınız.

 

 

Ne kadar çok spor yaparsanız o kadar çok zayıflamazsınız

Fiziksel aktivitenin zayıflamadaki etkisi % 20 ile % 30 arasında değişir. Zayıflama konusunda temel olan şey beslenmenizi kontrol altına almak, porsiyonlarınızı küçültmek, sağlıklı ve kaliteli beslenmektir. Onun dışında yaptığınız egzersizlerde kas yağa, yağ kasa dönüşemez. İkisi de birbirinden farklı dokular olduğundan fizyolojik olarak böyle bir durum mümkün değildir. Fazladan spor yaparak daha çok zayıflamayacak ancak kas kitlenizi artırırken diyetle beraber yağda kaybederseniz bedeninizde incelme görülecektir.

 

 

Diyetinizi Sabote Etmelerine İzin vermeyin

Çok zayıfladın artık zayıflamana gerek yok, senin için pişirdim burada ye de evde yemezsin, sensiz boğazımdan geçmiyor, artık kilo verme hastalıklı gibi görünüyorsun diye hiçbir zaman kulak asmayın. Bu kişilere karşı kırmızı bir çizgi çizip sınırınızı belirlemesiniz. Çok kararlı olduğunuzu onlara hissettirmeli ve mümkün olduğunca ısrarlardan kaçarak hedefinize odaklanmalısınız. İstediğiniz kiloya geldiğinizde diyetinizi kendi isteğinizle sonlandırmalısınız.

 

 

Bir Isırık Almayın

Zayıflamak istiyorsunuz, çok sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsunuz ancak kilo veremiyorsanız bunun sebebi çok masumca görüp bir ısırık aldığınız yiyecekler olabilir. Bir ısırık çikolata, bir ısırık sandviç, bir ısırık bisküvi gibi yiyecekler bir hafta sonunda sizin hiç beklemediğiniz kadar yüksek kaloriye ulaşabilir ve sizin hedefinize ulaşmanızı sekteye uğratabilir. Bir ısırıkların hiç de masum olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bir ısırıkları aklınızda masumlaştırdıkça bu kaçamaklara devam eder ve başarısız olursunuz.

Çok spor çok kilo verdirir mi, gerçekten bir ısırıktan bir şey çıkmaz mı, kahvaltı es geçilmeli mi ve daha bir çok sorunun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !