Doğal Kekik Yağı Nasıl Yapılır

Evde Doğal Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Doğal kekik yağı nasıl yapılır, elbette taze kekik bitkisinin kısmen kurutulmuş yaprak ve çiçeklerinin birlikte sıcak buhar ile damıtılması ve burada oluşan aromatik yağ asitlerinin toplanması yolu ile üretilir. Damıtma keskin baharatlı kokusu olan kırmızı, kahverengi veya turuncu renkli kekik yağı üretir. Ayrıca damıtma ile beyaz, hafif kokusu olan berrak veya açık sarı bir yağ elde edilir. Daha önce belirtildiği gibi, kimyasal bileşimi üretiminde kullanılan kekik türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Neyse ki, evde demlenmiş doğal kekik yağı yapabilirsiniz.

İşte burada kullanabileceğiniz bir tarif var:

 

 

Ev şartlarında doğal Kekik yağı nasıl yapılır ?

Yapımı için ihtiyaç listesi:

 • ½ bardak taze kekik
 • 4 çay bardağı yağ (örneğin zeytinyağı)
 • Havan ve havan tokmağı
 • Tencere
 • Huni
 • Cam kap

 

 

Pratik tarifimizle doğal kekik yağı nasıl yapılır 

 • Kekikleri yıkayın ve temiz bir bez ile ovalayarak kurulayın. Ayrıca güneşte kurutabilirsiniz veya salata malzemelerini kurutma makinesine koyabilirsiniz.
 • Otları havanda ezin doğal yağlarını bırakın.
 • Tencerenin içine ezilmiş kekik ve ezme sonrası açığa çıkan aromatik özsu ve yağ karışımını koyun, ek olarak kekik yağı yapımı sırasında taşıyıcı yağ olarak kullanacağımız zeytinyağını ekleyin. Bu karışımı en az beş dakika veya kabarcıklar oluşana kadar kısık ateşte kaynatın.
 • Ocağı kapatın ve karışımın soğumasını bekleyin. Cam kabın içine süzerek karışımı dökün, daha sonra serin bir yerde saklayın.

 

Kekik Yağının İşlevi Nedir?

Kekik yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir. Gargara yaparak boğaz antiseptiği olarak ya da ağız içinde oluşan aft ve ağız yaralarına port coton ile uygulayabilirsiniz. Aşağıda kekik yağının faydalarından ve farklı problemleriniz için nasıl yararlanmanız gerektiğine dair  bazı özel yöntemler anlatacağız:

 • Kekik yağı basit ağrıları giderir– Üç damla kekik yağını iki çay kaşığı susam yağı ile karıştırın. Bu karışımı masaj yağı olarak kullanın ve ağrıyı gidermek için karın bölgesine uygulayın. Bu kekik yağı aynı zamanda diğer ağrı tiplerini tedavi etmek için Uzakdoğu’da masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Migren ve gerginlik tipi baş ağrısına yol açan baş boyun bölgesinde yerleşik küçük kas spazmları kekik yağı masajları ile hızla düzelir.
 • Kekik yağı beden ve zihinsel yorgunluğu azaltır– Banyo suyunuza iki damla kekik yağı ekleyin ve bu aromatik yağın kaslarınızı nasıl dinlendirdiğini ve banyo sonrası nasıl bir rahatlama içinde olduğunuzu görün.
 • Kekik yağı uykuyu düzenler- Nebül yolu ile damıtılmış suyunuza ekleyeceğiniz bir kaç damla kekik yağının ortam havasına soğuk buhar olarak verilmesi ile hem solunum yollarınız rahatlatır, hem doğal antiseptik özelliği ile solunum yollarınız temizler ve rahat kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
 • Ağız hijyenine ve sağlığına yardımcı olur- Ilık bir bardak su içerisine bir damla kekik yağı ekleyerek gargara olarak kullanın ve kekik yağının ağız hijyeni ve diş etleri üzerine olumlu etkisini zamanla sizde deneyimleyin.
 • Yara izlerinin ve ciltteki sıyrıkların belirginliğini azaltır- Etkilenen bölgenin üzerine (badem yağı gibi) herhangi bir yağı değil özellikle kantaron yağı, kekik yağı ile karıştırılarak masaj yaparak sürün ve düzenli olarak bunun yanık veya yara bölgesine masaj ile uygulayın ve sonuçlarını 15 gün içinde göreceksiniz.
 • Temizleyici olarak kullanın – Yüzünüzü yıkarken birkaç damla kekik yağı kullanın ve kekik yağının cildiniz üzerinde ki ferahlatıcı ve temizleyici etkisini gözlemleyin. Bu etkisini genel olarak kekik yağının cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı ve anti bakteriyel özelliği nedeni ile cilt için önemli bir temizleyici olarak etki sağlayacaktır.
 • Solunum problemlerine karşı korur- Sıcak suya iki damla kekik yağı ekleyin ve buharı solumak için kullanın. Bu şekilde kekik yağı kullanım şekli bronşlarınızı ve alveollerinizi genişleterek bütün solunum yolu direncini azaltarak çok rahat bir nefes alıp verme sağlayacaktır. Bronkspazm ile seyreden astım benzeri alerjik bünyeli kişilerin soğuk algınlığı veya sigara dumanına maruziyeti sonrasında yaşadıkları solunum zorluklarını geçirmekte önemli faydaya sahip olan doğal kekik yağı nebülleri veya çocuklarınızın soğuk algınlığı esnasında yaşadıkları boğaz hırıltısı ve solunum sıkıntılarında veya en azından gece rahat uyumaları için baş uçlarında bir nemli pamuğa 2-3 damla kekik yağı damlatarak hem oda içinde havadaki mikropları etkisiz hale getirecek hem de nefes alıp vermesini solunum yolunda ki alerjik spazmları bir ölçüde çözebileceksiniz.
 • Ruhunuzu canlandırır- Sadece kekik yağının kokusunu içinize çekin bu sizi ferahlatmaya yetecektir.
Doğal kekik yağı nasıl yapılır
Kekik yağı nasıl yapılır ve kekik  yağının faydaları konulu yazı dizisi
error: Kopyalamak mümkün değil !