Doğal 11 Yöntemle Siyah Nokta, Sivilce ve Akne Lekelerinden Kurtulun

Siyah noktalar, esasen ucu açık sivilceler, ve sivilce lekeleri vücudunuzun her noktasında oluşabilir ve uğraşması sinir bozucu olabilir. Şayet siyah noktalarınız ve sivilce lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız bu yazımızda aktaracağımız bazı başarılı tedavilerden bir veya birkaçını cildinizi temizlemek ve koyu lekelerin oluşmasını önlemek için deneyebilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulun

1- Bal ve tarçın kullanın

Bal doğal bir antibiyotiktir ve cildinizin gözeneklerine dolan kiri çekerek temizlemekte kullanılabilir. Bir yemek kaşığı bal ile yarım çay kaşığı tarçını karıştırın ve ellerinizle yüzünüze sürün. Daireler çizerek 3 dakika boyunca yüzünüzü ovun ve ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

 

2- Yumurta akı maskesini deneyin

Yumurta akı gözeneklerinizi sıkılaştırdığından içlerinde sıkışan kirleri dışarı çıkarır ve cildinizi temizler. İki yumurtanın akını sarılarından ayırın ve bir kısmını yüzünüze ince bir tabaka olacak şekilde sürün. Kuruması için iki dakika bekleyin ve üstüne ikinci kat yumurta akını sürün. Kuruması için 10-15 dakika daha bekleyin. Yumurta akı elinizle dokunabileceğiniz kadar kuruduğunda ve cildinizi sıkı hissettiğinizde ılık su ile durulayarak yüzünüzü temizleyin.

 

3- Kil maskesi yapın

Cildinize uygun bir toz kozmetik kil satın alın. Bir yemek kaşığı toz kili yeri kadar elma sirkesi ile karıştırarak krem hale getirin ve yüzünüze sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra elinizle dokunun ve kuruduğunu görünce ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

 

4- Yulaf ezmesi ve yoğurtla temizlik

Yoğurtta bulunan laktik asit ve yulaf ezmesindeki yatıştırıcı özelliklerle siyah nokta önleyici bir formül imal edebilirsiniz. 3 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve birkaç damla limon suyu ve zeytin yağını karıştırın. Karışımı yüzünüzün sorunlu bölgesine hafif hareketlerle sürün. 10 dakika kadar kurumaya bırakın ve sonra ılık su ile temizleyin.

 

5- Zerdaçal ve nane suyunu deneyin

Her ikisi de evde sık kullanılan baharatlardan olan zerdaçal ve nane, gözeneklerinizdeki kirlerin temizlenmesine yardımcı olur. Nane çayı (normal çay gibi) demleyin ve soğumaya bırakın. İki yemek kaşığı nane suyu ile bir yemek kaşığı zerdaçal tozunu karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 10 dakika kadar bekleyin ve sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 

6- İngiliz tuzu ile temizleyin

İngiliz tuzu (magnezyum sülfat) ile iyotu karıştırın ve bakterilerle savaşan mükemmel siyah nokta temizleyici bir elde edin. Bir yemek kaşığı İngiliz tuzu ile sıcak suyu karıştırın ve birkaç damla iyot ekleyin. Tuzun sıcak suda tamamen çözündüğünü görene kadar karıştırın. Biraz pamuk kullanarak solüsyonu yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile hafifçe durulayarak yüzünüzü temizleyin.

 

Sivilce ve Akne Lekelerinden Kurtulun

Sivilce lekeleri esasen iki türdür; erken akne yaraları sonradan kaybolan lekelerdir, uzun ömürlü akne yaraları ise cilt dokusunda kabarık lekeler oluştururlar. Kötü haber tedavi edilmeyen akne her iki yara ve lekelere sebep olabilmesidir. Okumaya devam ederek bu lekelerden nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

1- Aloe vera kullanın

Aloe veranın ihtihaplanmayı önleyici özelliği bulunmaktadır ve uygulandığında akne yarasının kırmızılığı solacaktır. En ideali aloe vera bitkisinden jel elde etmektir. Bitkiden bir dal koparın, yıkayın ve jel kısmına ulaşana kadar iğneli kabuğunu soyun. Bu jeli direkt olarak akne yaralarının olduğu bölgelere günde iki defa sürün ve yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra su ile yıkayın. Aloe vera bitkisine erişiminiz yok ise eczanelerden veya güzellik mağazalarından aloe vera kremi veya jeli alabilirsiniz.

 

2- Salatalık kullanın

Salatalık yüksek seviyede su içerdiğinden cildin nemlendirilmesi ve akne yaralarının sebep olduğu iltihabı yatıştırmada kullanılabilir. Taze bir salatalık alın ve dilimleyin. Bir dilimi direkt olarak akne yaralarının / olduğu bölgeye koyup 15 ila 30 dakika bekleyin. Hafifçe cildinizi yıkayın.

Yukarıdaki işlemler cildin sakinleştirilmesi için uygulanmaktadır.

 

1- Şeker deneyin

Granül şekeri az su ile karıştırın ve krem haline getirin. 1 yemek kaşığı granül şeker ile 1-2 çay kaşığı suyu karıştırın.  Hafifçe yüzünüze dairesel hareketlerle sürerek ölü deri hücreleri ile birlikte lekeli deriyi de temizleyin. Daha sonra yüzünüzü su ile durulayın.

 

2- Limon suyu kullanın

Limon suyu antibakteriyel olduğundan akne lekelerini ve bakterileri temizler. Limon suyundaki asit aynı zamanda aşındırıcı bir etki gösterdiğinden lekeli deri dokusunu ölü hücrelerle birlikte ciltten sıyırır. C Vitamini vücudunuzun kolajen üretmesine yardımcı olur, kolajen ise vücudun yeni deri hücresi üretirken ihtiyacı olan bir bileşendir. Aynı zamanda limon doğal bir ağartıcıdır ve koyu yaraların rengini zamanla açar ve görünmesini zorlaştırır. Taze bir limonun suyunu sıkın ve aknelerinizin olduğu bölgelere pamuk kullanarak sürün. Sürerken dokundurup çekmeye özen gösterin ve bakterileri dağıtmamaya çalışın. Bir saat kadar yüzünüzde kurusun ve daha sonra yüzünüzü yıkayın. Uyarı: Limon suyu asidik olduğu için şayet hassas bir cildiniz varsa tahrişe neden olabilir. Tahriş olduğunu hissederseniz aynı ölçüde su katarak seyreltin. Uyarı: Limon suyu uyguladıktan sonra güneşe çıkarsanız limon suyunu içine çeken cildiniz güneş ışınları ile reaksiyona girer ve yüzünüz beyazlayacağına daha da kararır.

 

3- Kabartma tozu (soda) kullanın

Kabartma tozu gözenekleri temizler ve hem bakterileri hem de ölü deri hücrelerini sıyırır. Böylece yeni deri tabakası oluşumuna imkan tanır. 1 yemek kaşığı kabartma tozu ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın ve akışkan olmayan bir krem elde edin. Elde ettiğiniz kremi direkt olarak aknelerin/akne lekelerinin bulunduğu bölgeye sürün ve 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu işlemi günde en fazla iki defaya kadar tekrar edebilirsiniz.

Siyah noktalar ile akne ve sivilce lekelerinden kurtulmak için bolca yöntem bu yazıda anlatılmaktadır
Siyah noktalar ile akne ve sivilce lekelerinden kurtulmak için bolca yöntem bu yazıda anlatılmaktadır
error: Kopyalamak mümkün değil !